avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 734 soluții astăzi
Forum Activitate roxana popa

Activitate roxana popa

va multumesc pentru raspuns!
Am facut o plangere contraventionala impotriva unui proces verbal de contraventie emis de Garda Financiara. Am primit saptamana trecuta sentinta civila pronuntata de judecatorie in acest proces. Doresc sa fac recurs!
Unde trebuie sa depun recursul, la judecatorie sau tribunal?? Va multumesc mult
De la ce data curge termenul de recurs intr-un proces civil? De la data la care am primit copia dispozitivului hotararii sau de la data la care mi se comunica hotararea?
Mentionez ca am un proces si inainte sa mi se comunice hotararea propriu zisa, am cerut o copie dupa dispozitivul hotararii.....pentru a stii ce s-a hotarat in cauza.
Multumesc!
Mi-a fost suspendat permisul de conducere pe o perioada de 30 zile, pt trecerea pe culoarea rosie a semaforului. Pentru ca am refuzat sa semnez procesul verbal de contraventie, am primit o dovada de circulatie pt 15 zile.
Inca nu am primit procesul verbal de contraventie (prin posta) pentru a-l putea contesta, iar dovada imi expira in 2 zile.
Unde trebuie sa ma adresez pentru prelungirea acesteia? Sau cum se procedeaza?
Răspuns la discuția Admitere Barou 2011
mcc79 a scris:

Am urmatoarea speta:
1. conf. Art. 2 din Regulamentul de admitere in Barou, juristii care sunt deja definitivi (cum sunt si eu) trebuie sa fi absolvit examenul de definitivat. Acesta trebuie sa se fi desfasurat in baza unei programe care sa fi cuprins cel putin 3 materii din cele 5 care sunt propuse pentru admiterea in barou de anul asta.
2. In anul in care m-am inscris in Colegiul Consilierilor Juridici ( 2007) aveam mai bine de 2 ani vechime ca jurist, drept pentru care am fost admis direct consilier juridic definitiv, conform art 12 al. 3 din Legea nr. 514/2003, deci nu am mai dat niciun examen scris. Din cate imi amintesc am facut o cerere, am depus actele pe care mi le-au cerut cei de la colegiu, dintre care cea mai importanta a fost dovada vechimii in functie de cel putin 2 ani, am platit cotizatia...etc. si dupa ceva timp mi-au dat legitimatia ca definitiv.

In atare conditii credeti ca sunt eligibil pentru inscrierea la examenul de admitere in vederea dobandirii titlului de avocat definitiv? (Am deja o adeverinta de la Colegiul Cons. Jur. care atesta sa sunt definitiv ca jurist, in conditiile Legii 514/2003)

-Ma cam sperie taxa e de 800 lei, si mai ales faptul ca returnarea ei este posibila doar in doua cazuri.( art. 7 al. 17-din regulamentul de concurs)
a. daca se retrage dosarul inainte de afisarea listelor cu rezultatele verificarii indeplinirii conditiilor de participare la examen
b. daca din motive obiective canditatul nu s-a putut prezenta la examen

.....de unde trag concluzia ca odata analizat dosarul si respins, se pierd banii de taxa, fara sa fi apucat macara sa "trag un foc".



Daca ai o vechime in profesia de consilier juridic de minim 5 ani si ai obtinut si definitivatul de la ccj eu zic ca esti eligibil. Asteptam si eu raspunsul la speta ta, pt ca sunt intr-o situatie asemanatoare.....dar vreau sa dau admitere doar anul viitor.

Sfatul meu este sa mergi la secretariatul baroului fara sa platesti taxa de examen si sa te lamuresti acolo. Daca ti se confirma ca esti eligibil, abia poi sa platesti taxa si sa depui dosarul.
Răspuns la discuția Salariu jurist
undeva in jurul a 2000 ron....depinde de firma
Pentru contractarea unui credit am ipotecat casa proprietate personala. In prezent doresc sa modific casa prin extindere si modernizare (vreau sa construiesc inca 2 camere la parter si sa o mansardez).
Pot sa fac acest lucru fara instiintarea sau acordul bancii? Este posibila obtinerea autorizatiei de modernizare a casei, avand in vedere ca este ipotecata? Va multumesc!
Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
CEDO nu este pt stagiari domnilor, NU mai induceti lumea in eroare...! X-(

Va urez succes la invatatura in cele 2 luni care au mai ramas! Eu mai am f mult de invatat, dar pana la sf lunii octombrie sper sa termin..... sa am timp sa repet.:)
Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
=D> Ma bucur tare mult ca e sinteza, la grile sunt cam varza. Asa am speranta ca voi lua anul acesta....
Nu inteleg de ce nu au afisat si subiectele...!
Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
Nu cred ca are sens acum sa ne mai expunem nemultumirile. Oricum banii inapoi nu ii primim. Eu nu am vrut sa merg acum in febr....dar m-a convins un amic.

Ce ramane de facut este sa ne pregatim in continuare pt septembrie.

Intradevar a fost ciudata chestia cu iesitul din sala in timpul examenului. Se mergea la baie, de parca se dadea ceva pe gratis acolo, persoanele nici macar nu erai insotite de supraveghetori. Eu am fost in Aula si efectiv era deranjanta plimbareala candidatilor. Mie abia mi-a ajuns timpul, dar daca mai mergeam si la baie de 3 ori....sincer nu stiu.