avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 608 soluții astăzi
Forum Activitate Roxie

Activitate Roxie

Am un PFA cu un singur cod caen si doresc sa mai adaug coduri caen care sa imi permita sa comercializez atat la targuri/festivaluri cat si online ceea ce realizez din activitatile mele de handmade. Am gasit codurile caen pentru ceea ce produc, bijuterii fantezie, accesorii si haine, si am vazut ca exista codul 4789 pentru Comert cu amanuntul prin standuri, chioscuri si piete al altor produse si codul 4791 pentru comert online. Intrebarile mele sunt legate de doua aspecte. Primul ar fi daca avand si acel caen 4789 pot opta pentru impozitare in sistem real, sau sunt obligata sa aleg norma de venit? A doua intrebare este daca pot trece de la PFA la II, intrucat codurile caen care imi trebuie depasesc numarul de 5 maxim pe care le poate avea un PFA. Multumesc.
Buna ziua,
Saptamana trecuta cineva mi-a sters aripa masinii in trafic, nu s-a oprit atunci, eu nu am declarat la politie accidentul, dar a facut-o vinovatul. Am fost la politie, mie mi s-a luat carnetul pt ca nu am declarat accidentul, si am acum dovada provizorie. Problema este ca eu trebuie sa plec in Turcia, si nu stiu daca pot circula cu aceasta dovada provizorie in strainatate - in speta o tara non UE.
Citisem undeva ca se poate da o declaratie pe propria raspundere la notar, si politia imi elibereaza carnetul cu 24 de ore inainte de plecarea din tara, se poate proceda asa?
Va rog sa ma ajutati cu indrumari cum pot proceda pentru a putea conduce in Turcia, ca pana miercuri trebuie sa rezolv aceasta problema.
Multumesc.
Confectionez obiecte vestimentare crosetate (cod caen 1439) precum si accesorii tip brose, coliere, mansete, genti) din lana impaslita (cod caen 1395 zic eu, intrucat este vorba de textile netesute - 1395 Fabricarea de textile netesute si articole din acestea, cu exceptia confectiilor de imbracaminte Aceasta clasa cuprinde toate activitatile legate de materiale sau produse textile, neincluse in diviziunile 12 sau 13, implicand un mare numar de procese si o mare varietate de bunuri produse). Doresc sa le vand in mod direct prin participare la targuri organizate cu acest scop. Ce alte coduri caen imi mai trebuie? Este suficient asta?
4782 Comert cu amanuntul al textilelor, imbracamintei si incaltamintei efectuat prin standuri, chioscuri si piete
sau imi trebuie si acesta:
4789 Comert cu amanuntul prin standuri, chioscuri si piete al altor produse
Va multumesc anticipat pentru ajutor.

Va multumesc mult de tot pentru cele doua raspunsuri. Imi sunt foarte utile aceste sfaturi.
Buna ziua,
Detin PFA pe codul caen 7430- activitati de traducere scrisa si orala. In acelasi timp fac si produse crosetate si din pasla pe care doresc sa le vand la targurile de profil. Pot adauga la PFA-ul meu alte doua coduri care tin de lucrul manual? Pentru a vinde la targurile de profil, trebuie pe langa codurile care tin de specificul produselor pe care le fac, sa adaug si un cod pentru comercializare ocazionala (1 data pe luna de ex. la targ), sau volanta? Sau se subintelege ca daca adaug codurile pentru produsele pe care le fac, o fac ca sa le vand? Ce cod mi-ar trebui pentru a putea vinde in cadrul targurilor handmade?
Va multumesc anticipat.
Si inca o intrebare mai am: dupa ce imi adaug cele doua coduri caen, trebuie sa trimit din nou o declaratie la administratia financiara cu un nou venit estimat pentru acest an?
Buna ziua.
Detin PFA pentru activitati de traducere si as dori sa adaug inca doua coduri caen pentru a putea vinde produsele lucrate manual de mine in cadrul targurilor handmade.
Intrebarile mele sunt:
1. Deoarece nu exista in Romania cursuri de calificare pentru fabricarea de articole crosetate sau de articole din pasla iar acestea sunt deprinderi pe care le-am capatat singura - pot adauga aceste coduri caen la PFAul meu?
2. Pentru a putea vinde produsele lucrate de mine, prin participare personala la targuri de produse handmade, de ce am nevoie? Facturier, casa de marcat? In cazul unui control ce acte trebuie sa am la mine pentru a fi in regula?
Va multumesc.
Răspuns la discuția Declaratii si contributii
Deci, revin tot eu cu aceeasi problema... am citit pe un site despre declaratia 220 acest lucru:
"PFA care realizeaza venituri din activitati independente din diverse surse trebuie sa depuna o declaratie estimativa pentru fiecare venit dobandit."
(sursa: [ link extern ] )
Situatia mea este la fel ca anul trecut, am venituri din activitatea PFA si venituri din chirie. Ce vrea sa spuna ce am citat eu mai sus: ca trebuie o declaratie estimativa pentru venitul din actrivitatea PFA si alta pentru venitul din chirie?
Pana la urma, din cate am inteles, in declaratia 200 trec atat venitul din PFA cat si venitul din chirii din anul 2013. OK, pana aici e clar.
Raman cu aceeasi nelamurire de anul trecut: In declaratia 220 ce trec pana la urma? Doar venitul din PFA? Sau si cel din chirii? (pe forumular vad casute de declarat si una, si cealalta, dar nu vad sa existe casute diferite pentru a trece separat si veniturile din fiecare sursa, deci ce fac, le insumez?...)
In declaratia 600 nu trebuie sa trec decat suma minima care am inteles ca s-a marit.
Si mai am 392B pentru TVA.

Au mai aparut si alte minuni de declaratii obligatorii si urgente?
Răspuns la discuția Declaratii si contributii
Multumesc mult de tot. 220 si eu am considerat ca nu mai e necesara, pentru ca voi depune 200. 600 am trimis-o chiar daca anul trecut adunat n-am avut 8880 ron, pentru ca anul asta vor fi in total din chirie si pfa peste suma minima de 744 ron pe luna, si chiar vreau la pensie sa contribui.
Multumesc inca o data.
Declaratia trebuie depusa de:
d) persoanele care realizează venituri din profesii libere;

Eu sunt PFA traducator.

CINE NU TREBUIE SA DEPUNA:
Contribuabilii al caror venit net anual, respectiv valoarea anuala a normei de venit, dupa caz, raportat la cele 12 luni ale anului, este sub 35% din câstigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat ( 35% x 2117 = 741 lei)

Anul trecut venitul pe intreg anul a fost 856 ron, anul asta il estimez ceva mai bun, dar in nici un caz 741 ron pe luna.
Mai depun sau nu declaratia 600?
Veniturile din chirii se iau in considerare atunci cand calculez suma pe luna?
Va multumesc.