- Utilizarea mediului de test este recomandată pentru a evita riscurile lucrului direct în registrul unei societăți și pentru a înțelege sistemul înainte de renunțarea definitivă la Revisal.
- Deși oficial s-a comunicat că nu este necesară semnătura digitală sau ROeID pentru mediul de test, experiența practică arată că este totuși solicitată activarea contului.
- Acțiunile efectuate în mediul de test sunt fictive și nu produc efecte în mediul oficial - nu reprezintă îndeplinirea obligațiilor legale.
Mediul de test pentru Reges-Online este disponibil la adresa https://reges.dev.inspectiamuncii.org. Așa cum se poate observa deschizând acest link, utilizatorul e întâmpinat de un mesaj scris cu litere mari de culoare roșie care atenționează asupra faptului că utilizatorul se află într-un mediu de testare, care conține date fictive, unde accesul e autorizat doar pentru testare (n.red. - la data redactării acestui articol mediul de test este funcțional).
Notă: Din păcate, mediul de test nu poate fi accesibil din pagina pe care Inspecția Muncii ne-o sugerează, întrucât linkul aferent butonului albastru nu trimite la mediul de test (n.red. - cel puțin la data redactării acestui articol linkul era greșit).
De ce să folosești mediul de test:
- este pus la dispoziție pentru „joacă” și testare, așa cum îi spune și numele: cine nu dorește să treacă direct „pe curat”, adică să facă tranziția la Reges-Online și atunci să-l vadă pentru prima oară, pot să-și facă un cont și să-l utilizeze în joacă, pentru a se familiariza cu sistemul; cei de la Inspecția Muncii au încurajat crearea de conturi, cererea de acces la registre, efectuarea de delegări, sau simularea de detașări și transferuri între instituții fictive (de exemplu, spitale) pentru a se familiariza cu fluxurile de lucru;
- e lipsit de riscuri - fiind o aplicație online, orice modificare efectuată pe mediul oficial Reges-Online ar însemna lucrul direct în registrul unei societăți, ceea ce nu este de dorit pentru cei care vor doar să facă niște încercări; totodată, tranziția la Reges-Online, adică obținerea accesului la un registru de angajator înseamnă că Revisal nu se mai poate folosi.
Se poate crea un cont nou în mediul de test folosind un e-mail (chiar și unul fictiv) și o parolă. Deși în sesiunile de informare făcute de Inspecția Muncii până acum s-a spus, cel puțin o dată, că pentru a accesa mediul de test nu este necesară utilizarea ROeID sau a unei semnături digitale pentru activarea contului, din experiența redacției avocatnet.ro și din ceea ce ne-au confirmat și alții rezultă că este necesară utilizarea unei semnături digitale. Utilizatorul care și-a creat contul fictiv e întâmpinat în interfața de „Angajator” cu mesajul „CNP-ul tău nu a fost furnizat. Vei fi redirecționat către pagina de completare a profilului.”, unde nu există alte variante decât utilizarea unei semnături digitale sau prezentarea la ghișeul ITM...
Cei de la Inspecția Muncii au explicat că pe mediul de test sistemul nu solicită date personale reale, permițând utilizarea oricărui CNP (inclusiv CNP-uri aleatorii/fictive) pentru a proteja confidențialitatea utilizatorilor. Mediul de test este gol în ceea ce privește interfața de salariat, cu excepția cazului în care utilizatorul își introduce propriul CNP și creează contracte.
Pentru cei care utilizează mediul de test trebuie făcute însă câteva sublinieri importante în ceea ce privește trecerea oficială la Reges-Online:
- tot ce se întâmplă în mediul de test este fictiv, este făcut „în joacă”, ceea ce înseamnă că nu se va vedea și nu va produce efecte în mediul oficial;
- în contextul unor întrebări frecvente privind efectele transmiterilor în mediul de test, trebuie avut în vedere faptul că utilizarea mediului de test nu produce efecte concret în mediul real, nu reprezintă îndeplinirea unor obligații și nu se poate face o transferare a unor chestiuni făcute în mediul de test în mediul real.