avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 470 soluții astăzi
Forum Activitate DIA63

Activitate DIA63

Are timp berechet pentru contabilitate... este pe dinafara cu activitatea de ev. persoanelor s-au starea civila. Muncesc prostii iar sefa,care are relatii... doar asa a fost numita ..este in pom. (lucru recunoscut si pentru care nu face nimic pentru a se pune la punct cu legislatia). Traiasca partidul si....barbatii !!!!!. Multumesc pentru comentarii.
O persoana numita ca sef de serviciu in cadrul Serv. public comunitar de ev. pers., functionar public poate desfasura activitati de contabilitate a unor firme in timpul ... asa zis liber. As dori cadrul legal si comentarii. Pentru a fi numita in functie si a participa la ex. s-a modificat si conditiile ( din studii juridice prevazute la ex.anterioare acum s-a prevazut doar studii superioare) Multumesc..
La o comuna el este primar iar sotia a angajat-o la asistenta sociala ... Eset normal ? Dac nu... unde trebuie sa fac o plangere. ? Multumesc
Ca personal contractual am fost sanctionat de comisia de disciplina, fapt pentru care am contestat decizia. Dupa 2 termene tot am fost amanati. In prezent am plecat de la institutie la una privata. Doresc sa-mi retrag plangerea deoarece nu mai sunt afectat de masura dispusa. Cum trebuie sa procedez si care sunt consecintele .Multumesc
Ma puteti lamuri si pe mine la ce clasa de salarizare ma incadrez ca inspector principal, trapta 3 salarizare, gradatia 5, beneficiar al sporului pentru Politia comunitara (forta complementara) . Multumesc.
Daca a-ti terminat facultatea ininte de angajare si nu s-a trasformat postul puteti opta pentru concurs cand se vor suplimenta posturile de inspector in organigrama. Pentru politie locala este normal sa ai o facultate de drept... doar nu de agroturism rural .
Răspuns la discuția Salarizare dupa transfer
La noua instituitie identica ca activitate,dar municipala nu se acorda sporul de dispozitiv. In actul de numire nu este prevazut acest spor. Intreb : daca la diminuarea salariala l-am avut,respectiv anterior transferului care prevede " pe acelasi post functie si salarizare" nu pot beneficia de drepturile reclamate? Fac precizarea ca sunt politist comunitar...local.
M-am transferat ca F.P. de la o primarie oras la una municipala ,la un serviciu identic si pe aceiasi functie la data de **09 2010. La prima institutie am avut spor de dispozitiv (politist comunitar),iar in urma transferului l-am piedut, cu toate ca in actul de transfer se specifica ca sunt trasferat pe un post similar la salariul avut .Avand in vede legislatia in vigoare as dori un sfat, ce pot face?
Nu va mai osteniti ,nu trimite nimeni acel regulament de acordare sporuri.
Multumesc
Răspuns la discuția Ordinul MAI 496/2003
Ordinul mentionat il doresc pentru anexare la referatul intocmit anexat la Regulamentul de organizare si functionare a politiei locale, ordinatorul de credite fiind de acord sa propuna si sustina consiliului local acordarea acestui drept pentru cei care lucram la acest serviciu