avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 740 soluții astăzi
Forum Activitate anabia

Activitate anabia

Discuție datorie la fisc
buna ziua....am si eu o problema legata de o datorie la fisc despre care nu am stiut nimic si care dateaza de 6 ani..Acum 6 ani am desfiintat un PF si atunci am fost la fisc si am incheiat socotelile cu ei......sau cel putin asa am crezut pt ca azi au venit la mine 2 persoane care lucreaza la fisc sa ma anunte ca am o datorie de aprox 300 lei...de la o restanta din 2006 care valora 30 lei.....va rog sa ma ajutati cu un sfat..tin sa mentionez ca nu am primit niciodata nici o instiintare de plata.Se prescrie datoria, sau ar trebuii sa platesc?
buna seara...va rog sa ma ajutati ..sunt intr-o mare dilema...bunicii ,ambii decedati,ei au avut 2 copii pe mama mea si unchiul decedat,cu o fiica drept mostenitor.Bunica a decedat in noiembrie 2010 iar bunicul in urma cu 10 ani..EL INTOCMIND INAINTE SA MOARA UN TESTAMENT .in acel testament sunt trecuta si eu ca si mostenitor pe langa mostenitorii legali.Acum matusa si verisoara vor sa dezbata succesiunea dupa ambii bunici ..numai ca nu vor sa accepte testamentul.Ele vor sa ma cheme in instanta pt a ,,strica ,, testamentul . Intrebarea mea este :Ar trebui sa renunt la testament? ,credeti ca as castiga ceva in urma procesului ?mai este valabil testamentul?....Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția acte false
da aveti dreptate dar ma suparat f tare initiativa ei si as vrea sa-i dau o ,,lectie,,desi este prima oara cand fac lucrul acesta. As castiga in instanta?
Răspuns la discuția acte false
tocmai am facut lucrul acesta, adica am depus la primarie o copie,si nu stiu ce intentiona matusa mea ...dar as vrea sa o dau in judecata pt uz de acte false...as avea castig de cauza?
Discuție acte false
buna seara,nu stiu cum sa procedez va rog ajutati-ma bunicii mei au decedat si ,alergand pe la primarie pt actele necesare deschiderii succesiunii, am aflat cu stupoare ca ..matusa mea,nevasta unchiului decedat trecuse pe la primarie si lasase acolo un act de donatie ,prin care bunicii ii lasa unchiului casa,cand acesta era in viata,si se trecuse ca si proprietara a casei...pana aici nimic neobisnuit numai ca dupa ce unchiul meu a decedat actul de donatie a fost anulat in instanta ,eu avand acte doveditoare si repunand pe rolul casei inapoi pe bunicii mei defuncti.Acum as vrea sa o dau in judecata pe matusa mea pt ca a facut uz de acte false.Procedez bine? ,sau nu ar trebui sa fac asta neavand castig de cauza
Discuție succesiune
buna seara...as dorii sa va relatez pe scurt ,,povestea ,,mea si sa-mi spune-ti cum ar trebuisa procedez:bunicii mei sunt decedati,bunicul de 10 ani iar bunica de 4 luni,ei avand 2 case si 2 copii ,pe mama mea si unchiul meu care este decedat,unchi care are o singura fata....Bunicii in timpul cand unchiul meu traia ia facut acestuia act de donatie pe una dintre case..iar dupa ce acesta a decedat a stricat actul de donatie avand obligatia in sentinta sa-i asigure sotiei unchiului o parte din teren si casa prin act de vanzare cumparare ,acest lucru nerealizandu-se in timpul vietii celor 2 .bunicul lasand doar un testament prin care ii da acesteia o parte dar nu din casa promisa...cum o sa se imparta acum? se tine cont de testament sau de obligatia din sentinta de anulare a donatiei?
buna ziua ,mama mea este plecata in Spania si luna aceasta se expira cartea de identitate,intrebarea mea este :as putea eu ca fiica si cu o procura din partea mamei sa ii reanoiesc cartea de identitate?
Răspuns la discuția sotia mea a comis adulterul
eu sunt de acord cu ce spune Gabi,nu are rost sa mai continuati asa o relatie.....
buna seara ,as doriisa intreb cum ar trebui sa procedez pt succesiune in urmatoarele conditii:bunica mea tocmai a murit lasand in urma o fiica si o nepoata din partea fiului decedat ca si mostenitori si o succesiune de pe urma bunicului neefectuata. Bunicul meu pana sa moara a intocmit un testament din care reiese un al 3-lea mostenitor adica eu.As avea si eu dreptul la ce este prevazut in testamentul lasat de bunicul decedat?
Tin sa mentionez ca bunicul a murit in urma cu 9 ani.Si o alta intrebare ,care este termenul pana la care se poate face succesiunea?
Discuție Handicap grav
buna ziua..Sunt o mama a unei fetite in varsta de 6 ani si jumatate care sufera de diabet insulinodependent de 3 ani si care de 2 ani are certificat de handicap GRAV.intrebare mea este: pana la ce varsta beneficiaza de acest certificat?