avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 553 soluții astăzi
Forum Activitate Deliamustata

Activitate Deliamustata

Discuție TVA
Buna ziua. Am si eu o intrebare:
La inceputul anului 2011 o firma a trecut la neplatitori de TVA. Ce se intampla cu soldul contului 4424? Cum se stinge?
Multumesc
In perioada 1 ianuarie - 30 sept 2010 am inregistrat o pierdere de 2000 de ron. Am depus declaratia 101 aferenta acestei perioade fiscale pana la adata de 25 feb 2010, fiind obligat la plata impozitului minim forfetar pe aceasta perioada. Pana pe 25 aprilie suntem obligati sa depunem decl 101 aferenta perioadei 1 oct - 31 dec 2010, considerandu-se alt an fiscal.
Cum calculez impozitul pe profit aferent perioadei oct - dec 2010, pierderea fiscala aferenta perioadei anterioare se reporteaza in perioada oct -dec sau deductibilitatea cheltuielilor se calculeaza pe intreg an fiscal (ian - dec 2010) neconsiderandu-se 2 perioade diferite?
Discuție Antecontract
Conform ultimelor actualizari ale Codului Fiscal, in ce conditii o firma isi poate deduce TVA-ul la achizitionarea unui teren in baza unui antecontract de vanzare cumparare? (Contractul trebuie autentificat la notar?)
Va multumesc
Discuție TVA
Am urmatoarea speta: O livrare de bunuri unei firme din Cehia platitoare de TVA dar destinatarul final este o firma din Egipt ( firma din Cehia plateste marfa dar da instructiuni ca marfa sa se duca direct in Egipt). Deci s-a facut o declaratie de export de catre Vama in care apare ca si beneficiar firma din Cehia iar destinatarul final firma din Egipt.
Intrebarea este urmatoarea: Sunt aceste livrari (din decembrie 2009 si ianuarie 2010) scutite de TVA sau nu?
Am urmatoarea speta: O livrare de bunuri unei firme din Cehia platitoare de TVA dar destinatarul final este o firma din Egipt ( firma din Cehia plateste marfa dar da instructiuni ca marfa sa se duca direct in Egipt). Deci s-a facut o declaratie de export de catre Vama in care apare ca si beneficiar firma din Cehia iar destinatarul final firma din Egipt.
Intrebarea este urmatoarea: Sunt aceste livrari (din decembrie 2009 si ianuarie 2010) scutite de TVA sau nu?
Buna ziua,

am o nelamurire: se specifica undeva in codul fiscal ca un aviz emis la sfarsitul anului (in speta 29.12.2009) trebuie facturat obigatoriu pana la sfarsitul anului 2009?
Factura a fost emisa in 04.01.2010 iar clientul mi-o refuza. Nu stiu cum sa procedez.#-o