Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale plafon 2006 platire tva
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

plafon 2006 platire tva

Salutari,

Firma noastra a inregistrat in 2006 cifra de afaceri de 2.2 miliarde lei vechi fiind neplatitori de TVA. Vroiam sa stim daca prin aceasta am depasit plafonul prin care suntem obligati sa ne declaram ca platitori de TVA din 2007, si care articol ar reglementa acest aspect.

da, ati depasit plafonul si deveniti platitori de tva, conf. art.152(1) cod fiscal 2007, plafonul este de 35.000 euro, echivalentul in lei.
Plafonul de 35.000 de euro este pentru cifra de afaceri a anului precedent 2006 ?
daca toate livrarile sunt din operatiuni taxabile atunci n-ati depasit intrucat se socoteste baza impozabila (220.000/1,19=184.874 ron)
daca aveti si livrari scutite cu drept de deducere acestea se iau integral (220.000-livrari scutite)/1,19+livrari scutite
Efectuam strict prestari de servicii, unde nu am avut TVA in 2006, toate facturile noastre bazandu-se pe aceasta regula . Ce inseamna "toate livrarile din operatiuni taxabile" ?

Sa inteleg ca plafonul pentru 2006 era 200.000 ron si pentru 2007 devine 35.000 euro, calculabil la sfarsitul incheierii anului fiscal 2007 dupa toate incasarile ?

Daca ne declaram pe 1 Februarie platitori de TVA, de cand trebuie sa incepem sa emitem facturi cu TVA ?
adriantemax, utilizator
Contabilul nostru va multumeste pentru sfat.