avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 551 soluții astăzi
Forum Activitate aurelia 52

Activitate aurelia 52

Răspuns la discuția Pensionare
Va multumesc din suflet!
O seara frumoasa!
Răspuns la discuția Pensionare
O singura decizie,din 14/02/2012.
Pe 2/4/2014, a primit hotararea comisiei centrale de contestatii sedinta din 08/07/2013.Comisia constata ,, ca in mod eronat activitatea desfasurata de contestatar -27/01/1973 - 24/05/1973 si 25/03/1975- 26/02/1979 ...gr 1 de munca conf.poz.19, respectiv 21 din anexa nr.1 la Ordinul MMOS nr.50/1990, compl. cu avizele ulterioare, procent 100%, nu a fost asimilata in conditii speciale de munca, potrivit inscrisurilor din adev. nr. 9200/5380/30/05/2011, elib. de ArcelorMittal Galati SA''. Pe urma scrie ca decizia nr. 264171 din 14/02/2012 emisa de C.P.M.B - casa locala de pensii sect.6 nu a fost emisa corect............Dispune CPMB - CLP sect 6 revizuirea deciziei... sub aspectul valorificarii perioadelor inscrise in adev..... ca stadiu de cotizare realizat in cond. speciale de munca.
O alta decizie nu a mai primit... i s-a spus sa mearga la posta cu acel biletel mic scris cu pixul, deci cum poate afla ce pensie are pe luna? Dupa socoteala noastra cam 630 lei, cred ca este o mare greseala
Va multumesc mult.
Răspuns la discuția Pensionare
In 2012 s-a dat decizie, dar pensia fiind de 307 lei, a continuat sa lucreze. A facut contestatie si raspunsul l-a primit pe 2 apr. 2014, fiind in favoarea sotului, Pe 5 febr. 2014 a depus dosarul cu desfacerea contractului de munca, pentru pensionare si a dat iar o adeverinta cu cei 4 ani gr. 1 conditii speciale. A asteptat de atunci decizia, mergea la casa de pensii unde i se spunea sa mai astepte. Saptamana trecuta a fost si a aratat ca avem rate la banca, CAR si alte datorii rugand sa sa rezolve mai repede. I s-a spus sa vina pe data de 13/05 si i-au dat o hartiuta pe care scrie: T=264171 - 23-27 mai 2530 lei - (03.02.2014 - 31.05.2014). Atat nu i s-a dat nici o decizie.
Va multumesc mult!
Răspuns la discuția Pensionare
Buna ziua
Dupa cum am mai scris, sotul meu si-a depus dosarul de pensie pe 5 februarie 2014. Are 39,6 ani in campul muncii, din care 4 ani in grupa1 conditii speciale. E nascut pe 25/07/1951. I s-a recalculat totul( cel putin asa cred) intrucat in 2012 a fost o greseala de calcul. El a lucrat in continuare pana in februarie 2014. Dupa mai multe drumuri la casa de pensii, rugand sa fie pus in plata deoarece avem banca, CAR, datorii, pe 13/05 i s-a spus sa mearga la posta ca pe data de 23/05 are de ridicat 2530 lei - 03/02/2014 - 31/05/2014. Dupa socoteala noastra pensia ar fi cam de 630lei pe luna. Oare nu este iar o greseala de calcul, dupa aproape 40 ani lucrati, cu 4 ani gr. 1 conditii speciale? Eu sunt pensionara cu 21 ani lucrati si o pensie de 487 lei.
Va rog daca puteti sa ne raspundeti si ce am mai putea face?
Va multumesc!
Răspuns la discuția Pensionare
Va multumesc mult pentru raspuns!
Discuție Pensionare
Buna ziua!
Va rog frumos, daca puteti sa-mi raspunde-ti la aceasta intrebare:
Sotul meu e nascut pe 25 iulie 1951. Are 39 ani si 6 luni in campul muncii. Dintre acestia, are 4 ani si 3 luni grupa 1 conditii speciale de munca. In anul 2012 a incercat sa se pensioneze anticipat, dar pensia ar fi fost de 370 lei. Acum urmeaza sa incerce din nou pensionarea, are probleme si de sanatate, varsta si o viata de munca si-a pus amprenta. Acei ani de grupa 1 conditii speciale, i se vor calcula acum, pensia va fi oare mai mare? Mentionez ca acum e bugetar cu un salariu de 890 lei.
Va multumesc!
Mama mea a decedat si a fost membra CAR a pensionarilor de 36 ani. Ajutorul de deces se da in functie de fondul social, sau de anii in care a platit cotizatie?
Va rog, daca sa poate sa-mi raspunde-ti. Va multumesc.
Mentionez ca a fost membra a CAR a pensionarilor nr. 8, sect. 1 Bucuresti.
Răspuns la discuția Pensie anticipata partiala
Carp Mircea a scris:

Daca isi deschide dreptul incepand cu 25/07/2011 pensia va fi anticipata partiala.Procentul de penalizare va fi de 27%,pentru 36 de luni de anticipare.Limita de varsta la 63 de ani,reducere de 2 ani din 65 pentru 4 ani conditii speciale.Daca cei 4 ani nu sunt in conditii speciale,ci in grupa I-a de munca,atunci penalizarea va fi de 45%,pentru 60 de luni de anticipare.


Va multumesc pentru raspuns.
Sotul meu e nascut pe 25/07/1951. Are o vechime in munca de 38 ani, dintre care 4 ani grupa 1, conditii speciale. Va rog, cu ce procent va fi penalizat, daca isi depune acum dosarul de pensionare anticipata?
Va multumesc.
Răspuns la discuția Insotitor pentru un bolnav cronic
aly_yoana a scris:

Este necesar sa va adresati Comisiei de expertiza a persoanelor cu handicap din judetul dv. Mai intai trebuie sa mergeti la Inspectoratul teritorial de handicap in a carui raza teritoriala domiciliati pentru a fi indrumat ce acte medicale trebuie sa contina dosarul, va trebuie istoricul medical si acte medicale recente, insa nu mi-o luati in nume de rau, dar in ultima perioada, dementa si alte afectiuni aparute la batrani nu mai sunt recunoscute ca un handicap , ci ca o afectiune datorata varstei inaintate.


Va multumesc pentru raspuns.
Aveti dreptate, una din cauze e varsta. Dar trebuie sa fie in permanenta cineva cu ea, altfel pleaca si se rataceste. Stiam ca anumiti bolnavi, sau pentru anumite boli cronice, poti beneficia de un ajutor material, ca insotitor. Nu-i problema daca aceasta boala, la varsta ei, nu e recunoscuta ca handicap...nimic nu ma mai mira...