avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 510 soluții astăzi
Forum Activitate carmen10

Activitate carmen10

Pentru un pfa- prtestari service calculatoare, platitor de tVA ,bonurile de benzina pentru o masina cumparata pe firma se pot deduce?
am inchiriat un spatiu de la o pers fizica, care a inregistrat contractul la fisc, chetuielile cu reparatiile de modernizare ale sediului se pot scadea din contabilitate? sune deductibile?
buna seara, am un spatiu de inchiriat si am cerut chirie 1000 lei, din care 6oo ramane firmei pentru a face reparatiile necesare, timp de un an. Cum as putea incheia contractul la administratia financiara doar pt cei 400 de lei , ca nu as dori sa platesc taxele pt toata chiria ?
o societate a desfasurata activitate pana la 30.06.2010, iar de la 01.07.2010. a suspendat activitatea, dar a depus la administratie cerere derogatorie, ce declaratii se mai depun acum in ian .2011. va multumesc

o societate a desfasurata activitate pana la 30.06.2010, iar de la 01.07.2010. a suspendat activitatea, dar a depus la administratie cerere derogatorie, ce declaratii se mai depun acum in ian .2011. va multumesc
O soc. are doi asociati , care doresc sa vanda o masina. Au fost la o reprezentanta si le-a cerut o imputernicire din partea administratoruluii( care este alta persoana. Aceasta imputernicire se face la notariat ? Se intocmeste un proces verbal AGA ?
Buna ziua, in ce cont se inregistreaza cheltuielile de schimbare sediu si suspendare firma?(201?)
Buna ziua,
Administratorul a cumparat un facturier si un chitantier , iar ca justificare a adus un bon de casa, nu are factura si nici fisa de evid a formularelor cu regim soecial, este corect< cum le inregistrez in contabilitate?Multumesc
Buna ziua, incepand cu data de 18.07.2010, copilul face 2 ani , iar sal revine la serviciu.Am intocmit decizia de revenire , pe baza cererii sal , ce documente mai trebuie sa depun la ITM sau administratie ? multumesc
Buna ziua, am o nelamurire , asoc. a suspendat activit firmei cu 01.06.2010. ce declaratii depun la 25.07.2010, la 25.06.2010 am depus declaratiile aferente kunii mai, sal au fost dati in somaj, multumesc