avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 695 soluții astăzi
Forum Activitate RAD NICOLETA

Activitate RAD NICOLETA

Buna ziua,
Problema pentru care caut solutii si cer sprijin este data de diferenta dintre fisa pe platitor si balanta. In balanta figurez cu tva de recuperat (20 lei) , iar fisa ma informeaza ca am o diferenta de suma(130 lei ).
Va multumesc !
Va multumesc mult pentru informatie!
Buna seara !
Am abordat acest subiect la inceputul lunii ianuarie si multumesc mult pentru raspunsuri. Revin asupra lui deoarece vreau sa stiu daca nu s-a aprobat din nou vreo ordonanta prin care se revine la facilitatile din 2009.
Multumesc !
Discuție Raportare TVA
Buna ziua !
Am nevoie de o informatie certa legata de urmatorul caz:
- in 2008 firma a trecut la raportare de tva lunara deoarece s-a depasit plafonul legal
- in 2009 cifra de afaceri a fost sub 100000 eur
Se poate revenii la raportare trimestriala ? Ce demersuri legale trebuie facute in caz afirmativ?
Răspuns la discuția demersuri pentru somaj tehnic
Din raspunsurile primite trag concluzia ca OUG 28/2009 a fost valabila pana la 31.12.2009, inseamna ca in 2010 pt. personalul aflat in somaj tehnic se platesc contributiile cuvenite angajatorului si angajatului ? Multumesc !
Buna ziua !
Doresc sa ma informez care sunt pasii ce trebuie urmati pentru ca un angajat sa poata fi trimis in somaj tehnic , care dintre declaratii lunare se depun si ce se mentioneaza in ele. Din informatiile gasite pe net am aflat ca sunt doua tipuri de somaj tehnic insa nu stiu care este diferenta .Va rog sa ma ajutati cu informatii concrete. Multumesc mult !
DORESC SA STIU DACA UN FURNIZOR CARE ARE DATORII CATRE STAT SI NU LE POATE PLATII PT CA NU ISI RECUPEREAZA BANII DE LA CLIENTI POATE SA CEARA STATULUI SA INTERVINA PRIN PROPRIREA CONTULUI CLIENTULUI RESPECTIV? SI DACA DA ,IN CE CONSTA ACEASTA PROPRIRE.
MULTUMESC !
Doresc sa stiu daca pentru a beneficia de indemnizatia de crestere copil de 600 lei este suficient un venit lunar de 130lei.
BUNA ZIUA !
MI-AM DEPUS ACTELE NECESARE ACORDARII ALOCATIEI PT CRESTERE COPIL SI INDEMNIZATIE LA PRIMARIE ,CONSIDERAND FUNCTIONARA CA DOSARUL ESTE IN REGULA , DUPA CARE A URMAT O PERIOADA DE ASTEPTARE FARA CA EU SA PRIMESC VREUN RASPUNS NEGATIV DE NICAIERI .DUPA O PERIOADA AM PRIMIT DOAR ALOCATIA CUVENITA SI M-AM GANDIT CA AR TREBUII SA MA INTERESEZ DACA DOSARU TOTUSI ESTE IN REGULA , ADRESANDU -MA DE DATA ACEASTA JURISTILOR CARE VERIFICAU ACTELE SI CARE MI-AU ADUS LA CUNOSTINTA CA DOSARUL ESTE RESPINS DEOARECE EU AVEAM INCHEIATA O DECLARATIE DE ASIGURAT ( ACT CARE ERA DEPUS LA DOSAR) SI LEGEA SPUNE CA POT BENEFICIA DE INDEMNIZATIE DOAR DACA AM REALIZAT VENITURI SUPUSE IMPOZITARII. EU SUNT ADMINISTRATOR DE IMOBIL SI IN BAZA UNEI CONVENTII VIREZ LUNAR UN IMPOZIT IN FUNCTIR DE VENITUL BRUTA STABILITA IN CADRUL ASOCIATIEI. MA POATE AJUTA CU CEVA ? MAI POT CONTESTA TINAND CONT CA LA DEPUNEREA DOSARULUI AM PRIMIT UN NUMAR DE INREGISTRARE ? VA ROG SA MA SFATUITI CE POT FACE IN ACEASTA SITUATIE. MULTUMESC ANTICIPAT !