avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 646 soluții astăzi
Forum Activitate edanes_ro

Activitate edanes_ro

Răspuns la discuția Ce Parchet e competent ?
Va rog sa-mi spuneti si mie daca se afiseaza pe undeva vreo lista cu politistii avizati in temeiul art 27 alin (1) Legea 218/2002.
Ordinul comun al MAI cu Parchetul de pe langa ICCJ nr.56/2014 contrazice sustinerile dvs. De fapt, in cazul meu Politia Municipiului Valcea a fabricat un dosar penal in care mi-a atribuit calitate de persoana vatamata, in conditiile in care eu nu am formulat nici-o sesizare, petitie, plangere, etc, in 2023 - data dosarului penal mentionat pe citatie. Am fost dealtfel citata pentru audiere, insa dupa doua zile de la inmanarea citatiei agentul de politie mi-a divulgat abuziv si fara drept datele cu caracter personal unei colege de birou care a fost insarcinata de coleg sa ma sune in duminica de dinaintea audierii mele de pe nr. ei personal de telefon, sa-mi spuna sa nu ma prezint la audiere dat fiind faptul ca, colegul va fi in concediu in ziua audierii mele. Am incercat sa merg in audienta la superiorii organului de cercetare penala din cadrul pol judiciare care instrumenteaza dos. penal, insa persoana de la ghiseul Politiei Mun. Valcea a refuzat sa consemneze prezentarea mea la audiere la data citarii in registrul de intrari-iesiri in si din institutie; a refuzat sa se prezinte spunandu-mi spre amuzamentul colegului sau de la ghiseul institutiei cum ca el este Dumnezeu iar colegul Sfantu Petru. M-au batjocorit politistii bine in ziua cu pricina, iar eu nu stiu parchetul la care s-a inregistrat dosarul penal, nu stiu ce contine dosarul, si nici nu stiu numele politistilor pentru a face plangeri impotriva lor. Am facut ceva filmari si inregistrari cu ilegalitatile pe care le-au savarsit in acea zi, insa nu stiu cui sa le trimit.
Este legal ca politistul judiciar sa emita Ordonanta de incepere a urmaririi penale, in conditiile in care procurorul dispune, actele de dispozitie sunt atributul procurorului si nu al politistului judiciar?
Detin o societate comerciala cu raspundere limitata pe care am declarat-o in octombrie 2021 inactiva prin suspendare pe o perioada de 3 ani. Am obtinut regimul derogatoriu. Am depus bilant aferent 2021 in 2022. Intrebarea mea este daca trebuie sa depun bilant si in 2023 pentru anul 2022.se
Buna ziua,
imi puteti spune si mie baza legala in temeiul careia pot solicita o copie electronica dupa inregistrarea audio-video a unei audiente efectuata de catre o primarie?
Buna ziua,
Ce trebuie in concret sa cer OCPI pentru ca promitentul-vanzator sa nu poata vinde imobilele pe care mi le-a promis si pe care eu i le-am achitat integral in baza promisiunii bilaterale autentificata la notarul public si devenita intre timp titlu executoriu.
Ar trebui sa solicit notarea in CF a litigiului cu obiect pronuntarea unei hotarari jud care sa tina loc de act de vanz-cumparare a imobilului sau notarea promisiunii bilaterale care a devenit titlu executoriu sau sa cer notarea ambelor ? Va rog, dumiriti-ma si pe mine.
Buna seara,
Cine este paratul in cazul unei actiuni de anulare a Incheierii efectuata de catre executorul judecatoresc in temeiul art.1009 alin (1) CPC executorul judecatoresc care a facut incheierea sau debitorul ???
Buna ziua,
Va rog sa ma sfatuiti si pe mine in urmatoarea problema:
doresc sa actionez in judecata (dreptul comun) pentru ca instanta sa emita o hotarare jud. care sa tina loc de contract de vanzare o societate comerciala cu care prin mandatar persoana fizica am autentificat o promisiune bilaterala de vanzare-cumparare. In cererea de chemare in judecata cine trbuie sa fie paratii ...societatea comerciala evident dar mandatarul trebuie si el dat in judecata????
Care este momentul la care contractul trebuia invocat?
Cum invoc contractul?