avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 218 soluții astăzi
Forum Activitate Cocainaa

Activitate Cocainaa

Din cate stiu facilitatile se acorda pt persoanele cu handicap grav sau accentuat.In ceea ce priveste adaptarea masinii,exista un precedent la alba iulia cred, conform caruia si masina cu cutie automata a fost recunoscuta ca o adaptabilitate,persoana in cauza nu a mai trebuit sa-si adaptaze masina.
Incearca sa depui o cerere la Opc cu problema ta.Am trecut si eu print-o problema asemanatoare cu o alta societate si cei de la protectia consumatorului a rezolvat problema.
Sunt interesata ce ati facut mai departe,sotul meu se afla cam in acelasi caz si vroiam sa stiu ce ati rezolvat?
Sunt pesoana cu handicap gradul II ( accentuat ),avand decizie de incadrare in handicap definitiva ,mentionaz ca sunt operat de 2 ori pe cord ( inlocuire valvulara aortica cu o proteza).
La toate cele 3 intrebari raspunsul este afirmativ,am permis si conduc autoturismul.Conform legeii 448/2006 Art. 24. - Persoanele cu handicap grav sau accentuat beneficiaza de urmatoarele facilitati fiscale:
c) scutire de la plata taxei asupra autoturismelor, motocicletelor cu atas si mototriciclurilor, adaptate handicapului;

Am fost si am vorbit cu avocatul poporului si mi-a spus ca este o discriminare ce scrie in codul fiscal si se incalca legea 448.Cred ca nu mai ramane decat sa dau statul in judecata.Cu cei de la primarie am vorbit, cu seful de la taxe si impozite si mi-a spus ca ei codul fiscal il aplica,iar ART. 262 din Codul Fiscal
Scutiri
Taxa asupra mijloacelor de transport nu se aplică pentru:
a) autoturismele, motocicletele cu ataş şi mototriciclurile care aparţin persoanelor cu handicap locomotor şi care sunt adaptate handicapului acestora
;
Cred ca in ultima instanta nu-mi ramane decat procesul.
Deci sa inteleg ca daca in lege este precizat ceva si in codul fiscal altceva,codul fiscal incalca legea organica si aplicabilitate are codul fiscal?
Buna ziua,
Am o mare nedumerire.Conform legii 448/2006 as fi scutit de la plata impozitului auto fiind persoana cu handicap grav sau accentuat.Am fost la primarie si cei de acolo mi-au spus ca doar persoanele cu handicap locomotor sunt scutite impozitului auto conform art.262 Scutiri din codul fiscal.
Va rog foarte mult daca mi-ati putea da un raspuns:sunt scutit de la plata impozitului avand in vedere ca Legea 448/2006 face referire la persoanele cu handicap grav sau accentuat in timp ce Codul fiscal spune de persoanele cu handicap locomotor.Ce pot face?
Va multumesc
As mai avea o intrebare ( o mare nelamurire).Daca nu am nevoie pentru a adapta autoturismul pentru a-l putea conduce,acea conditie de a fi adaptat handicapului mai e necesara?
Deoarece handicapul meu este unul somatic-operatie la inima,avand o proteza aortica.
Va multumesc foarte mult

Buna ziua
Sunt pesoana cu handicap gradul II ( grav si accentuat ),avand decizie de incadrare in handicap definitiva .
As dori sa stiu daca beneficiez de scutirea impozitului auto si taxei de prima inmatriculare.
Va multumesc frumos
Buna ziua.
As dori totusi daca se poate un raspuns pt ca mie mi s-a spus ca doar cei cu handicap locomotor au aceste facilitati,iar dupa cate vad in alte discutii anterioare purtate pe acest site,am observat ca sunt scutite de taxe inclusiv persoane cu dizabilitati auditive .
Va rog frumos daca as putea obtine un raspuns pt. ca problemele mele de deplasare sunt majore deoarece sunt la a doua operatie pe cord deschis.
Tin sa precizez ca posed permis de conducere obtinut intre cele 2 operatii.

Si daca sunt indreptatit sa primesc aceste drepturi cui trebuie sa ma adresez direct?
Va multumesc anticipat
Sunt pesoana cu handicap gradul II ( grav si accentuat ),avand decizie de incadrare in handicap definitiva ,mentionaz ca sunt operat de 2 ori pe cord ( inlocuire valvulara aortica cu o proteza).
Vreau sa stiu daca beneficiez de scutirea impozitului auto si taxei de prima inmatriculare.
Conform legii 448/2006
Persoanele cu handicap grav sau accentuat beneficiaza de urmatoarele facilitati fiscale:
a) scutire de impozit pe veniturile din salarii si indemnizatii de natura salariala;
b) scutire de la plata impozitului pe cladire si teren;
c) scutire de la plata taxei asupra autoturismelor, motocicletelor cu atas si mototriciclurilor, adaptate handicapului;
d) scutire de la plata taxei pentru eliberarea autorizatiei de functionare pentru activitati economice si viza anuala a acestora;
e) scutire de la plata taxei hoteliere.

Problema e ca nu am nevoie de a adapta automobilul pentru tipul meu de handicap,atat timp cat aceasta facilitate se refera la toate persoanele cu handicap grav sau accentuat as vrea sa stiu daca beneficiez de aceasta facilitate..
Din pacate aceasta lege este interpretabila si nu am gasit nicaieri alte specificatii.

Va multumesc frumos,
Crisan Mircea