avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 719 soluții astăzi
Forum Activitate stan_iulia

Activitate stan_iulia

Buna ziua,
Revin cu aceasta problema care ma adus la disperare.
Continui povestea cu faptul ca in luna iulie noul presedinte a reusit sa preia de la dansii o parte din documente iar societatea angajata a preluat administratia. Astfel ca in baza listelor de intretinere primite de la noul presedinte din arhiva, am platit intretinerea restanta si penalizarile, mai putin cei 1500 lei pentru care am dovada. Un vecin a fotografiat listele afisate in fiecare luna. Dupa lungi discutii, inutile ale presedintelui cu vechi membrii ai asociatiei nu s-a ajuns la nici-o concluzie. Am facut si o notificare catre asociatie cu copie dupa toate chitantele si am explicat in notificare de ce anume contesc aceasta suma. Am dus copii dupa pozele pe care le-am obtinut de la vecin unde se vad clar cele valorii.
In septembrie vechiul administrator si presedinte au contactat o avocata si au ne-au dat in judecata in numele asociatiei pentru neplata intretinerii din 2009 ....:O pana in prezent, specificand suma de cca 2800 lei iar in spatele citatiei am primit alte liste din 2009 si 2010. Ei nu mai detineau nici o functie la aceea data in cadrul asociatiei ceea ce mi se pare o ilegalitate.
Nu ar fi asta o problema pentru ca decisesem sa consult si sa angajez un avocat si sa termin tot balciul acesta, pentru ca pana la urma ar fi esit la lumina tot.
Insa societatea care administreaza acum si noul presedinte au studiat problema si au ajuns la concluzia logica ca vor pierde cu siguranta procesul inaintat, dat fiind ca eu mi-am achitat sumele restante din iulie, iar cei 1500 lei nu ii datorez. Astfel cau hotarit sa ceara suspendarea actualei actiuni depuse de "vechii" ( administrator si p[resedinte) si sa faca un contract cu Urban si Asociatii firma de recuperari sa recupereze debitul de la mine. Eu sa contest suma si sa se deschida o noua actiune. Deja ma deprim...... insa sincer sunt convinsa sa merg pana in panzele albe sa se faca dreptate.
Cum ar fi mai ok sa procedez: sa merg sa angajez un avocat si sa deschid si eu o actiune contra asociatiei?
Sau sa stau sa astept?
Eu zic ca daca deschid actiune acum m-ar avantaja.
Dati-mi un sfat va rog.
Multumesc mult
Multumesc foarte mult pentru raspunsuri.
Ynocentta deja am depus la primarie o cerere pentru un control de fond, asta si pentru a il ajuta pe noul presedinte sa poata prelua pana la urma. Doamana de la Primarie care m-a indrumat s-a crucit cand a vazut documentele eleiberate de ei si a descoperit cu stupoare ca la dosarul asociatie din 2006 (de cand a preluat actualul Administrator nu este depus niciun document la dosar). Dansa mi-a recomandat o expertiza contabila, insa din pacate dpdv financiar nu am capacitatea de a sustine in intregime financiar aceasta expertiza. Daca ar mai fi alti vecini dispusi sa participe ar fi ok, insa din pacate (marepet) ei sunt total dezinteresati. Nu prea ai cu cine discuta. Si sincer daca nu era situatia aceasta (mama restanta) poate nu am fi descoperit ca dl face "smecherioare" .
Pana la urma am decis sa le fac o notificare in care sa le explic ce si cum detaliat, cand ma reintorc in Bucuresti (am sa fiu plecata pentru o sapatamana) sa merg sa vorbesc inca odata cu ei si sa incerc sa le platesc. In cazul in care refuza incasarea sumei, si nu imi justifica cei 1500 de lei am sa le trimit prin mandat postal banii. Am sa va tin la curent.
Nu pot merge pentru ca noul presedinte ales se lupta cu ei de 3 saptamani sa preia. Nu are cum sa imi incaseze bani pentru ca nu are chitantier nu are stampila, nu are nimic pentru ca cei doi refuza sa predea "presedentia" si "administratia".
Buna ziua,
Am si eu o problema si nu stiu cum sa o rezolv. r fi foarte lunga povestea insa am sa incerc sa o scurtez.
Mama este retantiera la intretinere, e adevarat de o perioada de timp. Am facut rost de bani si as vrea sa achit, insa in lunile ianuarie; februarie si martie i s-au pus la lista de plata cate 500 de lei (pe fiecare luna in parte) pentru cheltuieli de judecata. Marea problema este ca nu a fost data in judecata ( nu a primit niciun document in aceasta privinta). Din pacate nu mi-a trecut prin cap sa fac poze la liste in fiecare luna 9(am pozat doar ultima luna) , iar acum administratorul vrea sa imi incaseze restanta cu cei 1500 de lei inclusi (ii considera restanta). Nu a vrut sa ne dea copii dupa listele afisate pe perioada restantei(cererea a fost facuta verbal, acum am trimis o cerere scrisa prin posta cu confirmare de primire catre presedinte). In schimb ne-a dat ca un fel de fisa a apartamentului din ianuarie 2009 pana in prezent. In aprilie ac, mama a fost plecata din Bucuresti, iar la intoarcere, administratorul era jos si lua lista de plata pe luna ianuarie iar cand mama l-a rugat sa i-o arate a rupt-o si i-a dat o bucatica cu nr apart. mamei insa incompleta si mototolita. Ceea ce este scris in acea fisa pe care ne-a inmanat-o admnistratorul nu corespunde sub nici-o forma cu ceea ce este pe lista de intretinere.
Vreau sa achit fix intretinerea si penalizarile aplicate, insa nu vreau sa ii dau cei 1500 de lei pe care nu au cum sa ii justifice.
Mai grav este ca acum cca o luna a fost sedinta si adunare generala etc... in care s-a decis schimbarea presedintelui si a administratorului. A fost ales un nou presedinte, iar ca administrator au solicitat diverse oferte care probabil vor supuse unei analiza. In fine, mai grav este ca noul presedinte ales se lupta de 3 saptamani cu ei ca nu vor sa predea documentele, nu ii dau acces la documente, etc..... In momnetul in care noul presedinte i-a intrebat despre presupusa actiune in instantei a mamei mele, au dat din umeri si au spus ca au dat bani avocatei care numai raspunde la telefon, si ca nu au niciun document incheiat intre ei si avocata.
Cum pot sa platesc intretinerea restanta fara cei 1500, nu vrea sa imi incaseze asa. As cere o expertiza contabila dar e destul de scump si singura nu imi permit.
Ma gandeam sa ii trimit prin mandat postal, iar inainte sa le fac o notificare unde sa le spun ca voi achita sume de reprezentand restanta intretinere pe perioada iar diferenta o voi achita in momentul in care imi vor justifica suma. Ar fi ok?
Credeti-ma ca nu stiu cum sa fac mai ales ca si Administratorul si Presedintele nu sunt oameni cu care poti discuta..........
Multumesc anticipat si scuzele de rigoare pentru eventualele greseli!
Răspuns la discuția Imprumut angajat
Mulumesc mult pentru raspunsuri.
Solutia cu avansul spre decontare nu cred ca este optima, suma depaseste 5000 de ron. Cred ca cea mai ok este cea cu avansul din salariu.
Buna ziua,
Am si eu o intrebare.
Societatea doreste sa "ajute" un angajat oferindu-i un imprumut. Cum se poate face, care sunt pasii de urmat. Angajatul nu este administrator, nu se percepe dobanda, se ramburseaza in transe lunare. Cum se procedeaza?
Daca nu se poate acorda cum ar trebui sa se procedeze dpdv contabil?
Multumesc anticipat.
iulia53 a scris:

ART. 21 din Codul Fiscal

Cheltuieli
(2) Sunt cheltuieli efectuate în scopul realizării de venituri şi:

d) cheltuielile de reclamă şi publicitate efectuate în scopul popularizării firmei, produselor sau serviciilor, în baza unui contract scris, precum şi costurile asociate producerii materialelor necesare pentru difuzarea mesajelor publicitare. Se includ în categoria cheltuielilor de reclamă şi publicitate şi bunurile care se acordă în cadrul unor campanii publicitare ca mostre, pentru încercarea produselor şi demonstraţii la punctele de vânzare, precum şi alte bunuri şi servicii acordate cu scopul stimulării vânzărilor;

Deci asa cum a spus si colega @gabrielle faceti un analitic distinct,si atasati si un referat semnat de administrator in care aratati perioada campaniei sau a tombolei.(puteti specifica si art. din CF.


Multumesc pentru raspuns, insa mai am o nelamurire.
Art. 21 spune ca in baza unui contract scris.
Procedura e urmatoarea in cazul acesta. Se intocmeste un regulament de joc care se depune la notariat unde se specifica ca soc x in perioada .... organizeaza tombole in fiecare zi de x a saptamanii cu premii in valoare de .Participarea la tombola se face in baza tichetului, biletului, etc.
Nu inteleg ideea de contract scris.
Pentru materialele publicitare gen flyere, afise, bilete de tombola, publicitate radio sau mai stiu ce... ok le-am inregistrat pe 623 analitic distinct... dar premiu propiu zis ??
Buna ziua,
Am o nelamurie... O soc. com. organizeaza diverse campanii promotionale in cadrul carora organizeaza tombole si ofera bani, in bani sau in natura.
Care este contul corect pentru inregistrarea cheltuielii cu premiul in 6588 (alte cheltuieli de exploatare daca nu ma insel) sau 623 (protocol,reclama si publicitate)?
Multumesc anticipat
doradragan a scris:

nici vorba, registrul de casa se intocmeste la punctul /e de lucru manual sau PC dotata cu acesorii daca exista , administratorul trebuie sa emita o decizie pe care trebuie sa o aduca la cunostiinta salariatului-casier plafonul de plati catre persoane juridice care stim ca este limitat la 5000 lei la un furnizor dar nu mai mult de 10.000 lei/zi.

actele ajung la DVS si le puteti cumula linistita.(centraliza) in baza unui soft inregistrat in firma.


Exista un temei legal, cu care as putea contracara parerea lui?
El sustine ca legea contabilitatii zice.... bla bla.
Insa orice activitate are specificul ei si cred ca sunt anumite chestii care se pot adapta si pentru care se fac si exceptii.
Inca ceva.
In cazul unui punct de lucru cu program nonstop.... Pana acum se consideram ziua asa de exemplu 20 mai : de la 09 dim 20 mai pana la 09 dim 21.05.
Iar documentele ce stau la baza registrului de casa (cf activitatii cod caen 9200) se intocmeau la ora 09 dim (21.05) inchizand ziua de 20.05 si incepand ziua de 21.05. Doreste schimbarea astfel incat la 09. dim (20.05) sa se inchida ziua de 20.05 si sa inceapa ziua de 21.05.
Imi pare ilogic. Cu cei din bransa cu care am discutat pe aceasta tema mi-au spus ca si ei fac cum fac eu, insa el nu vrea si pace. De ce? Pentru ca z-tul zilnic are data de 21.05 pentru ziua de 20.05. Insa z-tul casei de marcat nu imi influenteaza in niciun mod inregistrarile mele in reg. Pe casa se bat doar intrarile in ruleta nu si iesirile, iar eu inregistrez netul (intrari - iesiri) la sfarsitul zilei. Dpdv legislativ este ok, pentru ca prin formularul aprobat de OUG 77/2009 nu mi se evidentiaza intrarile si iesirile in bani ci in impulsuri, doar netul este evidentiat ca si incasare.
As mai avea o intrebare : am tot cautat insa nu am gasit nimic mai amplu referitor la contractele de asociere in participatiune ci doar cateva referiri. Mai ales in domeniul de activitate al firmai care este unul specific, unde as putea gasi ceva mai amplu si mai explicit referitor la acest tip de contract?
Multumesc inca odata si sper sa iasa bine pana in final ca deja prevad o harabura totala la ceea ce doreste sa schimbe.
florinsavu a scris:

Cei care vin in control accepta registrul de casa intocmit pe calculator doar daca se poate proba ca a fost redactat la sediul firmei (punctului de lucru in acest caz).
Ceea ce inseamna ca acolo sa existe un calculator cu softul necesar pe el si - desigur - un operator. Probabil ca la asa ceva se referea "noul venit".

N-am inteles insa cine este "noul venit". Daca cumva este vreun sef puteti sa-i inaintati un referat prin care propuneti desemnarea unei persoane pe fiecare punct de lucru care sa raspunda de inregistrarile strict necesare in scriptele contabile.

Si puteti analiza foarte serios si varianta renuntarii la contabilitatea acestei firme, deoarece va puteti atrage acuze serioase.


In fiecare agentiei exista PC, exista soft cu registrul de casa, exista si operatori - casieri.
Noul venit nici noi nu stim cine este pentru ca nu ne-a fost reconmandat, insa presupun ca este inca un nou sef ce doreste reorganizarea, insa pentru reorganizare este nevoie de personal, ceea ce la noi nu se prea doreste. Putini oamnei, implicit salarii putine, si volum de munca cat cuprinde. Mai ales ca este intr-o continua expansiune.
In cazul unui control de la finante, exista baza de date din soft, si deasemena dosarele cu documentele zilnice primare, care se printeaza in dopua exemlplare si se semneaza de catre casier. Un dosar vine la sediu la sfarsitul lunii iar unul ramane in agentie.
Am avut asemena controale in agentii si totul a fost ok.

Utima fraza nu prea am inteles ce doreati sa spuneti!