avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 592 soluții astăzi
Forum Activitate blecota

Activitate blecota

Ma poate ajuta si pe mine cineva cu un raspuns detaliat legat de impozitul pe venit datorat daca am incasari din activitati pe internet. Mai exact scriu articole de blog pentru diversi clienti si in schimb primesc undeva la 9000 lei/luna. Totul se desfasoara online, intre persoane fizice, asadar nu exista un contract sau vreo intelegere, samd. Pur si simplu eu scriu articolele de blog si dupa fiecare articol publicat primesc banii.

Vreau sa ma duc sa declar aceste sume insa nu stiu cand, cum si in ce fel sa procedez. Va multumesc mult.
Salut, am on intrebare!
Daca detin un domeniu web cu numele unei vedete..sa zicem www.luminitaanghel.ro si pe el postez informatii care nu au nicio legatura cu vedeta in sine, se considera ca fac ceva ilegal?
Este ilegal sa detin un domeniu web cu numele unei persoane celebre?
Buna ziua, sunt curios si apreciez orice raspuns legat de o executare silita. Am o datorie pe firma mea unde sunt administrator, catre o alta firma din Romania. Asadar este o suma de bani pe care eu o datorez unui furnizor mai exact. Intrebarea mea este:
- Executorul caruia i s-a incredintat recuperarea datoriei facuta de firma mea, poate sa me execute pe mine ca si administrator(persoana fizica), sau nu poate decat sa execute firma si bunurile ei?
Răspuns la discuția Legitimare de catre Politie
M-am inscris in cartea de imobil a treia zi cand am sosit insa, altceva inafara de asta mai trebuie sa fac?
Buna ziua, am doua intrebari la care imi doresc raspunsuri.
1. Daca la usa mea se prezinta un agent de politie, urmare a vreunei sesizari, etc., are voie acesta sa ma legitimeze( sa imi ceara sa ii arat buletinul)?
2. Daca locuiesc temporar(4 luni) la o alta adresa decat cea din buletin, sunt obligat sa imi iau viza de flotant sau este oligatoriu doar pentru perioade lungi de timp?
Va multumesc pentru raspuns..nu am semnat nicio garantie personala niciodata cu nimeni legat de activitatile firmei...iar faliment nu cred ca e cazul fiindca momentan sunt pe 0 din martie..declaratiile le depun pe 0 fara activitate.
Pot fi executat silit eu ca persoana fizica pentru niste datorii pe care le are firma mea. SRL are datorii la fisc si alti creditori de circa 10.000 lei. Pot fi executat silit eu ca si administrator?
Multumesc pentru raspuns...ma refeream daca exista riscul sa ma execute silit Vodafone dat fiind ca eu nu mai utilizez firma..e pe zero si ma gandesc ca ar putea sa ma execute pe mine ca administrator...
Salut, I-am lasat unui cumnat un abonament pe care il foloseam pe firma inainte sa dau faliment si abonamentul este pe firma, deci PJ. Cumnatul nu l-a mai platit de vreo 4-5 luni si vreau sa va intreb...exista reprcursiuni la neplata acestui abonament..e vorba de circa 1000 de ron datorie la VDF.
Buna ziua, as dori un sfat despre ce costuri implica o cerere si intrare in insolventa a unei societati comerciale. Multumesc