avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 209 soluții astăzi
Forum Activitate leed_zeppelin

Activitate leed_zeppelin

Multumesc ptr. raspuns,partajul amiabil banuiesc ca se face in fata unui notar sau avocat.Contracul de munca este determinat, asta este politica firmei de ani buni...ms.
Anul trecut in luna septembrie sotul meu a insistat sa divortam pe cale amiabila nefiind copii la mijloc.Am fost de acord deoarece cu o luna inainte, in luna august a plecat in weekend la mare cu alta femeie.El a inaintat cererea de divort si totodata a plecat de acasa.De atunci eu platesc rata la banca pentru apartamentul cumparat prin prima casa in urma cu doi ani.Rata la banca este pe numele lui,iar eu virez banii in contul lui lunar.Pe contractul cu banca figuram amandoi dar rata la banca este pe numele lui el avand salariul mai mare.Acum m-a atentionat ca pana in luna septembrie sa-mi gasesc o chirie fiindca el vrea sa se intoarca in apartament .
Intrebare: Pot sa raman in apartament si sa platesc in continuare cota parte pentru o camera ?
Mentionez ca lucrez la o firma multinationala cu contract pe perioada determinata si cu un salariu care imi permite acest lucru.
Multumesc,
Discuție proces civil
In data de 31.10.2012 am cumparat un autoturism .L-am luat in evidenta la fisc fara inmatriculare la politie.Dupa o saptamana ,la data de 7.11.2012 l-am vandut si eu la randul meu cu contract de vanzare-cumparare, fisa de inmatriculare, certificat fiscal si radiere de la circa financiara.In anul 2013 am schimbat domiciliul definitiv plecand in alta localitate din motive grave de sanatate.Anul acesta in luna martie am fost chemat in instanta de proprietarul masinii deoarece in martie 2015 masina a fost filmata circuland fara rovignieta si lui ia venit amenda acasa.Ca atare am trimis la judecatorie un plic cu confirmare de primire in care am pus actele doveditoare ca masina nu se afla la mine ,am vorbit si cu persoana la care eu am vandut masina si ea m-a instiintat ca si ea a vandut-o in 2015 trimitandu-mi copie dupa contractul de vanzare cumparare. Sa amanat de doua ori procesul acum primind din nou citatie pentru data de 1 iunie 2016 .
INTREBARE: Ce trebuie sa fac in continuare ,trebuie sa ma prezint la proces , fostul proprietar vrea sa-si recupereze banii pe buna dreptate insa eu consider ca nu de la mine.
Discuție Transfer pensie
In luna iulie anul acesta mi-am schimbat domiciliul din jud.Hunedoara in jud Constanta.Ca atare mi-am cerut transferul pensiei la Constanta.Dosarul meu continea si o recalculare a pensiei deoarece la calculul pensiei nu-mi luasera in calcul 4 ani(din neglijenta lor).Acum am primit decizia de la Casa de pensii Constanta dar fara recalculare si fara indexarile primite de anul trecut pana in prezent.Azi m-am prezentat la Casa de Pensii Constanta si la ghiseu am primit asigurarea (verbala) ca asta-i legea si ca voi primi ulterior o alta decizie iar diferenta de bani o voi primi retroactiv .Va rog sa-mi spuneti daca este corect ce zic dansii sau trebuie sa fac contestatie in scris....multumesc,
Discuție Pensie urmas
buna ziua,
Am varsta de 62 ani ,sunt pensionat cu gradul 1 de invaliditate de aprox 2 ani si am o vechime de 40 de ani neintrerupti in campul muncii,dintre care 7 ani gr.II.Va rog sa-mi spuneti daca in caz de deces sotia mea ar avea dreptul la pensie de urmas ,fiind casatoriti de peste 15 ani. multumesc,
In luna februarie 2013 am deschis actiune in instanta pentru recuperarea taxei de poluare de la Administratia Finantelor Publice Petrosani unde si locuiam in acea perioada.Luna aceasta am primit hotararea instantei prin care bineanteles obliga finantele sa-mi returneze suma achitata cu drept de contestatie din partea lor in 15 zile.Din luna iulie 2013 am domiciliul permanent in Constanta.Va rog sa-mi spuneti daca trebuie sa anunt tribunalul din Hunedoara respectiv finantele din Petrosani ca mi-am schimbat adresa si daca se poate face prin mail...cu respect,
Răspuns la discuția DAUNE RCA
ieri am primit raspunsul de la CSA .....il redactez si ptr dvs.
- Referitor la sesizarea dvs.,adresata Comisiei De Supraveghere a Asigurarilor si inregistrata sub nr......./25.02.2010 ,va comunicam ca ne-am adresat societatii ASTRA S.A. ,solicitand copia dosarului de dauna, precum si nota de fundamentare privind solutionarea aspectelor sesizate.
Avand in vedere complexitatea cazului in speta ,am solicitat societatii ASTRA S.A. informatii suplimentare ,urmand sa revenim cu o adresa finala dupa primirea acestora.

Stampila postei in Bucuresti este de 29.03.2010 ,ori termenul limita de raspuns era 25.013.2010.Parerea mea este ca am primit un raspuns formal de la CSA si se pare ca trebuie ma indrept spre instanta.....
Discuție DAUNE RCA
buna ziua,
In data de 10.11.2009 s-a intocmit dosar de daune de catre ASTRA ASIG. pe baza procesului-verbal intocmit de politia rutiera,care a stabilit clar vinovatia celuilalt sofer.In data de 26.11.2009 dosarul de daune era complet urmand sa astept despagubirea de 4500 ron ,stabilita de ei.Dupa 3 luni de asteptare am trimis in data de 25.02.2010 o sesizare la CSA prin care ii rugam sa urgenteze rezolvarea si achitarea conform legii a sumei calculata de ei.Vazand ca trece timpul si nici de la ei nu primesc raspuns , in data de 16.03.2010 am sunat la CSA si am primit un raspuns sec si anume sa astept ca voi primi raspunsul dupa ce vor studia dosarul.Deoarece a trecut o luna (termenul limita in care CSA trebuia sa-mi raspunda)si nu am primit nici un raspuns va rog sa ma sfatuiti care este calea legala si unde sa mai fac sesizari sa-mi recuperez banii ce mi se cuvin de drept. Mentionez ca intre timp am sunat de zeci de ori la reprezentanta ASTRA in localitatea mea de unde am primit un singur raspuns ..dosarele sunt la Bucuresti si nu mai depinde de ei.....
cu respect..
buna ziua,
sunt nascut in anul 1952,lucrez din septembrie 1971 in aceeasi unitate,fara intrerupere (7 ani in gr.II-a de munca iar restul gr.III-a.) As dori sa stiu la ce varsta pot beneficia de pensionare anticipata ...cu multumiri...