avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 226 soluții astăzi
Forum Activitate Consuela Scarlat

Activitate Consuela Scarlat

Răspuns la discuția Succesiune
daca partile nu se inteleg si nu se poate face succesiunea la notar, va trebui sa o dezbateti in instanta
Nu am inteles exact intrebarea dumneavoastra, va rog sa precizati in mod clar ce va intereseaza
Răspuns la discuția Intampinare
pe plic trebuie sa fie stampila postei
termenul de 10 zile curge de la acea data
Chiar daca nu mai sunteti in termen pentru raspuns la intampinare, formulati note scrise. Nu inseamna ca daca nu ati depus raspuns in termenul prevazut de lege veti pierde procesul pe acest motiv
Banuiesc ca ati citit dintr-o Decizie ANRP de respingere a cererii? Puteti contesta acea decizie la tribunalul in raza caruia aveti domiciliul. Cititi cu atentie decizie, in mod normal la sfarsitul ei se mentioneaza termenul de contestatie si instanta competenta
Răspuns la discuția Amenda rovinieta
Cred ca sunteti executat silit pentru neplata tarifului de despagubire, nu a amenzii
Trebuie sa faceti contestatie la executare
Da, este suficient
se poate executa cu siguranta
Răspuns la discuția recuperare diferenta sulta
puteti sa va adresati mai devreme unui avocat, dar daca introduceti actiune in instanta, aceasta se va introduce dupa data de 5, cand va deveni exigibila creanta
Răspuns la discuția taxa auto
chiar si cu acest RIL admis, pentru a inmatricula masina fara plata taxei de poluare , trebuie sa aveti o hotarare judecatoreasca care sa dispuna acest lucru, altfel nu
nu se aplica acel articol din codul de procedura fiscala.termenul de 5 ani este bun, unele instante mi-au admis si taxe mai vechi de 3 ani, dar nu pe acest temei juridic, ci pe un ordin al ministrului finantelor privind restituirea sumelor achitate nedatorat
Răspuns la discuția recuperare diferenta sulta
notarului nu aveti de ce sa va adresati pentru ca nu are cu ce sa va ajute