avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 669 soluții astăzi
Forum Activitate MARIA MAGDALENA HISUM

Activitate MARIA MAGDALENA HISUM

Va multumesc. Daca ma lamureau aceste documente, nu mai intrebam. Oricum, gestul conteaza
Buna ziua,
Va rog sa imi spuneti care obligatiile platitorului de venit care a angajat cu contract de prestari servicii PFA, conform modificarilor legislative actuale? Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Cand realitatea pare fictiune...
Domnule Gabi, nu intelegeti gresit mesajul meu. Eu m-am referit la faptul ca in acest mesaj nu ati deschis calea unor discutii, doar ati relatat un caz. Mi-ar fi placut sa va spuneti si punctul de vedere, eventual sa mentionati ce ati dorit prin postarea acestui mesaj. Parerea mea despre sistemul in Romania am detaliat-o pe blog-ul meu : [ link extern ]
deci nu fac temenele in fata unui sistem medical execrabil, un sistem in care noi suntem cobaii prostiei unora, indolentei altora si tupeului celor de la varf. Cu scuzele de rigoare pentru modul de exprimare anterior ce a lasat loc de interpretari negative, va multumesc pentru intelegere
Răspuns la discuția Cand realitatea pare fictiune...
Bine, si ce ar trebui sa facem acum? Am citit. Ce se asteapta de la noi? O analliza a situatiei, lamentari? Noi insemnand cititorii.
Depinde cum a fost fundamentata plata in cadrul bugetului propus. Daca s-a stipulat la capitolul "onorarii", atunci nu trebuie incheiat contract de munca, poate fi incheiata o conventie civila.
Răspuns la discuția Respectul fata de...\"Vasile\"
Eu cred ca un OM apeleaza la acest forum pentru a obtine un sprijin, si poate nu are resursele financiare pentru a angaja un avocat. As vrea sa ii intreb pe domnii avocati care pretind onorarii pentru "subiectii" racolati pe forum daca in viata reala este o atat de mare penurie de clienti incat recurg la aceste mijloace josnice pentru a avea ce manca:). Nu vreau sa fiu rea, dar daca vrei sa AJUTI pe cineva, il ajuti si gata. Nu te obliga nimeni sa ii raspunzi omului, nici cu bunatate, nici cu rautate, daca nu te lasa inima, nu atinge tastatura. Simplu, nu? Spun asta deoarece aproape 70% dintre cei care solicita un raspuns pe forum nu sunt nici analfabeti, nici retardati, si pot vedea si ei pe toate strazile firmele pompoase ale avocatilor, si pot intra singurei sa intrebe tarifele daca ar dispune de fondurile necesare. Am spus de avocati deoarece in majoritatea cazurilor de solicitare a onorariilor in privat sunt actorii principali. Dar sa nu fim partinitori, in toate domeniile exista neaveniti care au dat sfaturi "avizate" in necunostinta de cauza. Poate si eu am dat un sfat unui om in functie de cunostintele mele din acel moment, iar spusele mele au fost infirmate sau completate de catre alti utilizatori. Imi pare rau ca exista oameni care au o specializare si o irosesc doar pentru imaginea proprie.
Trebuie sa mergeti la Oficiul Registrului Comertului si sa depuneti o cerere de suspendare. Tariful este de 124 lei. Se poate suspenda activitatea pe o perioada de 3 ani, cu indcepere din data depunerii cererii. Ideal ar fi doar sa suspendati activitatea, poate pe viitor veti dori sa va reorientati. Vi se anuleaza codurile CAEN, deci la redeschidere va trebui sa specificati noile coduri ( sau vechile).
Aveti nevoie de acordul tuturor proprietarilor, uscatorul find spatiu comun, fiecare dintre cei 20 locatari fiind coproprietar.
Depinde sub ce forma ii are mama in ingrijire, cine primeste alocatia complementara, practic dv ar trebui sa o primiti, iar daca aveti venituri peste limita legala, declarate, este normal sa nu mai primiti alocatie.
Răspuns la discuția Gramatica...
Nu a fost intentia mea de a leza pe cineva, si nici sa fac rau copilului meu. Aici sunt discutii, si orice om are tot dreptul sa isi exprime opinia. Nu suntem robotei, sau,poate, ma rog, unii sunt, dar ei nu fac subiectul preocuparilor mele.

elena138 a scris:

Eu nu comentez norma academica. Invat ce zic ei si...gata! Oricum, evaluarile sunt dupa noua norma, nu dupa cea veche, iar a opune rezistenta nu aduce decat deservicii copilului.