avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 738 soluții astăzi
Forum Activitate ana & maria

Activitate ana & maria

Răspuns la discuția DECLARATIA 112
Pentru declaratiile anterioare lunii noiembrie 2011 va trebui sa mergeti cu ele la ghiseu salvate pe suport electronic.Formularul pdf il gasiti aici
[ link extern ] )
Daca aveti salvate declaratiile initiale din acea perioada nu va trebui decit sa faceti rectificarea dorita si sa bifati casuta cu ,,rectificativa.,,
Răspuns la discuția Hai sa jucam fazan :)
utilitate
Răspuns la discuția Hai sa jucam fazan :)
revenire
ajutati-ma cu niste legi pentru o firma care are parcare cu plata (autoturisme , autocare ,tir etc) si da clientilor bonuri cu valoare fixa.
-firma este platitoare de tva
-cum trebuie inregistrate?
Răspuns la discuția Hai sa jucam fazan :)
isterie
am intilnit urmatorul caz:
Cetatean roman cu rezidenta italiana are un camion cumparat pe numele lui din Italia.
Domnul vine in Romania si isi deschide o firma cu sediul in Romania
Face contract de inchiriere pe camionul respectiv intre pers fizica si firma, cu plata unei chirii.Camionul este folosit doar pe teritoriul Romaniei.
Totodata domnul este angajat la firma lui.
Intrebari:
Respectivul contract de inchiriere este achizitie intracomunitara?
Pe salariul domnului se plateste impozit pe venitul nerezidentilor ?
Va multumesc, cu somajul am incheiata conventia.
Ma refeream la scutirea de la plata a societatii(cas,cass,sanatate,accidente,etc)pe o perioada de 6 luni pentru angajatul respectiv-conform legii referitoare la stimularea creeri de noi locuri de munca -
;;Angajatorii care, în anul 2010, pe locurile de muncă nou-create stabilesc raporturi de muncă cu persoane provenite din rândul şomerilor aflate în evidenţa agenţiilor pentru ocuparea forţei de muncă cu minimum 3 luni anterioare datei stabilirii raporturilor de muncă şi pe care le menţin în activitate pe o perioadă de cel puţin 12 luni, beneficiază, pe o perioadă de maximum 6 luni de la data încadrării, de scutire de la plata contribuţiilor de asigurări sociale pentru aceste persoane", se arată într-un proiect de ordonanţă de urgenţă a ministerului muncii.
Am auzit ca nu mai este in vigoare?
firmele care au angajat someri peste 45 de ani mai sunt scutite de darile catre stat pentru angajatul respectiv ?
multumesc ,asa m-am gindit si eu ,sa fac corectiile acum in 2010
am avut in urma cu 5 zile control incrucisat de la finante,din pricina unei sesizari de la DGFP OLT pentru o firma care la un moment dat a fost declarata inactiva(01.04.2008) de administratia financiara,dar societatea a efectuat lucrari si a emis facturi si dupa aceasta data(la noi este o factura in data de 04.04.2008).Societatea noastra a inregistrat si declarat toate facturile primite. Doamna inspector a incheiat procesul verbal cu amenda #-o pentru societatea noastra ,pe motiv ca nu am verificat daca furnizorul este activ la data primirii facturiiX-(.
este corect?
Dar aveam o alta intrebare.Ce fac cu tva-ul aferent facturilor care au fost scoase din firma?Modific declaratiile tva din 2008 pina in 2010?(asa a spus doamna)