avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 197 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters124416

Activitate ContSters124416

Răspuns la discuția drepturi salariale-in instanta
Ptr.smeagull...
poate nu m-am exprimat corect.Eu am cerut in instanta(din pacate am fost nevoita),sa mi se plateasca depturile salariale la zi,deoarece fostul meu angajator,nu a considerat de cuviinta.Eu ,cu tot respectul pentru justitie,sunt nedumirita,cum de o instanta,poate sa accepte o asemenea" cerere",oricum s-o fi denumi ea,din partea partii parate,care e clar ca urmareste doar tergiversarea lucrurilor.Adica,cererea mea nu este luata in considerare,dar parata,gaseste o "cale",care-i este favorabila-ca timp.Pentru a nu consuma atata timp si bani,cel mai simplu era daca la primul termen se cerea dovada-statul de plata-partii parate...si gata...se rezolva totul usor...nicidecum nu asteptam sa vina fostul meu patron cu martori,cum spuneti mai sus...Nu consider ca era un caz,care merita se ajunga pana la Curtea Constitutionala(acolo ar trebui sa ajunga cazurile cu greutate).Dar,daca bietii oameni nu ar fi tarati prin tribunale,marii patroni nu ar mai putea"intoarce cu lopata",banii.Si dreptatea este de cele mai multe ori,de partea banului.Deh...vorba lunga ,saracia omului.
Sa auzim de bine.
Răspuns la discuția reziliere contract banca...
D-le Vasile Iorga,
asigurarea ,este de viata,cum pot sa o foloseasca in aceasta situatie?Executare silita,pe ce anume?Bunuri mobile/imobile?Am un apartament pe numele meu,dar imprumutul nu este garantat cu nimic.Bunuri mobile,am in apartament.Sper totusi sa nu se ajunga in aceasta situatie.
Va multumesc pentru raspunsurile prompte.
Răspuns la discuția drepturi salariale-in instanta
Da,aveti dreptate,freelis-consilier juridic.
Chiar daca parata a invocat doar procedura de exceptie de neconstitutionalitate...la termenul din iunie s-a amanat pentru luna septembrie,iar acum se trimite totusi cazul la Curtea Const.,procesul suspendindu-se pana la solutionarea lui de catre Curte.Ciudat,acest lucru putea sa se faca in iunie,sau ma rog,procedurile....dar nu inteleg cum o instanta poate accepta ca neconstitutional un drept salarial.Ei trebuiau sa ceara dovezi in acest sens,paratei,sau nu?
Buna ziua,
va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema.Am din 2007 un credit de nevoi personale,fara giranti,doar in baza adeverintei de salar.Din ianuarie 2010,nu am reusit sa achit nici o rata din credit,deoarece am ramas fara loc de munca(ian.+febr am avut venit lunar 0),anuntand banca de situatia in care ma aflu. .Din martie,beneficiez de ajutor de somaj.In toata aceasta perioada,cu eforturi,am reusit sa achita o singura rata,in luna august,telefoane primind lunar de la sediul central al bancii sa ma intrebe cand voi putea achita suma restanta.M-au sunat de curand de la sediul central al bancii,sa-mi spuna ca de luna viitoare credtitul meu se va rezilia.Mentionez ca nu am primit de la banca anexa la contractul de credit conf.OUG50/2010.
Intrebarea mea este:ce inseamna,exact rezilierea contractului,ce consecinte va avea?
Va multumesc anticipat pentru raspuns si atentia acordata.
D-le user Gigelin,
pentru tot ceea ce spuneti si informati (sunt multi care au nevoie de astfel de indrumari),mai exact,nu pot decat sa va felicit si sa va admir.=D>=D>=D>
Si succes in tot ceea ce intreprindeti.
Răspuns la discuția comision risc banca
Deci,nu pot sa dau numele bancii (incepe cu BC.......) m-am interesat si dansii vor percepe in continuare taxarea acelui comision de risc,singurul comision modificat va fi cel aplicat pentru plata anticipata,care variaza intre 0,5-1%....deci nu functioneaza la fel,fiecare banca cu normele lor interne....cu toata OUG 50/2010,chiar nu stie un director de banca aplicabilitatea nefiind aleatorie.
Răspuns la discuția Datoria la banca
Daca nu faceti parte din acel"grup de rauplatnici",de ce v-ar interesa o lista.Iar daca stiti ca aveti datorii bancare,nu cred ca e cazul sa stiti si problemele altora....
Ma scuzati,dar nu doresc sa supar cu aceasta remarca.....
Va doresc numai bine.
Buna ziua,
intreb in numele unei cunostinte.
Persoana are un card de credit,de pe care bineinteles a luat banii,pentru nevoi urgente personale si inca nu achitat nimic din suma.Persoana a plecat la munca in strainatate,unde salariul pe care-l va lua,va intra pe card.Exista posibilitatea ca banca din Romania sa-i faca poprire pe suma intrata in contul din strainatate?
Va multumesc.
Răspuns la discuția Legea Familentului
Da,asa este cum spune d-na avocat Crstina Serghie.Ar ajuta foarte multa lume,dara s-ar aproba.....dar......
Buna ziua,
d-le Marculescu,va rog sa-mi spuneti ce inseamna:firma(recuperare)...imputernicita de banca....ce se intelege din asta?cei de la banca spun ca pana in acest moment creditul este inca la banca,adica acea firma de recuperari ce rol are aici....?
Va multumesc pentru raspuns.