avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 577 soluții astăzi
Forum Activitate valentina2010

Activitate valentina2010

Buna ziua,
Pensionar , care s-a pensionat in luna iulie 2023, conform legii 263/2010 si caruia i se va "recalcula " pensia conform legii 360/2023 , ar trebui sa primeasca pensia in plata,( conform legii 360/2023 articolul 144 alin 5 ), in cazul in care rezulta o pensie mai mica.
1.Este legal sa se "recalculeze" pensia ? Din cate stiu legile nu se aplica retroactiv.
O lege aplicabila din septembrie 2023 nu cred ca este legal sa fie aplicata pt o decizie definitiva din iulie 2023 ,(legea 263/2010).
In acest caz , ar trebuie ca toate deciziile sa fie retroactive, altfel este un abuz impotriva tuturor pensionarilor cu decizii date inainte de aplicarea legii 360/2023.
2. In Artic 125 din Normele de aplicare ale Legii 360/2023, scrie ca " daca rezulta un cuantum al pensiei mai mic decat cel aflat in plata, se acorda cuantumul rezultat in urma recalcularii".
De aici rezulta ca pensionarul va primi o pensie mai mica cu cel putin 40% , conform indicelui de 1, 4 % primit conform Legii 263/2010.
Daca pensionarul a avut pensie de invaliditate nu i se mai ia deloc in calcul, ceea ce este mai mult decat un abuz !
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri
Persoana cu specializare intr-unomeniua
Buna ziua,
La subsolul blocului ( spatiul unde este teava este folosit de unii locatari si este usa inchisa cu lacat) din 2021 curge in dreptul tevilor de la baie. Administratia a trimis un instalator sa verifice la mine in apartament daca curge ( am fost obligata sa il primesc).Eu am schimbat toate tevile cu tevi de cupru, in decembrie 2020 cu acelasi instalator ( de aceea am motivat ca nu curge de la mine, instalatia fiind noua). In cursul anului 2021 in fiecare saptamana acest instalator a venit permanent, inclusiv de Pasti, Craciun , ajunul Anului Nou " pt ca curge" ! Acum mi -a spus din nou ca iar curge, ca el trebuie iar sa vina sa vada. Am filmat si i-am trimis Presedintei dovada ca la noi nu curge, iar ea mi-a cerut sa chem eu un instalator ( pe care sa il platesc eu, ca sa nu mai curga in subsol, ca in caz contrar imi pune mie consumul de apa). Va solicit ajutorul ce pot face ca sa pot trai in liniste in casa mea ( imi platesc intretinerea la timp, nu imi plac certurile).
Va multumesc anticipat
Buna ziua,
Salariata cu contract de munca nedeterminata de 8 ore/zi , weekend liber in aceasta perioada merge la munca la o firma privata fiind singura pe post de responsabil vanzari .
Poate sa isi dea demisia fara preaviz ?
Doreste aceasta deoarece angajatorul vrea sa o oblige sa munceasca si in weekend de acasa, adica sa munceasca 24 de ore din 24 daca poate! Problema este ca e deprimata, fff obosita se tipa la ea sa rezolve problemele! (au fost furate produsele trimise la client,curierul nu raspunde la telefon, email). etc.

Buna ziua, vreau sa divortez la notar de comun acord. S a abrogat aceasta lege in decembrie 2019?
Multumesc
Buna ziua,
Tatal meu in timpul casatoriei cu mama mea s-a incurcat cu o dama de companie, care i a facut si un copil.

Recent, am aflat de la rude ca tatal deoarce s -a simtit rau in ultima vreme a incheiat diverse acte pe numele concubinei si a fratelui meu vitreg, in scopul inlaturarii mele de la mostenire.
De ziua mea l- am invitat sa mergem undeva impreuna, ocazie cu care mi -a spus ca stie ca eu vreau sa -i fur casa concubinei lui. Precizez ca acea casa a fost construita pe terenul concubinei cu banii tatalui meu ( a vandut un apartament ) .
In plus ma "acuza " ca eu in copilarie fugeam de el ( era violent , noaptea nu ma lasa sa dorm, venea la scoala sa ma ia cu forta). Vreau sa stiu daca in prezent exista vreo cale conform legilor in vigoare, vreo modalitate sa fiu inlaturata de la mostenire ( tatal meu are bani la banca , terenuri, case) .
Consider ca o femeie imorala, care a facut un copil cu un barbat insurat, nu merita decat dispret! Nu trebuie sa fie si premiata! Multumesc anticipat pentru lamuriri .
Buna ziua,
M am uitat pe modul de calcul a pensiei din 2019 : 75 x. 2 = 1500 lei
(75= PVR=1875/25, iar 2 este punctajul.
In prezent mod calcul : Val punct de pensie X Val punctajului, rezultatul va fi matematic o valoare mult mai mare.
1100 (Val punct pensie2019) X 2 punctaj = 2200 lei in prezent.
Nu inteleg de ce se minte ca vor creste pensiile cand , in realitate vor scadea cu cca 40% ( 1500/2200=0,6).?
Buna ziua,
Nepoata mea vrea sa si cumpere locuinta in rate prin programul "prima casa"., iar in actul de vanzare cumparare vreau sa se mentioneze ca am drept de habitat (urmand sa o ajut sa plateasca o parte din rata, virand in cont o parte din rata).
Precizez ca am doi fii si vreau sa stiu daca acestia pot solicita anularea contractului de vanzare cumpare motivand ca este donatie si solicitand sa intre in masa succesorala.
Va multumesc
Răspuns la discuția Pilonul 2 de pensie
Precizez ca m am angajat pentru prima oara la varta de 25 de ani in urma cu trei ani si de atunci am acelasi loc de munca si nimeni nu mi a comunicat inscrierea la o societate pentru pilonul 2 de pensie , lucru pe care recunosc l am neglijat pana acum.Eu nu m am inscris nicaieri pentru pilonul 2 de pensii, iar .intrebarea mea este la cine sunt sumele de bani care s au incasat in cei trei ani de munca si care " teoretic " sunt sume nominale pentru pensia pe care o voi incasa ( 5.5 % din salariu x 36 luni ) ? Unde/ pe cine pot intreba? Multumesc pentru raspuns.
M am angajat in urma cu trei ani la o firma privata cu contract de munca 8 ore. Am primit recent o scrisoare de la o firma de asigurari pentru a face un contract cu firma pentru pilonul 2 si 3 de pensie .Precizez ca in acesti trei ani nu am facut contract nu nici o firma/banca pentru pilonul 2 de pensie. Daca puteti sa ma ajutati cu:
1. Cum pot afla daca firma mi a platit contributia la pensie aferenta celor trei ani.
2 Cum pot afla ce s a intamplat cu sumele care trebuiau platite pentru pilonul 2 de pensie .
3.Trebuie sa fac eu un contract cu o banca/ firma de asigurari , sau se face totul automat de catre firma ?
Precizez ca am intrebat la firma si mi s a raspuns verbal ca se plateste, fara a mi se da alte lamuriri.
Mi s a spus ca mi se va da o adeverinta cu sumele platite in momentul in care imi voi da demisia .
Va multumesc pentru ajutor anticipat.