avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 542 soluții astăzi
Forum Activitate Luta Ioana

Activitate Luta Ioana

Răspuns la discuția firma de contabilitate



Buna ziua

Sunt economist, si m-am saturat sa lucrez pt. altii
Vreau sa infiintez o firma de contabilitate, dar nu sunt foarte lamurita: trebuie sa am un asociat care sa fie contabil autorizat (expert contabil) sau este suficient ca unul dintre salariati sa fie contabil autorizat?
<
Răspuns la discuția firma de contabilitate
Buna ziua

Sunt economist, si m-am saturat sa lucrez pt. altii
Vreau sa infiintez o firma de contabilitate, dar nu sunt foarte lamurita: trebuie sa am un asociat care sa fie contabil autorizat (expert contabil) sau este suficient ca unul dintre salariati sa fie contabil autorizat?
Răspuns la discuția plafon de casa
L507/2004, unde specifica ca alin. 6 al art.5 se abroga.In O94/2004 acest alineat. specifica ca sumele in numerar aflate in casierile proprii nu pot depasi la sfarsitul fiecarei zile plafonul de 50.000.000 lei(vechi).Din moment ce acest alineat s-a abrogat, nu mai exista plafon de casa.
Răspuns la discuția Salarii iunie 2005 - denominare
Statul de plata la luna iunie se face in lei vechi.Idem declaratiile.
Incepand cu 01.07.2005 evidenta contabila se va tine in lei noi.
Răspuns la discuția salariul minim
CCM nu a fost aprobat prin nici un act normativ, deci care este salariul minim?
Este gresit daca consideram 3.100.000?
Daca o unitate are mai mult de 21 de angajati si avem concedii medicale, atunci pentru calculul contributiei de sanatate platita de angajator cu formulala 6.5%*sal minim pe economie*nr. zile lucratoare de concediu medical/nr. de zile lucratoare din luna , care este sal. minim pe care in aplicam, 3.100.000 sau 3.300.000?
Răspuns la discuția gradul de indatorare pt 2005?
Modificarea se regaseste in Legea 494/2004(MO 1092/2004), la punctul 5 din lege, unde se introduce un nou alineat:
14,1. La articolul 23, alineatul (1) va avea urmatorul cuprins:
Art.23. - (1) Cheltuielile cu dobanzile sunt integral deductibile in cazul in care gradul de indatorare a capitalului este mai mic sau egal cu trei.
Modificarea este adusa la OG 83/2004, unde se stipula initial ca sunt nedeductibile cheltuielile cu dobanzile si cu pierderea neta din diferentele de curs valutar daca gradul de indatorare este peste unu, respectiv trei.
A se vedea si Horararea 84/2005(MO 147/2005) pentru modificarea si completarea Normelor metodologice de aplicare a L 571/2003, aprobate prin HG 44/2004, la art.23
Deci gradul de indatorare este de trei.

Ioana
In formula de calcul, procentul este de 6.5%, nu 7%.

Ioana
Răspuns la discuția anexe bilant
adresa de e-mail este iluta@wiebe.ro
te rog sa-mi trimiti si mie anexele.

Multumesc anticipat.