avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 548 soluții astăzi
Forum Activitate hela

Activitate hela

Buna dimineata,momentan ma aflu in concediul de crestere a copilului de pana la 2 ani,pana la data de 04 iunie 2012.Din motive personale nu pot reveni la locul de munca,doresc sa stiu daca pot beneficia de concediul fara plata dupa incheierea concediului de crestere a copilului de pana la 2 ani.Va multumesc anticipat!
Discuție Anunt prenatal
Va rog frumos,am si eu o nelamurire in ceea ce priveste concediul de maternitate,mai exact daca exista un termen stabilit de lege in care trebuie sa anunt angajatorul ca voi intra in prenatal?Mentionez ca am adus deja la cunostiinta faptul ca sunt insarcinata printr-o adeverinta de la medicul de familie!Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!
Va rog,spuneti-mi daca am semnat pentru a intra in somaj tehnic,mai pot intra in prenatal?Cu alte cuvinte prenatalul anuleaza decizia de somaj tehnic?Va multumesc anticipat!
Buna ziua,spuneti-mi va rog daca si in ce fel afecteaza somajul tehnic primirea indemnizatiei pentru cresterea copilului de pana la 2 ani,cu alte cuvinte,daca am fost in somaj tehnic inainte de nasterea copilului,mai pot beneficia de concediu pentru cresterea copilului,respectiv de indemnizatie?Va multumesc anticipat!
Buna seara,dati-si si mie,va rog detalii asupra conditiilor pentru a intra in somaj daca in ultimele 24 de luni ai lucrat 12 luni.Ce alte conditii mai trebuie indelinite pentru a beneficia de indemnizatia de somaj?Va multumesc anticipat!


Va rog spuneti-mi daca am carte de munca,dar lucrez numai 4 ore,am dreptul la concediu 2 ani,respectiv la indemnizatia aceea pentru crestere copil?
Spune-ti,va rog,din punct de vedere legal cum imi anunt seful ca voi avea un copil si daca este prevazut un moment anume.Va multumesc anticipat!:rtfm:
Pot beneficia de indemnizatie concediu de maternitate,daca o sa nasc in iunie si pana la 1 septembrie am avut carte de munca pe 4 ore lucrate,respectiv ,dupa 1 septembrie am lucrat in aceiasi institutie,dar cu carte de munca pentru 8 ore?Adica am ultimele 10 luni lucrate full time.