avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 663 soluții astăzi
Forum Activitate giulia82

Activitate giulia82

Indiferent de cata pensiea avea decedata?,cineva mi-a spus ca doar cei care au pensia mica beneficiaza si de ajutor de deces....
Buna ziua,
as vrea sa stiu daca dupa decesul persoanei care era pensionara,pensie de 1000 lei beneficiaza si de ajutor de deces si de inmormantare ?
Multumesc!
Buna ziua,
Sotul meu a avut un contract de intretinere cu o matusa,dupa deces el ramane proprietar pe apartament,matusa a murit,ce se intampla cu toate datoriile ramase?cablu,abonament telefonie mobila,intretinere,curent,cup etc.
Multumesc!
Da,o sa discut cu el sa vedem cum sa facem sa imi fie si mie bine.....multumesc frumos pentru toate raspunsurile si sarbatori fericite alaturi de cei dragi!
Asa ma gandeam si eu ,sa intru in somaj ,sa iau macar somajul pana nasc si nu mai stau nici cu stres(nu cred ca patronul va face pe mos craciun sa imi mai dea si bani :D)...dar sa vrea patronul sa ma dea in somaj....:D
Patronul mi-a zis ca nu vrea sa ma dea in somaj ,ca prefera sa ma tina angajata pe societate atat timp cat am nevoie,doar ca eu nu o sa mai muncesc pentru ca inchide punctul de lucru,o sa stau acasa,practic nu o sa mai beneficiez de salariu......
Am inteles ca patronul nu poate sa ma concedieze in situatia asta,dar ce trebuie sa fac eu acuma,astept pur si simplu sa vina sa isi stranga marfa si sa ma incred il el ca ma tine angajata pe firma atat cat am eu nevoie?Acolo unde o sa nasc o sa am nevoie de adeverinta de angajat.....altii imi spun ca daca el inchide firma si nu se tine de cuvant ca ma tine angajata si eu nu sunt in somaj ,nu mai beneficiez de nimic de la stat .....lucrez la firma asta de 1 an si 9 luni si acum am 7 luni de sarcina....sunt bulversata si nu stiu ce sa fac ....medicul meu de familie nu este ca sa pot duce scrisoarea medicala de intrare in prenatal... :(
Buna ziua,am si eu o problema,sunt insarcinata in 7 luni,am anuntat societatea de acest lucru ,am trimis pe mail dovada de la medicul ginecolog si o foaie tip ca sa ma ia in evidenta ...lucrez la aceasta firma de aproape 2 ani ,iar acum 2 saptamani mi-a spus patronul ca vrea sa inchida magazinele ca nu mai merg vanzarile,legat de mine a spus ca ma tine angajata pe societate atat timp cat am eu nevoie si imi plateste darile la stat;i-am spus ca sa intru in prenatal el imi plateste mie si apoi isi recupereaza banii de la sanatate,dar mi-a spus ca a avut caz in care nici dupa 2 ani nu si-a recuperat banii,apoi iam spus sa ma dea in somaj si gata si el a spus ca sa nu mai complice lucrurile ma tine angajata atat cat am nevoie,dar eu de unde am siguranta ca va face lucrul acesta ? ce sa fac,cum sa fac sa nu raman fara ajutorul de la stat pentru cei doi ani ? Duminica acum vine sa faca inventarul si sa stranga marfa ....
Multumesc anticipat .
Buna ziua
Ce sanctiune se aplica persoanelor care au declarat fals in acest document?persoana respectiva se incadreaza pentru a primii acel ajutor...
Ce se ia in calcul ,venitul net sau venitul impozabil?se trec si veniturile neimpozabile(bonuri de masa, norma de hrana)
Multumesc.
Buna ziua,
as vrea sa stiu daca am dreptul sa cer bonurile de masa integral pe luna aprilie daca societatea mi-a dat o notificare in care imi scrie ca renunta la prezenta mea la serviciu cu data de 14.04.2011 pana la expirarea contractului (25.04.2011).
Pana acum am reusit sa recuperez doar salariul pe luna aprilie,mai am de recuperat bonurile de masa si bonusurile din vanzari pe 4 luni,daca aceste bonuri si bonusuri nu sunt trecute in contract am sanse sa le recuperez?
Multumesc.