avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 468 soluții astăzi
Forum Activitate anstr

Activitate anstr

Buna ziua,
Cu intelegeti dvs urmatoarea problema.In cadrul unei proceduri de licitatie deschisa pt atribuirea unui contract de achizitie publica, comisia de evaluare a solicitat unui ofertant clarificari, in termenul de furnizare a acestor clarificari fiind de 3 zile.Ofertantul transmite in termenul solicitat, partial raspunsuri la aceste clarificari, mentionand ca celelalte raspunsuri au fost transmise prin posta, intrucat contin documente in original.Astfel, celelalte raspunsuri la clarificari au ajuns dupa termenul solicitat, drept pentru care oferta a fost respinsa ca neconforma.
Ofertantul face contestatie, invocand faptul ca ei au furnizat toate datele in termen util, intrucat data la care au trimis aceste raspunsuri se incadreaza in termenul solicitat, chiar dk la autoritatea contractanta acestea au ajuns ulterior datei solicitate.
Cum interpretati dvs?
Va multumesc
Răspuns la discuția certificat mostenitor
am putea odata cu actiunea de iesire din indiviziune sa facem si tranzactia in instanta?sau as putea dupa iesirea din indiviziune sa facem la notariat o promisiune bilaterala de vanzare cumparare,caci asta nu te obliga la carte funciara si dupa aceea sa mergem la instanta ca sa constate dreptul meu de proprietate asupra acelei suprafete de teren?
Buna ziua!
As dori sa ma lamuriti in urmatoarea problema.Detin impreuna cu sora mea un certificat de mostenitor ca urmare a dezbaterii succesiunii de pe urma parintilor nostri.Sora mea ar dori sa renunte la partea ei in favoarea mea.Cum putem sa facem acest lucru prin instanta intrucat prin notariat implica costuri mai mari, respectiv carte funciara?
Va multumesc!
Răspuns la discuția buna ziua
Inteleg ca trebuie sa introduc o actiune prin care sa chem guvernul Romaniei in judecata si sa ridic anumite exceptii?Odata cererea introdusa Tribunalul declina competenta catre Curtea Constitutionala, dosarul suspendandu-se pana la pronuntarea deciziei Curtii Constitutionale.
Discuție buna ziua
Cum se poate ataca o ordonanta de urgenta de catre o institutie publica.Este vorba de catre OUG 105/2009 pe care o consideram neconstitutionala.In afara de Avocatul poporului,parlament cine mai poate ridica exceptii de neconstitutionalitate cu privire la ordonantele Guvernului?Cum putem noi ca si institutie sa atacam ordonanta mai sus mentionata?
Multumesc
as dori sa stiu dk sedintele de guvern sunt publice si unde este prevazut?
Multumesc
multumesc pentru raspuns, insa eu doream sa stiu despre anularea acestor procese-verbale de contraventie intrucat am constatat ca acestea nu sunt intocmite corect si seul institutiei vrea sa anuleze toate aceste procese verbale.o parte din contravenienti au facut plangere impotriva lor, ceilalti nu si tocmai de aceea seful institutiei vrea sa le anuleze pe toate.
Buna ziua,
As dori sa stiu dk un proces-verbal de contraventie poate fi anulat de catre seful institutiei din care agentul constator face parte fara a fi nevoie ca, contravenientul sa mearga la judecatorie.
Cum se poate anula procesul -verbal fara plangere contraventionala si la ce perioada dupa ce a fost intocmit acest proces-verbal.
Va multumesc