avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 367 soluții astăzi
Forum Activitate velia

Activitate velia

Mersi:)
Buna ziua,

O microintreprindere a depasit in trim III CA de 65000 Eur, am declarat in 010 ca trece la impozit pe profit incepand din 01.07.2015. Am calculat impozitul pe profit de la inceputul anului in valoare de 1500 lei, iar impozitul de 3% pe trim I si II a fost de 5400 lei ( achitat ). Diferenta dintre cele doua este de 3900 lei, suma achitata in plus. Am facut inregistrare :
691 = 4411 -3900 lei
Intrebarea mea este ca ce suma declar in Dec. 100 la 30.09.2015?
Declar -3900 lei sau 0 lei si trec diferenta in Dec.101 la sfarsit de an?

Multumesc
Buna ziua,

Trebuie sa calculez venituri din drepturi de autor pentru doua cazuri diferite si anume: pentru un pensionar si pentru un angajat cu contract de munca cu norma intreaga. Ce impozit si ce obligatii (CAS, CASS, Somaj ) calculez in cele doua cazuri?

Multumesc
La o firma de comert cu mai multe gestiuni se repeta un fenomen de luni de zile si anume: primeste discount de la furnizor consistent si in aceslasi timp face reducere de pret astfel incat vinde sub pretul de achizitie. Iese cu profit din discount, realizeaza pierdere la activitatea de comert si dupa descarcare ( calculata direct de program de contabilitate ) ramane cu sold debitor in contul 378. Ce sa fac cu acest sold?
Răspuns la discuția pensie anticipata partiala
multumesc pentru raspuns:)
Buna ziua,
As vrea sa aflu data la care pot intra in pensie anticipata partiala avand in vedere urmatoarele date personala:
- data nasterii 11.11.1959
- facultate 1978-1982
- data angajarii 10.10.1982
- lucrez de la inceput pana in prezent fara intrerupere

Multumesc anticipat:)
Buna ziua,
O femeie nascuta in noiembrie 1959, cu perioada de cotizare de 31 ani si 4 luni trebuie sa intre in somaj din 01.03.2014, spuneti-mi va rog daca poate iesi la pensie anticipata partiala in luna noiembrie acestui an in aceasta situatie?
Buna ziua,

Sunt sotie PFA, incepand cu 1 martie vreau sa platesc CAS si CASS conform Dec. 600.Trebuie sa inchei contract cu Casa de pensii si cu Casa de sanatate inainte? Cand trebuie sa depun Dec.600? Astept sugestii.
Multumesc!
Buna ziua,

O moara platitoare de TVA cumpara grau de la persoane fizice, ce documente intocmeste ( mai de mult era Borderoul de achizitie cereale ) si ce impozite si contributii retine in octombrie 2013?

Multumesc
Discuție Impozitare ONG
Buna ziua,

Spuneti-mi va rog, daca ONG-uri, asociatii artistilor plastici, sau orice alta asociatie are personalitate juridica, trece de la impozit pe profit la microintreprindere? Eu am inteles ca aceste ong-uri raman la impozitare pe profit , dar am primit de la fisc o scrisoare cum ca nu am depus Dec 101 pe ian?