Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... carnet de sofer
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

carnet de sofer

Daca am carnet de sofer profesionist categoriile B, C si E, pentru a conduce un utilaj (buldoexcavator) pe drumurile publice este nevoie de o alta categorie (TR?)sau sunt suficiente cele pe care le am.
TR?=tractoare?
daca da e suficient C si E;)
TR cred ca se refera la utilaje terasiere(da!... si tractoare). In ce lege gasesc reglementarile in aceasta privinta?
sigur.B-) vezi codul rutier:D
Buldoexcavatoarele nu se conduc pe drumurile publice.Se conduc numai in incinta unitatilor sau la punctele de lucru (de ex santier), iar pt asta ai nevoie de efectuarea unui curs de 6 luni iar pe diploma se specifica categoria de utilaje pe care le poti conduce. Numai in baza acelei diplome poti fi angajat pe postul respectiv.
TR(tractor?) Poti conduce un tractor pe drumurile publice numai daca este inmatriculat si semnalizat corespunzator, si daca ai permis de conducere pt categoria din care face parte.(De obicei avand in vedere ca ai permis categ. B, C+E) politistii de la rutiera te lasa in pace dar daca ai vreun accident.....)
~ Conținut șters la cerere ~