avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate bonzai81

Activitate bonzai81

Buna Seara,
As dori sa discut cu o persoana care are experienta / a fost admisa la snspa.
M-ar interesa parerea mai multor persoane privind admiterea .
Buna Ziua,
M-ar interesa conditiile care trebuie indeplinite in vederea ocuparii unui post de preparator universitar.
Multumesc
Discuție concurs notar
Buna Ziua!
Am 5 ani vechime intr-o functie de specialitate juridica in cadrul unei institutii publice locala
si m-ar interesa cand se organizeaza concurs conf. art. 16 lit. g din L. nr 36/1995 modificata si completata, daca se organizeaza in fiecare judet, unde gasesc tematica pentru concurs, opiniile celor care au participat la un astfel de concurs, locurile anuale disponibile in tara, etc.
Multumesc.
Legea nr. 277/2010 abroga OUG 105/2003. La data de 23 decembrie (data anterioara publicarii Legii 277/2010) s-au emis dispozitii ale primarului privind acordare alocatie complementara, monoparentala, etc...incepand cu 1. ianuarie 2011.
Intrebare: ce facem cu dispozitiile deja emise(tmeniul legal s-a schimbat din .01.2011)?
Buna Ziua,
In urma cantitatilor insemnate de precipitatii,in gradina mea si in anexele gosodaresti a intrat o cantitate foarte mare de apa din cauza unor vecini care nu iti curata santul aflat pe proprietatea lor. intentionez sa depun o petitie la Primarie in vederea rezolvarii acestei probleme.M-ar interesa temeiul legal la care pot sa fac referire.Multumesc
Buna Seara,
as dori sa aflu care act normativ interzice organizarea de concurs pt ocuparea unei functii de conducere?(a aparut in cursul lunii martie)
Buna ziua! Orice contract de arendare se inregistreaza la Consiliul local a unitatii administrativ teritoriale pe a raza careia se afla terenul arendat, respectiv la secretar.As dori sa stiu cum anume se rezilieaza un contract de arendare incheiat intre arendator si arendas, daca ambele parti doresc acest lucru ?se face o declaratie comuna care se inregistreaza la consiliul local?se face un act aditional la contractul in cauza?
Răspuns la discuția examen avocatura
Va multumesc pentru informatii
Buna Seara! Dupa 3,5 ani de responsabilitate, sres si salariu mic #- intr-o institutie publica- primarie- , m-am decis sa-mi schimb viata.
Va rog frumos ajuta-ti- ma cu orice informatie privind examenul de avocatura. De cate ori pe an se organizeaza?in fiecare judet? cate locuri sunt aproximativ anual?Ce materii trebuie parcurse pentru a promova un astfel de examen?etc.
Va multumesc