avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 518 soluții astăzi
Forum Activitate Reivian

Activitate Reivian

INseamna ca "fiica s-a a deschis succesiune" :)))).
M-am intalnit deja de cateva ori cu preturi diferite pe bonul de casa, fata de cele afisate la raft, de anumiti comercianti. Desigur, mai mari pe bon. Mi s-a taiat orice replica in momentul in care mi s-a zis ca "asa e in casa de marcat, atata costa".

La ce infractiune intra, unde si cum se pot sesiza organele de control?
Nu vreau sa las aceste nereguli nepedepsite, mai ales pentru obraznicia vanzatorului (care nu e exclus sa fi fost chiar patronul).

Multumesc,

Reivian
Se merge la sectia unde apartin cu domiciliul (unde a avut loc furtul) sau la sectia de care apartine acel anticariat?

Mai mult ca sigur ca tabloul este vandut sau lasat in consignatie la acel anticariat, nu cunosc persoana care administreaza locatia. Cum se poate afla cum a intrat anticariatul in posesia obiectului furat? Ce protocol exista intre o persoana care depune si una care ia in primire un obiect, la un anticariat? Tinand cont ca e un obiect vechi si (evident) nu exista vreo factura la mijloc....
Buna seara,

In urma cu ceva timp mi s-a furat din casa un tablou. A fost chemata Politia si s-a dat declaratie, insa nu s-a intamplat nimic concret ulterior.
Astazi am vazut respectivul tablou in vitrina unui anticariat, specializat in vanzarea de obiecte vechi si valoroase.

Cum se procedeaza legal in astfel de situatii?

Titus
Răspuns la discuția am fost inselata ,ce pot sa fac?
Eu cred ca "pronumele" il stie toata lumea, madam!
Răspuns la discuția Posibile facturi false
Pai si MAI ce poate face, daca firma respectiva e inchisa? Am verificat, firma e dizolvata de ani buni. E clar ca respectiva persoana se foloseste in continuare de facturile firmei...

R.
Răspuns la discuția Posibile facturi false
Multumesc. Am verificat, e radiata firma respectiva. Ce se poate intampla acum? S-au folosit totusi facturi false...

R.
Buna seara,

Cum se poate verifica daca o firma este sau nu activa?
Am incheiat o intelegere comerciala cu o persoana care pretinde a reprezenta o anumita firma. S-au incheiat contracte de ambele parti, semnate si stampilate, s-au eliberat facturi de ambele parti, dar am totusi senzatia ca respectiva firma nu mai activeaza. Ce risc imi asum daca introduc in contabilitate o factura a unei firma care ar putea fi deja dizolvate? Ce ar avea de castigat respectivul prin folosirea facturilor si stampilei acelei firme? Cum as putea proceda sa-l pedepsesc legal si sa recuperez prejudiciul in cazul in care se dovedeste a fi firma inchisa?

R.
Georgeyan a scris:
Pt domnul/doamna ,,revivian,, puteti detalia putin problema?
imprejurarile in care au avut loc/ faptul in sine ..samd.?


Genul masculin B-)

Detaliat... Pesoana care m-a atacat mi-a fost colaborator cativa ani. Cand a reusit sa isi creasca firma destul de mult si a ajuns mai sus decat mine si mai plin de bani a inceput sa imi puna piedici, ca sa "scape de concurenta".
O perioada am mers in paralel fara sa ne intersectam, ulterior insa am aflat de niste ilegalitati pe care le-a facut in perioada in care colaboram cu el si care, daca ar fi date in vileag, l-ar costa mult de tot, poate chiar libertatea.

Precizez ca a fost doar o colaborare intre firme, nu mi-a fost niciodata angajat.

Simtindu-se "amenintat" de faptul ca am aflat acele lucruri compromitatoare, a procedat la intimidare. M-a surprins intr-o zi singur pe strada si m-a atacat, provocandu-mi o fractura. Decizia lui a fost probabil spontana, deoarece alaturi de el mai erau pe strada doua persoane, cunostinte comune, care insa vor sa pastreze neutralitatea, deoarece au de castigat din colaborarea cu ambele parti.

Am fost la spital, am avut nevoie de ghips, am constarile lor, am luat certificat de la INML. Am depus plangere la Politie (inutil, deoarece Politia n-a reactionat decat cu "o sa va contactam noi").

Intre timp insa agresorul a depus si el plangere la Politie pe motiv ca l-am "calomniat" (am postat escrocheria pe care a facut-o pe niste forumuri pe care le viziteaza si partenerii lui de afaceri).

Reivian

PS: Am verificat strada pe care s-a produs incidentul, nu sunt camere de luat vederi in acea zona.
Multumesc pentru raspunsurile rapide.
Nu sunt sigur daca a fost inregistrat de camerele de luat vederi, deoarece s-a petrecut pe strada.

Domnule Claudiu Feteanu, ce alte mijloace de proba ar putea fi luate in calcul?

Chestiunea e ridicola legislativ, asta ar insemna sa mergem numai in grupuri pe strada, ca sa avem martori?!
In cazul asta cunosc agresorul, dar daca agresiunea era din partea unui necunoscut?

Reivian