avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 550 soluții astăzi
Forum Activitate Offset

Activitate Offset

Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea speta.
Am infiintat o Asociatie ONG in decembrie 2020, 3 membrii fondatori.
Acum, unul din membrii fondatori vrea sa se retraga si il vom inlocui.
Din tot ce am citit pe acest forum, procedura este urmatoarea:
Se intruneste AG, se analizeaza Cererea de Adeziune a Noului membru si se accepta in asociatie. In cadrul aceleasi sedinte, se analizezeaza cererea de iesire din asociatie si se exclude membrul respectiv.
Pentru ca fac aceste modificari, voi schimba si numele Asociatiei, deci a treia Hotarare va contine modificarea numelui.
Practic, ce intreb:
1. Membrii vor semna pe fiecare Hotarare in parte?
2. Se face Proces verbal de sedinta cu datele tuturor membrilor si acela se semneaza de toti (in afara de cel exclus)?
3. In instanta se va trimite dosarul complet (hotarari AG, cereri, caziere, rezervare denumire, etc) CU NOUL Statut si NOUL Act Constitutiv? Adica le voi reface cu noua denumire, si noii membrii? Desi in Act Consitutiv si Statut face clar referire la membrii fondatori si la infiintarea propriu zisa.... ori trec noul membru un locul primului? Exista si acel patrimoniu la infiintare prin contributia respectivilor membrii. Ar trebui reformulat?
Sau se face un act aditional la Statut si Act constitutiv cu modificarile acestea?
Multumesc
Răspuns la discuția Amenintare cu arma
Revin cu un update.
Azi am fost la politie unde am declarat in calitate de martori (ciudat ca de martori) ca nu l-am lovit si nu i-am violat proprietatea individului (asta contine plangerea lui).
In alta ordine de idei, politistii care ne-au notat declaratiile s-au comportat execrabil, de parca noi l-am fi amenintat cu pistolul si nu invers. In primul rand ca ni s-a adresat in felul urmator: "Vad ca sunteti ditamai oamenii, nu cred ca nu ati dat in el." "Da, nu are nicio zgarietura dar nici dumneavoastra nu aveti vreun semn ca ati fost impuscati". La sfarsit l-am rugat sa isi corecteze greselile gramaticale (destul de multe) si m-a indemnat sa o scriu eu de mana daca ma cred destept.
I-am mentionat faptul ca politistul care a intervenit a facut-o in mod de-a dreptul hilar, salutandu-l pe faptuitor iar noua ne-a cerut sa ne legitimam, nu tu perchezitie, nimic! Insa acestia au sarit ca arsi ca ei nu accepta sa isi vorbeasca colegii de rau si sa ma duc sa depun plangerile in alta parte impotriva lor. Mai mult, i-am solicitat sa il intrebe pe agent daca atitudinea patronului la venirea echipajului a fost violenta la adresa noastra, continuand sa ne ameninte, insa acesta a refuzat pe motiv ca nu crede ca noi am stat cu mainile in san cand a venit politia si acceptam sa ne injure si ameninte?!?! De-a dreptul penibil si infiorator.
Am cerut numele agentilor pentru a depune plangere la parchet, insa AU REFUZAT. Ne-au indemnat sa depunem cerere pentru studierea dosarului si daca "avem noi chef o sa primiti acceptul".

In ce odiosenie s-a transformat tara asta?
Buna ziua!
Pe data de 12 iunie am fost la o spalatorie auto cu fratele meu (nu este prima data cand mergem acolo). Dupa ce fratele meu s-a dus sa ii achite patronului, acesta a inceput sa-l jigneasca pentru ca nu ii da bancnote mici (de 10 lei, nu 100). Desi pe toata durata sederii noastre acolo patronul i-a jignit si amenintat pe angajati ca ii da afara pentru ca spala mult prea incet masinile (10 minute interior exterior), fratele meu a mai lasat si bacsis pe langa suma ceruta. Dupa ce a fost spalata si masina mea, s-a dus sa ii achite si i-a cerut bonul fiscal, moment in care au inceput injuraturile si amenintarile. Desi i s-a vorbit normal, acesta a refuzat eliberarea bonului fiscal si a continuat sa ne ameninte. La un moment dat ne-a chemat intr-o incapere (chipurile sa primim bonul) moment in care a scos o arma si a indreptat-o catre noi strigand ca ne zboara creierii daca nu plecam din spalatorie si mai cerem bon fiscal. Scena la care a participat tot personalul spalatoriei. Atunci am sunat la 112 si am cerut ajutor de urgenta. Dupa 25 minute de asteptare (pe trotuar, langa masina) in injurii si amenintari cu moartea, am primit un apel de la politie sa ma intrebe daca mai sunt la spalatorie. Le explic ca sunt mort de multa vreme prin impuscare si acestia isi cer scuze ca nu pot veni mai repede. Dupa alte 5 minute apare echipajul fara girofaruri functionale, coboara din masina si il saluta pe patron?!?!?! Apoi vine la noi si ne cere buletinele, timp in care eram impinsi, amenintati si injurati. Vazand ca nu suntem lasati sa povestim ce s-a intamplat, politia ne trimite la sectie sa depunem plangere! Nici macar nu l-au legitimat sau perchezitionat. Am plecat la sectie unde am aflat ca domnul nu are permis de port arma si ca echipajul a plecat de la spalatorie imediat dupa noi. Am dat declaratiile, am povestit ce s-a intamplat, a fost chemat si politistul care a intervenit si a fost intrebat daca a perchezitionat suspectul. Raspuns NU, nu a facut nimic, ba mai mult a inceput sa injure in sectie (politstul) ca el nu mai face fata. Colac peste pupaza, apare dupa o ora si infractorul care sustine ca noi nu am vrut sa platim serviciile prestate si am vrut sa il batem, negand orice amestecare a lui cu armele de foc. Acum, dupa 3 saptamani, suntem contactati de politie si chemati sa dam alte declaratii intrucat avem plangere penala pentru loviri, depusa de patronul respectiv. Exista camere de supraveghere in spalatorie care teoretic au inregistrat toata scena, mai mult, sunt camere si pe trotuar de la firmele de langa spalatorie. Au fost si alti martori prezenti cu masinile acolo. Nimeni nu a fost intrebat nimic de politisti!
Cat am asteptat echipajul de politie, cei 5 angajati ai spalatoriei ne-au rugat sa asteptam departe de spalatorie pentru ca aceste e foarte violent, chiar au stat 20 minute langa noi la masina, insa acestia au fost amenintati ca trebuie sa nege orice declaram noi (asta in prezenta noastra si a altor persoane).
In aceasta situatie, ar trebui sa depun plangere si la parchet? impotriva politistilor? sau sa astept cursul anchetei si sa ma prezint maine la sediul politiei? Multumesc!
Răspuns la discuția Probleme prostituate cu pesti
Proces impotriva cui? Autoritatilor care nu scriu decat amenzi?
Nu cred ca singura solutie este sa angajam paznici care sa stea pe langa bloc in patrulare pentru a opri actele sexuale printre masini, ori sa iesim cu batele la ele.
Buna ziua.
Blocul nostru (implicit asociatia de proprietari) se confrunta cu o mare problema de cativa ani.
In fiecare seara in fata blocului sunt nelipsite 3-4 fete care isi practica singura activitate prin care sunt capabile sa isi castige existenta, adica prostitutia. Fie ca e vara, iarna (inclusiv pe viscol), weekend, Paste, Craciun, aceste specimene infecte sunt deschilotate in jurul blocului. Cel putin o data pe seara politia sau jandarmeria ajunge si le amendeaza sau legitimeaza. Problema este ca nu exista nicio autoritate ca sa ne scape definitiv de aceasta problema, chiar daca peste tot este plin de prezervative si alte mizerii (plin, credeti-ma). Politia vine si pleaca, prostitutia nu mai este infractiune. Va rog sa ne dati un sfat, ce demers am putea initia pentru a scapa de aceasta pleava a societatii? Certurile cu ele nu au atras decat pesti infecti si periculosi.

Multumesc!
Răspuns la discuția Drona
S-a clasat dosarul, mi s-a inapoiat drona. Lipsa cadru legal.
Buna ziua!
Sper ca ma puteti ajuta cu un sfat in prezenta cauza.
Parintii mei au facut o refinantare in 2008 pentru a putea achita credit pentru imobil. (in franci elvetieni). Dupa dublarea francului parintii au fost in imposibilitate de a plati ratele, astfel ca in 2011 banca a cesionat contractul de credit catre Rabon. Acestia au inceput in 2012 executarea silita a parintilor mei, scotand la licitatie imobilul o data la 2 luni pana la sfarsitul lui 2017, astfel au aparut costuri de executor de aprox 5000 eur.
La inceputul lui 2018 Rabon a vandut creanta catre o persoana fizica (creanta, nu s-a adjudecat imobilul), aceasta din urma venind la adresa imobilului si inmanandu-ne instiintare de cesiune si somandu-ne sa achitam datoria altfel va trebui evacuat si ei vor vinde casa la licitatie cu pretul cel mai mare oferit (inclusiv 30% din valoarea stabilita de avaluator).
Astfel, am obtinut un termen de 3 saptamani prin care ne gandim cum rezolvam problema.
Mentionez ca tatal meu a murit , nu am facut succesiunea pe imobil dar am facut succesiune pe pensie privata si astfel m-am ales cu certificat de mostenitor si am primit si eu instiintare de executare de la aceasta persoana fizica.
Am vorbit cu mai multi notari si avocati si sunt 2 variante:
1. Sa contestam titlul executoriu (data fiind situatia preluarii acestuia de o persoana fizica), sa invocam perimarea lui etc
2. Darea in plata prin care sa scapam de datorie prin plata imobilului.
A doua solutie fiind evident ultima, din sfaturile mai multor avocati.

Din experientele dumneavoastra .. care e cea mai buna modalitate de abordare a cauzei?
Multumesc!
Discuție Drona
Buna ziua!
Detin o drona (mici dimensiuni - 1Kg) si am folosit-o pentru a fotografia protestul de la Victoriei. Nu este inmatriculata, nici nu am cerut permis de zbor pentru ziua respectiva (se anunta cu 45 zile inainte). Internetul este plin de informatii conform carora nu ai voie sa ridici drona neinmatriculata (si deloc in intravilan). Exista prevederi si regulamente emise de Ministerul Trasporturilor (majoritatea sunt expirate) insa, in codul penal nu exista articol care pedepseste aceste fapte. Ideea este ca am fost condus la o sectie de politie unde mi s-a deschis dosar penal. Am cerut articolul de lege privind fapta savarsita de mine si mi-au aratat diverse informatii de pe internet (absurd). Dupa 2 ore mi-au incadrat fapta la Art. 103 alin 1 lit A din OG 29/1997- Codul Aerian. Mai exact am pilotat o aeronava neinmatriculata (adica eu am luat un Boeing si am zburat cu el neinmatriculat), pur si simplu au catalogat drona ca aeronava. Mai mult decat atat, au catalogat toate jucariile de 50 lei (elicoptere, elice, orice se ridca de la sol) ca fiind ilegale (daca nu se inmatriculeaza). De fapt, asta a intrepretat acel agent principal, sustinand ca daca era altul contextul nici nu ma chemau la sectie.
Asadar, dosarul meu urmeaza a fi trimis catre procuratura, drona a fost retinuta pentru cercetari. Am refuzat sa dau declaratie la momentul respectiv.

Ma poate sfatui cineva cu privire la aceasta speta? multumesc!


Răspuns la discuția Problema inspector FGA
Nimeni?
Răspuns la discuția Problema inspector FGA
FGA a fost instiintata inainte sa iau masina din service, a fost chemat un inspector in service, insa acesta a refuzat (am descris mai sus). Cererea a fost facuta pe mail (asa s-a cerut) cu piesele montate pe masina, fotografii trimise etc. Inspectorul a refuzat (tot pe mail). Eu am luat masina din service (era absurd sa raman cu ea jumatate de an) si am cerut reconstatari.


EDIT

Aici este mailul trimis de service (cand masina inca era in reparatii)

Buna ziua,
In urma deschiderii dosarului de dauna _________ la societatea Carpatica Asig pentru auto Audi A4 _________ aflat la noi in service am procedat la repararea acestuia in baza constatarii asiguratorului.
Suplimentar fata de cele consemnate initial am mai constatat urmatoarele:
1. difuzor medii-joase usa dreapta fata si spate defecte, nu mai functioneaza in parametri, membrana este intepata, sunetul este distorsionat, necesita inlocuire 2 bucati;
2. broasca inchidere usa dreapta fata si spate, nu mai functioneaza nici partea electrica de actionare si nici partea mecanica, se poate observa ca au fost fortate in momentul impactului, necesita inlocuire 2 bucati;

In sprijinul celor solicitate am atasat foto justificative.
Asteptam un raspuns de la dvs. pentru a finalize reparatia.
Va multumim !


Acesta este raspunsul initial, fara ca inspectorul sa se ridice de pe scaun:
Buna ziua,

Conform pozelor trimise si conform dinamicii accidentului rezulta urmatoarele:
1. Boxa usa dr fata si spate – nicuna din boxe nu prezinta urme de avarii ca urmare a evenimentului.
Orice alta avarie care nu provine din acest eveniment nu poate fi despagubita pe RCA.

2. Broasca inchidere usa dr. fata si spate – la demontarea broastelor de pe masina nu se pot observa avarii suferite de cele 2 incuietori.
In concluzie nu se pot accepta la inlocuit fara a suferii avarii.
O zi placuta.