avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 192 soluții astăzi
Forum Activitate cleo23

Activitate cleo23

Buna ziua,
Am nevoie de ajutorul dvs. Detin un SRL, care este pe zero de 5 ani.
Pe firma este cumparata o cladire, de circa 8 ani, care genereaza impozite si penalitati foarte mari acumulate in decursul celor 7-8 ani. Cladirea este in degradare avansata si nu imi permit pastrarea ei. Nu am posibilitatea de achitare a taxelor si impozitelor si as vrea sa o instrainez, dar nu am gasit cumparator din cauza degradarii si a taxelor acumulate in suma mare.
Doresc sa o transfer pe numele unuia dintre asociati, pentru a nu mai genera taxe si impozite atat de mari. Dar, nu am bani sa achit impozitul acumulat pentru a obtine certificatul fiscal. Care este modalitatea de a evita acest certificat fiscal, urmand ca apoi sa achit darile ulterior vanzarii.
Multumesc
Răspuns la discuția Demolare cladire
Aceasta ar fi fost calea legala, insa cladirea este deja prabusita, singurul lucru ramas in urma ei este molozul rezultat. In momentul acesta ce mai pot face legal?
Multumesc.
Buna ziua.
Am o anexa de 10mp, constructie foarte veche si subreda, care s-a surpat si a cazut de la sine, ea fiind deja un pericol iminent pentru locatari. Care este obligatia mea legala fata de primarie?
Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Pensie pentru studii
Multumesc pentru raspuns.
Se stabileste procentual din veniturile sale? Nu stiu ce salariu este inscris pe cartea de munca, insa detine mai multe firme si cifra de afaceri este foarte mare.
Eu m-am inscris la doua facultati la zi pe care intentionez sa le si frecventez, insca nu-mi permit plata acestora si intretinerea pe timpul studiilor.
Legal, intre ce limite mi se poate oferi ajutorul lui?
Multumesc.
Buna ziua.
In ce conditii pot obtine un ajutor financiar din partea unuia dintre parinti pentru studiile universitare. Multumesc.
Răspuns la discuția Urmarirea penala
In cazul in care i s-a retras urmarirea penala si s-a incheiat ancheta, nu trebuie sa mi se aduca si mie la cunostinta?
Buna ziua,
O persoana asupra careia Parchetul s-a pronuntat pentru inceperea urmaririi penale pentru vatamare corporala si alte violente, in ce conditii poate inceta urmarirea penala? Si pentru aceasta nu trebuie sa i se aduca la cunostita si victimei? Multumesc.
Un cetatean care se afla sub urmarire penale are dreptul sa candideze pentru un post de primar? Multumesc.
Buna seara,
Am un vecin recalcitrant, care imi repetate randuri mi-a terorizat familia cu amenintari, jigniri si chiar violenta. Asemeni, in curtea casei mele arunca diferite obiecte sau intra fara retinere. Imi este teama pentru siguranta fiului meu. Ce ma sfatuiti sa fac, va rog? Multumesc.
Multumesc pt raspunsuri. Cat despre interventia dlui. romania inedit, tin sa rog ca astfel de comentarii de natura personala si presupuneri sa nu le mai adreseze, caci acestea nu isi au locul si depasesc sfera bunului simt uneori. Eu am precizat destul de clar situatia, daca si era citita cu atentie. Sfaturile pe care le-am solicitat erau strict legate de juridic, ci in niciun caz legate de sex sau lectii de viata. Multumesc pt raspunsuri.