avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Activitate mariana calin

Activitate mariana calin

Sunt Pfa si nu am avut contract cu CASS.
Luna trecuta am primit somatie de plata pentru datorii si penalitati aferente 2006.
Am fost la CASS si am facut cerere pentru stabilirea debitului si mi-au spus ca nu ma incadrez in cei care beneficiaza de facilitati deoarece nu am avut contract cu Casa .
Adica pot beneficia de facilitati cei care au datorii stiute ,in baza contractului cu Casa, de ani de zile, iar cel care doreste sa-si stinga creantele acum, pentru ca in tot acest timp (5ani) nu am primit nicio instiintare de la ei nu pot beneficia de aceste facilitati?
Ce mi se poate intampla daca nu platesc decat creanta si 1/2 din dobanzile de intarziere?
Bonurile de combustibil erau au fost nedeductibile de la jumatatea lui 2009 pana la sfarsitul lui 2010, sigur.
Ce se intampla acum? Pot fi deduse ca si cheltuieli si implicit TVA?

Multumesc anticipat pentru raspuns.
Răspuns la discuția cas si somaj dupa noua OUG
Da, sumele de plata am inteles cum se calculeaza, dar nu stiu daca se depun declaratii ( lunar sau trimestrial) si cand se fac platile.
Trebuie sa merg la Casa de pensii si la somaj pentru contract?
Pentru PFA independent cu carte de munca si implicit taxe platite (CAS, CASS, somaj) in alta parte, ce trebuie sa fac avand in vedere noua OUG 58? Se depun declaratii pentru CAS si somaj si pana cand? Platile se fac trimestrial? La ce valoare se plateste ( ce inseamna in limita a 5 salarii medii pe economie?).Plata trimestriala a impozitului pe venit este de 120 ron.
Multumesc oricui poate sa ma lamureasca !!!
Răspuns la discuția Reducerea cheltuielilor bugetare
Aveti dreptate, din pacate...


De catva timp nu mai auzim decat ca guvernul nu mai are bani, ca se imprumuta sa plateasca pensiile si salariile pentru bugetari si singurele solutii sunt deocamdata taierea salariilor bugetarilor si cresterea taxelor.
De ce nu-si mai aminteste nimeni ca a fost un referendum unde s-a votat intr-o majoritate covarsitoare parlament unicameral si reducerea numarului de parlamentari ?!
Cand se va pune in aplicare vointa populara? Oare asa nu s-ar face importante economii la buget?
Sau nu am auzit eu nimic despre asta?
Răspuns la discuția obligatii financiare PFA
Trebuie sa mai platiti CASS 5.5% din profitul realizat, trimestrial, in functie de decizia de impunere (impozitul pe profit ) de la Administratia Financiara.
Răspuns la discuția PFA - contributii obligatorii
In cazul PFA sunteti obligat sa platiti CAS(pensie), CASS( sanatate) iar asigurarea de somaj este optionala. Asta daca nu sunteti angajat cu carte de munca in alta parte. Daca sunteti angajat platiti numai CASS obligatoriu.
Va rog sa imi spuneti daca as putea sa-mi infiintez o intreprindere individuala cu activitatea de comert cu amanuntul in conditiile in care am terminat o facultate de management financiar contabil si daca nu, ce cursuri ar trebui sa urmez .
Răspuns la discuția plata CASS pentru anii anteriori
Banuiam si eu dar voiam sa fiu sigura. Multumesc frumos !