avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 627 soluții astăzi
Forum Activitate expro

Activitate expro

Răspuns la discuția Contract de sponsorizare
multumesc
Răspuns la discuția Contract de sponsorizare
ok,asta am inteles, dar n-ati raspuns la intrebare, "cine se trece la beneficiar"?copilul sau parintele copilului?
O pers. juridica sponsorizeaza un minor care are nevoie de o operatie la picior.Contractul se incheie intre pers. juridica si minor(la beneficiar) sau intre pers. juridica si mama copilului(pe numele careia este deschis si contul de banca)?Contractul se autentifica la notar?
Răspuns la discuția creditare societate
am chitante , dar nu am contract de imprumut
Răspuns la discuția creditare societate
dar daca e vorba de banii asociatuluii unic? o sa-mi iau banii cand pot
este adevarat ca nu mi se mai poate restitui creditarea facuta la societate daca au trecut 3 ani?
In urma uni control. inspectorii m-au sfatuit ca biletele pe care le achizitionez ( si pe care le dau la calatori cand urca in mijl. de transport) sa le inregistrez cumva la valoare maxima pe care o poate avea un bilet(de ex.=16 ron-asta in functie de distanta parcursa de calator-un bilet poate costa si 10, 12 15 ron)

concret
eu cumpar 1000 bilete pe care achit 100 ron
302=401 100
6028=302 100(cand le dau in consum)

dar ei spun asa: cele 1000 de bilete au ca val maxima 1000 x 16 =16.000 ron si sa descarc cu valoare vanduta intr-o luna( de ex.7550 ron)
ma intereseaza ce inregistrari contabile ar trebui sa fac?
Discuție DECL. 097
DACA DEPASESC PLAFONUL DE 2.250.000, MAI DEPUN 097?
Discuție suspendare CIM
daca am suspendat CIM al unui angajat cu art.54 , mai trebuie sa-l trec in D112 si stat salarii?
Răspuns la discuția chelt. deduct.
este prestatoare in dom. transp., dar e vorba de 2 autoturisme, si vorbesc serios.