avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 658 soluții astăzi
Forum Activitate bogdanucom

Activitate bogdanucom

Răspuns la discuția RLV in original
a mai fost cineva in aceasta situatie?
la v/c iti trebuie rlv in original?
Răspuns la discuția RLV in original
Am vorbit intre timp la cadastru si au spus ca pot sa imi dea o copie conform cu originalul.

Totodata notarul mi-a transmis ca acest document (inclusiv dosarul cadastral) se afla la cartea funciara , de cand s-a realizat prima intabulare a apartamentului. (inainte de 2004)
Discuție RLV in original
Astazi am reusit sa obtin documentele de la fostul proprietar. Am constatat ca RLV nu este in original.
Intrebarea mea este daca se poate realiza un contract de vanzare cumparare cu un RLV copie?
Cum pot obtine un RLV in original? (presupun ca nici el nu il are, deoarece mi-a dat toate actele casei).

:D
tocmai acest lucru ma ingrijoreaza... superficialitatea administratorului...si faptul ca nu il intereseaza sa aplice un mod de lucru corect.
nu doream scandal:O, dar ma asteptam sa imi dea o firma autorizata cu care a realizat contractul. Bineintele ca datoria civica si morala ma face sa apelez la o firma autoizata si sa iau toate actele.

In plus el nu tine index... doar consumuri...X-(
am fost la administrator, i-am spus.... mi-a dat un raspuns masca: schimba-l si tu!
apoi i-am spus:"domne o firma autorizata, ceva". mi-a transmis ca nu il intereseaza daca are sigiliu sau nu, cica sa mearga...

din acest raspuns imi dau seama ca numai administrator nu este... pur si simplu nu il intereseaza.
Răspuns la discuția Intabulare in original la banca?
M-am dus la banca si le-am spus ca vreau intabularea . Mi s-a dat fara nici o problema, mai ales ca aveau nevoie doar de copie.
Avantajul a fost ca documentul era inca in filiala si nu plecase la centru unde se arhiva...
In urma achizitiei unui apartament de 50 mp (suprafata desfasurata) si terenul aferent (cota) de 8mp in Extrasul de carte funciara pentru informare apar urmatoarele date.

coloana 1 -nUMAR CADASTRAU sau topo-corect
coloane 2 - descrierea imobilului 0 in care apare suprafata desfasurata de 50 mp si 8 mp (terenul in folosinta)
coloana 3- suprafata : aici apare suprafata de 8mp!
Nu trebuia pe coloana 3 sa apara suprafata apartamentului?
Răspuns la discuția cadastru pastrat de banca
multumesc ! tinand ca abia am incheiat tranzactia, o sa incerc in ambele locuri.

bine ca exista o solutie.