avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 210 soluții astăzi
Forum Activitate naroty

Activitate naroty

Răspuns la discuția Licitatie imobil ipotecat
imi cer scuze sunt garant ipotecar si va multumesc pentru raspunsuri.
in cazul in care dvs spuneti ca pot participa la licitatie puteti sa imi spuneti in temeiul carei legi , deoarece executorul bancar nu doreste sa imi dea relatii si mi-a dat de inteles ca nu mai pot face nimic.
Răspuns la discuția Licitatie imobil ipotecat
sunt garant ipotecar nu debitor in cadrul contractului
sunt debitor ipotecar intr-un contract bancar.
suntem la a 2-a licitatie.
pretul s-a micsorat cu 25%.
intrebare: pot participa pentru a-mi rascumpara imobilul la aceasta licitatie?
daca da care este textul legal care prevede acest aspect.
Multumesc!
in 2009 am depus pentru tatl meu la casa jud. de pensii o cerere pt recalcularea pensiei in urma careia ni s-a eliberat o decizie privind acordarea unei pensii majorate incepand cu data de 01.11.2009.

am primit pensia asa cum a fost aprobata prin decizia respectiva pana in luna iunie a.n. insa acum am primit o dispozitie de anulare a deciziei respective.

pot face contestie in instanta in trmen de 45 zile insa nu stiu cum sa o motivez in sensul ca nu stiu daca e calculat bine in dispozitie sau nu nefiind de specialitate.

va rog sa imi spuneti daca am sanse in instanta sau nu

multumesc
buna ziua
in primul rand imi cer scuze ca sunt insistent (avand in vedere ca am mai postyat acest subiect pe forum) insa nu sunt pe deplin lamurita

prl e in felul urmator:
- am cumparat o casa la tara in urma cu 6 ani
-acum 2 ani mi-am renovat exteriorul(adica fatada casei si in curte la mine)
-acum doresc sa renovez si spatele casei care se afla in curtea vecinului, fireste

dupa cate stiu eu, am in spatele casei 60 cm, insa vecinul nu imi da voie sa intru prin curte sa imi repar spatele casei deoarece zice ca nu ii convine culoarea casei mele

am chemat si pol si acestia m-au sfatuit sa ii dau in judecata

prl este ca nu stiu ce sa cer in judecataȘ
-sa ii oblige sa imi dea voie in curtea lor - pe partea care e a mea - pentru a-mi renova spatele casei?

daca da atunci care ar fi temeiul legal pe care ar trebuii sa il invoc in justitie?

daca nu, ce pot face


Va multumesc



Răspuns la discuția lamurire
o hotarare a primariei nu stim sa existe insa vecinul e consilier si crede ca poate sa faca ce vrea

la un moment dat am chemat si politia insa nici acestia nu au avut ce face si ne-au sfatuit sa ii dam in judecata


asa ca nu stiu daca putem sau nu sa ii dam

adica avem castig de cauza sau mergem degeaba

ne-am gandit ca poate exista o lege ceva care nu da voie sa schimbi culoarea casei numai cu acordul vecinului

multumesc
Răspuns la discuția lamurire
proprietarul din cate stiu are in spatele casei 60 cm
insa vecinul nu contesta faptul ca nu are dreptul sa isi faca reparatii dar sustine (fara temei legal) ca nu are dreptul numai la culoarea care o doreste el avand in vedere ca spatele curtii e in curtea sa
asadar vecinului nu ii place cularea pe care proprietarul doreste s a o dea casei
intrebarea mea era legata si de faptul daca pentru asa ceva este nevoie de acordul vecinului
Discuție lamurire
in cazul unui imobil dintr-o comuna oarecare,are dretul vecinul din spatele casei sa nu ii acorde dreptul proprietarului imobilului respectiv sa isi zugraveasca spatele casei in culoarea pe care o doreste?mai ales avand in vedere faptul ca fatada casei este de 2 ani de zile in culoarea respectiva?
Discuție legea290/2003
tatal meu a primito decizie prin care i s-a admis cererea de acordare a unor despagubiri pentru bunurile din basarabia
in aceasta hotarare i s-a acordat suma de 178 799, 96 lei cu titlu de despagubiri
s-a hot faptul ca se va plati in termen de 2 ani 60% in primul an si 40% in al doilea an
avand in vedere faptul ca hotararea s-a dat in data de 24.07.2007 si pana in ziua de azi nu a primit niciun leu, ce ar trabui sa faca???
am facut deja 2 adrese catre autoritatea nat. pt. restituirea proprietatilor si nu avem niciun raspuns?
credeti ca putem sa ii dam in judecata? sau mai bn prin executor? sau cum???
Răspuns la discuția sentinta neexecutata
asa e
dar e ciudat faptul ca am fost platiti conform sentintei inca de anul trecut, si ne-a mai dat si din urma restante, iar abia de 2 luni refuza sa ne plateasca