avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 194 soluții astăzi
Forum Activitate ancutub

Activitate ancutub

Răspuns la discuția pensia alimentara
Va multumesc mult pentru raspunsul concret .
Buna ziua. Cie m+ar uea informa intr+o anumita problema. Sunt divortata din anul 2009, pensia alimentara la copil de 3 ani fiind stabilita atunci la 120 lei+ pensia minima. Acum am inteles ca aceasta pensie minima alimentara, este in valoare de 170, adica intre timp a mai crescut. Se poate ca si fetita mea sa poate beneficia de cresterea valorii acestea, sau ea ramane la aceeasi valoare de 120 lei, cum a fost stabilita initial, pana ea implineste 18 ani. In cazul in care ar beneficia si fetita de aceasta crestere, ce documente, ce actiuni trebuie sa intreprind. Va multumesc.
Buna. Acum 4 ani aprox am contractat un credit ipotecar cu fostul sot, el titular, eu codebitor. Acum un an am terminat divortul, in urma caruia eu m-am mutat din oras cu fetita mea in varsta de 4 ani. El a ramas in apartament la care plateste ratele, eu as vrea la randul meu sa imi iau si eu o locuinta in orasul in care m-am mutat dar nu se mai poate, am salariul "amanetat" din cauza creditului asta dar si al altui credit de nevoi personale facut tot in timpul casatoriei. Fostul sot e bucuros ca a reusit sa achizitioneze o locuinta, nu e dispus sa vanda ca sa acoperim creditul la banca si sa raman si eu cu salariul "curat. El m-a amenintat ca o sa raman toata viata cu creditul asta pe salar, ca o sa faca tot posibilul pentru asta, iar eu si fetita o stam toata viata prin chirii, chiar daca valoarea salariului mi-ar permite relativ o plata a unei rate la un apartament . Ce ma sfatuiti, imi este si frica sa deschid partajul, sa nu cumva sa cheltui bani degeaba si sa pierd, pentru ca oricum va trebui sa imprumut cumva bani pentru partaj". Dar in acelasi timp imi doresc sa pot trece si eu pe langa un magazin de mobila fara sa mi se stranga inima in piept si sa ma gandesc ca niciodata nu ii voi putea oferi fetitei o casa stabila. Am sanse de reusita sa pot iesi di creditul acesta, fara sa pierd ceva? ( fostul sot ) are o firma cu care isi justifica veniturile, firma pe care nu ruleaza tot ce "intreprinde", ... Multumesc, pentru cine va avea rabdare sa citeasca mesajul meu.
buna ziua. am terminat procesul de divort in octombrie 2009. as dori sa incep si proces de partaj , dar as vrea sa stiu daca se poate si fara avocat si ce acte sunt necesare daca se poate. eu cu fostul sot achizitionasem in urma cu aproape 3 ani un apartament prin credit ipotecar. in urma divortului, eu m-am mutat din oras si fostul sot a ramas in apartament. el nu vrea sa vindem apartamentul, dar nici ratele nu le plateste la timp, ca urmare , avand in vedere ca eu am un venit stabil, pe mine ma suna frecvent de la banca , pentru ca ratele sunt platite de catre fostul cu mare intarziere, si de aproape 3 ori am fost in pragul de a ni se pune apartamentul la licitatie. eu i-am propus de multe ori fostului sot ca daca vrea sa ramana in apartament , il cedez ( nu stiu nici asta legal cum as putea sa fac), numai ca in caz de neplata a ratelor, sa nu mai stau cu frica ca eu o sa fiu cea care plateste toate cheltuielile de licitatie a apartametului, executare si tot ce implica preluarea de catre banca a apartamentului. pe langa aceasta rata apartamentului, as mai vrea sa includ in partaj si impartirea altei rate facute in urma cu 4 ani pe numele meu, atunci fiind casatoriti, din rata respectiva mai am 2 ani de plata. datorita faptului ca la proces de partaj as avea de impartit doar datorii as vrea sa mi se raspunda daca pot incepe proces de partaj fara avocat, ca sa ma scutesc de alte cheltuieli.
multumesc mult pentru mesaj. sa inteleg ca totusi perioada cat a fost suspendat dosarul a fost o perioada in care intr-adevar a putut sa profite fostul meu sot si sa vanda masina fara sa se teama ca totusi voi putea contesta ceva.
in primul rand multumesc pentru mesaj.divortul s-a pronuntat pe 5 octombrie 2009.fostul sot a vandut masina in iulie 2009 in timp ce eu suspendasem procesul de divort.vreti sa spuneti ca o data vandut nu mai am nici o sansa sa contest cumva vanzarea respectiva?la o intelegere cu fostul sot nu se mai poate ajunge din moment ce eu am suspendat dosarul in speranta ca ne vom intelege iar el a profitat de acest lucru si a vandut masina.eu am facut credit de nevoi personale pentru masina, eu raman cu toate datoriile din acest motiv caut un sfat aici si nu la avocat direct, pentru ca nu imi mai permit sa pierd bani.multumesc.
buna ziua. am nevoie de un sfat competent in urmatoarea chestiune:in 18 februarie 2009 am depus divort iar undeva prin iunie tot 2009 am suspendat dosarl in speranta de impacare cu sotul. el in schimb a profitat de suspendarea dosarului si a vandut masina bun comun luat pe timpul casatoriei, in 2008.in contractul de vanzare cumparare facut cu cumparatorul a scris ca masina a fost vanduta cu 1000 de euro, iar ea valoreaza 8000 de euro. divortul s-a pronuntat pe 5 octombrie, iar acum vazand ca sotul meu are evidenta intentie de a ma lasa doar cu credite si datorii as vrea sa stiu daca pot sa contest cumva actul respectiv, si cum as putea sa recuperez o parte din bani.as avea mai multe de spus, dar as fi multumita sa primesc sfat doar pentru atat, si daca se merita sa cheltui bani pentru un proces de partaj avand in vedere ca eu am ramas si cu fetita in intretinere si multe altele.multumesc anticipat
va rog sa imi dati un sfat. am terminat procesul de divort in luna octombrie 2009.procesul l-am inceput in februarie 2009 iar in luna iunie eu am suspendat dosarul in speranta ca ne vom impaca pentru copil, dar sotul meu, imediat ce am suspendat a vandut masina in valoare de 9000 de euro.a facut o vanzare de ochii lumii ca sa zic asa, masina in contract de vanzare- cumparare figureaza ca vanduta cu suma de o mie de euro. pot sa mai fac ceva? l-am lasat pe sotul meu sa ma fure in ultimul hal, necrezand ca va fi capabil de atatea, dar nu mai pot. mie mi-a lasat sa platesc un credit pe care l-am facut pe numele meu, iar el s-a folosit de bunurile cumparate cu creditul. am vreo sansa sa atac ceva in instanta?