avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Activitate robertmihairadu

Activitate robertmihairadu

Fac asigurari pentru un asigurator si inainte se opreau darile la sursa. Daca cuantumul comisionului primit nu depaseste (intr-un an) 12 salarii minime, mai depun formularul unic pana pe 15 iulie 2018 ?
Salut. As vrea sa stiu, va rog, care este cuantulul cheltuielilor deductibile pe care le pot scade din venitul brut la un PFI - agent de asigurari. Va multumesc.
Salutare.
Ajutati-ma, va rog, cu un act normativ, ceva, orice, care reglementeaza sau obliga montarea inscriptei cu numele institutiei pe peretele sau in cadrul proprietatii unde isi are sediul. Precizez faptul ca este o institutie publica de cultura de interes national a carei functiune este reglementata de un HG. Multumesc, o zi frumoasa.
O intrebare puerila dar totusi vreau si raspunsul altora (daca se poate cu articol juridic). In urma unui control, nu rutier, pe linie PSI sa spunem, s-a intocmit un Proces Verbal de Control. Dupa el s-a facut o copie xerox. Cine pastreaza copia si cine pastreaza originalul ?????
Aparent hilare intrebarile mele, totusi ma sicaie in ultima perioada.De ce ? Fac asigurari pentru un asigurator. Conf noului cod fiscal trebuie sa ma organizez ca ii sau pfa . Ce ma sfatuiti sa fac. Cum sa ma organizez? Care forma ar fi mai simpla?
Mentionez ca veniturile obtinute din incheierea acestor polite de asigurare sint..........mediocre.
Salut toti romanii de buna credinta !
So, conf. noului Cod Fiscal 2016, persoanele fizice care fac asigurari pentru un anumit asigurator, trebuie sa se organizeze ca II sau PFA. Puteti sa imi "recomandati" pentru ce forma dintre acestea sa optez? Care ar fi avantaje si dezavantaje ale celor doua forme ? Multumesc anticipat !
Buna ziua
Am sa incerc sa va spun pe scurt: sotia mea a inceput , la solicitarea conducerii, serviciul mai devreme, primind astfel in perioada 01.03.2012 - 23.07.2012 atat salariul cat si indemnizatia de crestere copil. Mentionez ca nu a primit stimulent de insertie. In anul 2014 am primit de la AJPIS Ilfov o decizie de rambursare a acestui cuantum, lucru pe care l-am facut speriat de popriri, dobanzi si tot ce mai scria acolo. Deci, pot beneficia, in baza Legii de Amnistiere fiscala, de restituire acestor bani ?

Multumesc anticipat pentru raspuns.
Discuție CO gravida
Scurt si la obiect: conform ultimelor modificari in materie, gravida care va naste anul acesta , beneficiaza de tot CO/anul respectiv sau proportional cu timpul pana la nastere ?? Multumesc anticipat
Multam fain domnu' Dragu!
Buna ziua,
Cine ma poate ajuta, va rog. Instr. MAI nr. 9/2013, conf Legii 333/2003, prevad intocmirea "metodologiei de efectuare a analizelor de risc" in ceea ce priveste paza institutiei. Institutia are contract de paza cu o firma privata. Ok. - Cine trebuie sa intocmeasca aceste documente, aceasta "metodologie de efectuare a analizelor de risc" ?? Firma de paza sau conducerea institutiei "pazite" ?
Multumesc anticipat si astept si alte sfaturi in ceea ce priveste acest lucru !