avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 484 soluții astăzi
Forum Activitate boonik

Activitate boonik

Discuție dupa divort
ai mei s`au departit in februarie...s`au separat..tata a ramas in apartamentul comun si mama s`a mutat.decizie luata de comun acord pana dupa finalizarea partajului.in timpul casniciei mama a facut mai multe credite la banci,banii obtinuti investindu`i in casa.mutandu`se ea a ramas si cu ratele si ar vrea sa stie daca poate cumva sa imparte in 2 ratele de la banci astfel incat sa plateasca si tata ceva,pt ca el ramanand in casa beneficiaza de toata investitia.chiar daca nu sa facut partajul il poate obliga intr`un fel sa plateasca din rate?
Răspuns la discuția vreau si eu sa fiu avocat
boonik_4_all@yahoo.com este id`ul meu.mi`ar face placere sa vorbiom mai multe
sunt clasa a12`cea la un liceu economic din coanstanta,..si as vrea sa urmez facultatea de drept"ovidius" de aici.problema e ca nu stiu prea multe despre materii..si..nici cum functioneaza "piata avocaturii" scriu aiaci pentru a cere sfaturi..fac bine daca intru la drept..sau...mai bine...nu...(nu sunt bogata deloc:))) vreau la drept pt ca ma fascineaza femeile in robe si elegante,stilate,cu un vocabular elevat si bineinteles puternice.Eu intr`o avocata vad o femeie independenta.
Răspuns la discuția divort
bun dar daca luam cu martori din casa lucruri.si scriem pe o cerere tot ce am luat,semneaza martorii si apoi legalizam cererea?..tot furt sar putea numi?sau cum sa facem sa ne luam din bunuri?
Discuție divort
buna ziua eu si mama mea vreau sa ne mutam cu chirie pt ca tata e violent.am inaintat dosarul pentru divort ..au trecut aproape 2 luni si tot nu am primit raspuns.Vrem sa luam ceva mobila din casa pt a ne mobila noua locuinta.avem dreptul.mobila este pe numele mamei mele,iar rata la banca ,din care bani sa luat mobila tot pe numele ei si tot ea achita.cum putem face sa ne luam din casa..?parintii tatalui meu si tatl meu se opun.ce drept au?
Discuție divort
in documente proprietari suntem noi sotii,imobilul a ost achizitionat dupa legarea casatoriei,intradevar,socrii mei au platit ratele la casa dar le`au platit pe numele sotului meu.nu figureaza nicaieri numele lor..iar contractul de proprietar este incheiat pe numele sotului si al meu.in legatura cu evacuarea e mai bine sa plec eu si copilul din casa..pentru ca nu stiu daca sunt suficiente probe sa plece el..avem facute 2 sesizari la politie si are si o amenda penala luata din cauza violentei.dar eu nu am certificat medico-legal.Eu as sta mai linistita daca m`as muta eu ..a.i.sa nu stie el unde stau.eu as dorii sa imi iau din lucrurile din casa..spre ex:mobila de dormitor,cateva mochete..etc..Am fost la p;olitie am facut o cerere prin care am spus ca e violent sotul si ca as vrea sa ma mut(am facut asata ca sa nu vina sotul si sa imi dea parasire de domiciliu)dar de acolo mi`sa zis ca im maxim 1 luna osa ma sune cineva.eu nu mai pot astepta 1 luna.mai ales ca parintii lui imi zic sa plec din casa ,ca si el de altfel.cum sa plec legal?;))cat dureaza in mod normal pana este citit si dosarul meu la tribunal..pentru ca mai am un pic si fac 2 luni de cand e depus.stau in ctza
Discuție divort
sant an divort cu sotul meu care este violent si as dori ampreuna cu copilul meu major sa parasesc locuinta comuna.cum pot face asta?are altcineva un alt drept la casa?
Buna,sunt tot eu maria,in cazul in care ai mei divorteaza..si noi avem 2 credite la 2 banci,carduri de credit si produse achizitionate in rate..toate pe numele mamei,dar facute in timpul casniciei,dupa divort/partaj se vor imparti si sumele datorate creditorilor?
buna;))..sunt tot eu maria, in cazut in care eu sunt majora si ai mei divorteaza,ei au un apartament achizitionat in timpul casatoriei,eu am vre`un drept la partaj,sau as putea sa cer un sfert de la mama si un sfert de la tata?
Buna ziua,ma numesc Maria,am 18 ani..iar parinti mei nu se mai inteleg absolut deloc.Tatal meu este dependent de alcool in ultimul an,bea si inainte dar acum parca prea mult,face scandal in fiecare seara si nici eu si nici mama nu ne mai simtim in siguranta in apartament.Imobil este al celor 2 soti.Acum ,dupa ce am povestit pe scurt ..cele intamplate,am si eu cateva intrebari:Imi puteti spune cam cat ar costa/dura un divort de genul acesta?tinand cont ca tatal meu nu este de acord cu el.Cum ar trebui sa procedeze mama?ce pasi ar trebui sa urmeze?Si va rog sa imi spuneti cu aproximatie cam cat ne`ar ajunge tot divortul..si partajul si tot...pt ca..nu prea avem bani cash(decat sub forma de chitante :)) )Dorim sa facem un imprumut pentru a putea suporta cheltuielile acestui divort ..credeti ca se merita?Va rog fumos sa imi raspundeti.Va multumesc.