avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 591 soluții astăzi
Forum Activitate Matei Eugen Marius

Activitate Matei Eugen Marius

Răspuns la discuția Cumul pensie de urmas cu salariu
multumesc pt raspuns.
Mama mea indeplineste conditiile pentru pensia militara de urmas, fiindu-i comunicat acest fapt de catre Casa de Pensii a MAI, dar in prezent este angajata ca asistent medical la o institutie publica.
Daca isi face pensie de urmas poate sa isi continue activitatea ca asistent medical pana la implinirea varstei standard de pensionare? Varsta standard de pensionare pentru asistentii medicali este de 65 ani (art. 22 alin. 4 din OUG 144/2008)
Cum se calculeaza programul complet de munca de 166 ore, prevazut in HG 1/2017 ?
Răspuns la discuția Calcul concediu medical
Da sunt sumele corecte.
Mi-a spus ca exista ceva plafonare in functie de nr de zile.
Va rog daca ne puteti spune cat va primi pt concediu medical.
Va multumim.
Buna seara.
Cumnata mea este in concediu medical din data de 03.10.2016, sarcina cu risc.
Veniturile ei brute pe ultimele 6 luni au fost urmatoarele:
Septembrie: 123.000
August: 22.400
Iulie,Iunie, Mai, Aprilie: 2200/luna.
Intrebarea ei este ce suma de bani va primi cat este in concediu medical?
Va multumim.
Am o adeverinta c are spune ca incadrarea in grupa a II a de munca s-a facut in baza Ordinului MMPS nr. 201/17.04.1997, anexa 1.
Problema este ca nu gasesc nicaieri acest ordin.
Ma poate cineva ajuta cu acest ordin?

Va multumesc.
Buna ziua.

Se poate efectua o expertiza pe baza certificatului decizie medicala, care sa constate ca decesul unei persoane a fost un accident de munca?

Precizez ca decesul a survenit in anul 2000, iar pe decizia medicala scrie ca decesul a survenit prin boala contractata in timpul si din cauza indeplinirii obligatiilor militare.

Ce tip de expertiza se poate efectua? in medicina muncii sau in medicina legala?

Exista o lista cu astfel de experti?
Exceptia tardivitatii motivarii recursului poate fi invocata la al 2 termen de judecata?
Sau instanta din oficiu trebuia sa analizeze acest aspect?
Va multumesc.
Discuție Clauze abuzive
Daca intr-un contract de credit dobanda variabila este considerata clauza abuziva, judecatorul nu are dreptul sa modifice clauza ci este obligat sa o elimine din contract?

Am inteles dintr- o emisiune TV ca este directiva 93/13/CE si mai multe decizii ale Curtii Europene de Justitie.
Răspuns la discuția Legea 241/2013
Deci mama a primit pensie de urmas pana in ianuarie 2013. Atunci a implinit fratele meu 26 de ani.
Legea 241/2013 s-a publicat dupa incetarea pensiei de urmas.
Mama a primit pensia diminuata un an de zile. ianuarie 2012-ianuarie 2013.
Casa de pensii a MAI va emite o noua decizie cu cuantumul pensiei din decembrie 2010 daca pensia nu se mai acorda?