avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 829 soluții astăzi
Forum Activitate Anacrsitina

Activitate Anacrsitina

Buna ziua,am citit de curand despre dreptul celor care au lucrat in strainatate,la pensie. Din pacate sotul meu a murit in 2003,dar varsta de pensionare ar indeplini-o in octomb.2017. A lucrat ca medic 6 ani,in Spania. si 15 ani in Romania.
Credeti ca asi putea incerca sa obtin ceva din cei 6 ani lucrati in afara tarii.Ma gandeam ca ar putea fi un pic mai mult decat cei 700 lei pe care ii primesc eu ca pensionara . va multumesc!
va multumesc!
Buna ziua,va rog sa ma sfatuiti intr-o problema .O salariata cu contract suspendat pentru crestere copil pana la 2 ani,a nascut iar,concediile medicale de lauzie si maternitate unde si de catre cine trebuiesc depuse,se inregistreaza ceva in D112 pe care momentan o transmit pe 0.
va multumesc!
Răspuns la discuția succesiune
Buna ziua,va rog sa ma ajutati cu cateva sfaturi.Nu stiu care este procedura dupa moartea sotului mamei mele care nu este tatal meu biologic.Mama are diagnostic ,dementa mixta,alzheimer,este netransportabila,are ajutor de handicap si insotitor.
are o pensie foarte mica ,cu ea plus ajutorul primit,platim persoana care o ingrijeste.
Poate trece la 50% din pensia sotului(ar creste un pic cu aprox.200 lei)?
Si daca este obligatoriu a face succesiunea in starea ei ,sau eu o pot face ptr.ea ??
va multumesc mult.
Discuție succesiune
Buna ziua,va rog sa ma ajutati cu cateva sfaturi.Nu stiu care este procedura dupa moartea sotului mamei mele care nu este tatal meu biologic.Mama are diagnostic ,dementa mixta,alzheimer,este netransportabila,are ajutor de handicap si insotitor.
are o pensie foarte mica ,cu ea plus ajutorul primit,platim persoana care o ingrijeste.
Poate trece la 50% din pensia sotului(ar creste un pic cu aprox.200 lei)?
Si daca este obligatoriu a face succesiunea in starea ei ,sau eu o pot face ptr.ea ??
va multumesc mult.
Răspuns la discuția Casa vanzare, parinti bolnavi
ideea era sa faca ei ceva,nu eu,ca sa-i pot aduce mai aproape.Nu doresc alte schimbari.
multumesc inca o data.
Răspuns la discuția Casa vanzare, parinti bolnavi
am inteles.va multumesc.
Răspuns la discuția Casa vanzare, parinti bolnavi
au 81,respectiv 78 au diagnostic dementa si multe altele,cu el te intelegi mai bine,dar cu mama de multe ori nici nu ma recunoaste,starea lor este foarte deteriorata,dar nici nu vreau sa ii sperii,asi vrea sa o faca de bunavoie(ceea ce pare imposibil) .Eu lucrez,seara ma duc la ei,ajung acasa foarte tarziu(ziua sta cineva cu ei) ..sunt intr-o situatie foarte critica(sunt susceptibili).
Multumesc.
Răspuns la discuția Casa vanzare, parinti bolnavi
multumesc.
Asi vrea sa stiu,daca in cazul in care vreau sa-mi mut parintii mai aproape de casa mea,pentru ca sunt amandoi cu alzheimer si aproape netransportabil ,pot ei vinde apartamentul si cumpara altul sau face schimb .?
Va multumesc mult.