avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 434 soluții astăzi
Forum Activitate Gabriel Pop

Activitate Gabriel Pop

Buna,

Vreau sa va prezint urmatoarea situatie:
Un director a unui punct de lucru este pedepsit discipilinar pentru ca nu a atins targetul de vanzari si au fost minusuri in magazin.Pedeapsa disciplinara este ca acesta este trecut pe un post de Agent Vanzari si semneaza un act aditional la contract.Dupa doua zile i se comunica ca trebuie sa-si dea demisia pentru ca nu mai se doreste colaborarea cu el pentru ca nu si-a vizitat clientii neavand alocat nici un client urmand sa i se aloce clienti intr-o saptamana.Pentru a inceta amiabil relatiile contractuale isi da demisia cu preaviz de 15 zile.Plata pentru ultima luna nu i se onoreaza deoarece are un angajament semnat ca trebuie sa achite o suma de 2600 lei in 12 transe lunare.Transele s-au stins din ultimul salar,ma intreb daca este legal???cum ar trebuii sa abordeze aceasta situatie???ce informatii ar mai fi utile pentru un raspuns profesionist din partea dumneavostra???
In data de 11.01.2010 a decedat mama mea.Am depus dosarul in 13.01.2010.Mi-au dat banii in 20.02.2010.Legea de marire a intrat in vigoare.Acum imi cer inapoi 130,00 lei ca mi-au dat pre mult si acum va intreb.

Terbuie sa-i returnez?
Ce zice legea noua lege?
Se va lua in considerare pentru marirea ajutorului data decesului sau data cand mi-au dat ei banii?
Legea din cate cunosc trebuie sa va asigure urtamatorul lucru:In trezeci de zile de la interventia service nu s-a rezolvat aceasta problema pe care dumneavostra o reclamati si persista, puteti sa mergeti cu aceasta constatare la Directorului magazinului si sa-i spuneti ca il veti actiona in instanta pentru ca va livrat un produs care este defect.In prealabil va rog sa cautati legea care mentioneaza acest lucru si sa mergeti pregatita la aceasta intalnire.Sa-l actionati in instanta va costa foarte putin este un doasar in civil si nu aveti nevoie de avocat care sa va reprezinte.Este o problema care se solutioneaza relativ repede daca aveti sesizarile service la indemana,factura in original si garantia produsului.
Consider ca daca va emis o factura proforma cu suma respectiva,aveti toate motivlele sa-i actionati in instanta sau o reclamatie la OPC care cu siguranta ii va speria.Posibil ca este o eroare a lor prin emiterea unei facturi proforma este o problema pe care trebuie sa si-o asume.Daca nu aveti proforma respectiva de la ei nu stiu cum ati putea face dova ca produsul respectiv costa cat ziceti dumneavostra.
Proforma este semnata si stampilata de catre ei?
Are data si suma totala?
Daca are aceste lucruri va costa aproximativ 20 de lei sau foarte putin sa faceti un dosar si sa-i trimiteti in instanta.Problema de server si-o asuma ei si trebuie sa-si rezolve aceasta problema.
Răspuns la discuția Garantie mixer
Daca magazinul de unde l-ati cumparat este unul care se respecta,ma refer la faptul ca are in evidenta toate facturile intr-un program care le permite sa le vizualizeze si pe cele facute acum 5 ani,puteti solicita duplicat factura -copie conform cu originalul si ar trebuii sa va gaseasca.Daca nu vor,veti merge la OPC si ii vor obliga sa faca dovada cand acest produs s-a livrat de la ei din magazin.Solicitati sa vorbiti cu seful magazinului si explicatii ca doriti acest lucru.Daca este un magazin mic cum a zis colegul mai sus se poate gasii acest produs dupa serie si dupa lotul care a intrat in magazin si cand s-a vandut.Chemati totusi OPC daca dumneavostra considerati ca ati folosit produsul corespunzator,NU VA LASATI PACALIT!!!
Răspuns la discuția Accident ciudat - culpa comuna
-intradevar este o culpa comuna,dar fiecare va fi incadrata la ceea ce a "neglijat" suportand consecintele.Din cate cunosc cel care a intrat pe interzis va ramane fara permis,iar minunatul domn B va platii o amenda contraventionala.Autovehiculele vor fi reparate pe asigurarea care si-o vor inmana unul-celuilalt.Asa as vedea eu lucrurile.
Răspuns la discuția Donatie sau mostenire?
Buna,

O varianta simpla si fara griji ar fi sa se faca un testament legalizat la notar,care nu are o valoare financiara mare ca si investitie de catre dumneavoastra.Cei care mostenesc se asigura ca vor fi detinatorii proprietatii,iar dumneavostra va asigurati ca faceti impartirea "bunului" fiecaruia la care doriti sa obtina ceva.Ganditiva ca dupa moartea proprietarului toata lumea "pofteste".
Este doar o varianta!!!












Răspuns la discuția buna
Se poate actiona in instanta,dar va intreb cum puteti demostrati scriptic ? (ca aveati un salar mai mare care il primeati in mana.)Din ceea ce cunosc,somajul nu se va marii si daca il dati in judecata.
Daca a avut un comportament inadecavat fata de dumneavostra puteti ca sa apelati la Autoritatea Fortelor de munca de la dumneavostra in judet si puteti face o reclamatie in sensul ca ofera un salar pe cartea de munca si alti bani pe care ii ofera "la negru" neimpozitabili.Prin acest lucru dumneavostra nu castigati absolut nimic,il puneti pe el in dificultate in sensul ca ori va scoate bani din buzunar pentru spaga sau va platii o amenda daca il gaseste in neregula.
Va multumesc!!!
Răspuns la discuția Mediatorul bancar
1.Consider ca infintarea mediatorilor bancari este o varinata pentru ca se simplifica procedurile de recupare a banilor.Mediatorul care pretinde ca este intradevar mediator trebuie sa fie cu un inalt grad al negocierii bine dezvoltat si un bun orator.IL vad ca si ingrediente(umpic din abilitatile unui pshiholog,si mai umpic din calitatile unui vanzator de informatie)
2.Poate trebuie doar sa fie profesionist(condimentat cu ingredientele de mai sus)
3.Mda
4.Sper sa nu am nevoie.Se apeleaza la serviciile unui mediator in cazul in care afacere facuta nu a fost atenta prospectata si s-a tras clapa sau a aparut neprevazutul-atunci vine "nenea" mediatorul.