avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 623 soluții astăzi
Forum Activitate gabita.73

Activitate gabita.73

Răspuns la discuția contract management
Intreb...deoarece am inteles ca se inregistraza la finante...in acest caz este o forma de contract de munca sau platim impozit de 16% pe venit??:sorry:
Buna ziua. Ce datorii la stat se platesc pentru un contract de management, aceleasi ca si la un contract de munca sau doar 16% pt venit?
Răspuns la discuția impozit forfetar
Si daca firma nu are incasari cat impozit are de dat la stat, in concluzie nu are de unde sa plateasca, cum se procedeaza. CA NU ARE! Cum procedeaza cei care vor totusi sa continue activitatea in chiosculet???sau boutik? sau ce a mai ramas de facut in tara asta??
Răspuns la discuția impozit forfetar
Cu alte cuvinte...pune mai bine lacatul pe usa. Oare cine va opri acest "macel" de impozit forfetar?? Cum este posibil ca o firma care anul trecut inregistrase cresteri, avea ganduri mari...poate de extindere, angajari...sa fie calculata si sa plateasca acest forfetar, in conditiile in care anul acesta abea isi trage sufletul si poate nici nu a realizat banii pe care trebuie sa-i dea acum statului. Domnule Pogea, va doresc din tot sufletul eu, sa aveti exact traiul acelor mici intreprinzatori pe care i-ati inglodat in datorii si poate le-ati luat orice urma de venit din case. Va doresc din tot sufletul sa va socotiti banii la fel ca ei si sa vedeti ca nici macar pt. mancare nu va ajung si dupa aia sa vina acei amarati pe care azi ii jumuliti pt. salariile voastre pe care le incasati lunar, si sa va puna sechestru pe bunuri doar pt ca au indraznit sa faca o amarata de societate care azi nu mai exista.
Buna ziua. As vrea sa imi spune-ti daca dividendele reinvestite sunt impozitate. Am distribuit la inceputul anului dividende dar fara sa le ridic. Acum vreau sa investesc tot in afacerea deschisa si stiu ca dividendul reinvestit nu se impoziteaza. Imi poate spune cineva ceva legat de acest lucru. Va rog frumos. Multumesc.
Răspuns la discuția TAXA RADIO TV pentru SC
Nu! Sa intelegem ca Romania e tara tutuor posibilitatilor....e posibil sa platim si aerul pe care il consumam....sunt bucurosi ca la nas si gura nu putem pune repatitoare...
Buna ziua. Va rog sa ma ajutati. Am primit din partea Radio Iasi o notificare prin care sunt anuntata ca trebuie sa platesc acea taxa radio-tv conform HG 977/2003. Am sunat si am intrebat pentru ce serviciu platesc, deoarece eu nu am receptori radio-tv in unitate, iar la sediul social (adica acasa...platesc ca si persoana fizica acest serviciu desi nu am receptori radio iar la tv nu inteleg totusi cum este legal sa percepi o taxa pentru tv atat timp cat plesc un abonament cablu lunar). Am inteles de pe newsletter-ul pe care il primesc de la dvs. ca a fost o societate care i-a dat in judecata si a castigat in instanta procesul cu privire la neobligativitatea platii acestei taxe. Cum sa procedez?? Consider ca nu este legal sa ma obligi sa platesc o asemenea taxa atata timp cat nu am nici o facilitate si mai ales: NU AM RECEPTORI RADIO TV IN UNITATE!!! Pai eu consider ca dl. Nastase care a promulgat legea sa plateasca aceasta taxa...nu stiu daca la incubatorul lui se obliga sa plateasca asa ceva...Nu poti considera o suma modica cei 10 ron pe luna. Radioul si televizunea ar trebui sa traiasca din contracte de publicitate..audienta. Va rog dati-mi un sfat. Multumesc.
Răspuns la discuția fise post
Imi cer scuze pentru intarzierea cu care am raspuns. adresa de mail este gabicyti@yahoo.com sau lider_credit@yahoo.com. Multumesc mult.
Discuție fise post
V a rog sa ma ajutati urgent cu niste modele fise post: consultant credite, coordonator echipa vanzari in acelasi domeniu, operator call - center in acelasi domeniu (retail). daca se poate si cate un model de contracte pt aceste posturi...mi-ar fi de mare folos. Va multumesc foarte mult.