avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 421 soluții astăzi
Forum Activitate roxana76

Activitate roxana76

Răspuns la discuția divort de comun acord
Atunci in ce sens s-a modificat procedura?ca asa era si inainte de Legea 202 din 2010??eu am citit acest articol citez:Art. 613^1
In cazul in care cererea de divort se intemeiaza pe acordul partilor, ea va fi semnata de ambii soti. Atunci cand este cazul, sotii vor stabili si modalitatile in care au convenit sa fie solutionate cererile accesorii divortului.
Primind cererea de divort formulata in conditiile alin. 1, instanta va verifica existenta consimtamantului sotilor, dupa care va fixa termen pentru solutionarea cererii in camera de consiliu.
La termenul de judecata, instanta verifica daca sotii staruie in desfacerea casatoriei pe baza acordului lor si, in caz afirmativ, va trece la judecarea cererii, fara a administra probe cu privire la motivele de divort.
La cererea sotilor, instanta va pronunta o hotarare cu privire la divort potrivit alin. 3. Prin aceeasi hotarare, instanta se va pronunta, potrivit legii, cu privire la numele pe care il va purta fiecare sot dupa desfacerea casatoriei si, cand este cazul, cu privire la incredintarea copiilor minori si contributia parintilor la cheltuielile de crestere, educare, invatatura si pregatire profesionala a copiilor. Tot astfel, instanta va putea lua act de invoiala sotilor cu privire la alte cereri accesorii, in conditiile legii.
In cazul in care sotii nu se invoiesc asupra cererilor accesorii, instanta va continua judecata administrand probele prevazute de lege pentru solutionarea acestor cereri."
Din ce mi-ati spus lucrurile sunt exact ca inainte...
As dori sa stiu in cazul unui divort de comun acord, pe baza noilor modificari, daca sotii se pun de acord cu cine sa ramina copilul, cat sa fie pensia alimentara, instanta va dispune oricum ancheta sociala si audierea minorului sau va tine cont de acordul partilor?Ca din articol se intelege ca va lua act de acordul si cu privire la cererile accesorii...
Buna ziua
In cazul unui avocat care a platit la CAS , contributiile de sanatate, mai putin 0,85 %, beneficiaza de concediul prenatal platit?cine plateste concediul prenatal, FNUAAS sau CAA?citind pe forum , am inteles ca se poate lua din ambele parti , cumulativ?Sau concediul prenatal se poate plati doar de CAA?La barou nu m-au lamurit deloc.
In cazul in care se poate lua din ambele parti , certificatul medical de concediu se depune in original, insa cum se poate depune originalul in doua parti la barou si la CAS??
Buna ziua.As vrea sa stiu daca un avocat nu plateste asigurari la CAS nu beneficiaza de concediul pre si postnatal?Si in cazul in care medicul de familie refuza eliberarea certificatului medical , cum se poate cere suspendare pentru cresterea copilului?
Buna ziua. Un avocat ce fel de indemnizatie primeste pentru cresterea copilului??E nevoie de plata asigurarilor de sanatate?
Răspuns la discuția sechestru instalatie
Multumesc pentru raspuns. Deci poate sa-l actioneze in judecata.Cunoaste cineva un avocat din Campina care sa rezolve aceasta situatie.
Buna seara.Un prieten de al meu are un utilaj pe care il tine intr-un depozit linga Plopeni. Acest depozit este inchiriat de o firma italiana ITR dar in ultimele luni nu a platit chiria. Proprietarul a pus sechestru pe tot ce se afla in depozit.Intrebarea mea este daca are dreptul sa puna sechestru si pe utilajul prietenului meu?Repet utilajul nu este proprietatea firmei italiene care este chiriasul.Spuneau ceva de un drept de retentie....
Răspuns la discuția divort in Romania
Multumesc .acum am vazut mesajul.
Răspuns la discuția divort in Romania
azi am intrat pentru prima data si nu stiu de mesageria privata.
Răspuns la discuția divort in Romania
Multumesc pentru raspuns si voi contacta un avocat neaparat. Eu insa nu stiu ce adresa de Italia sa dau pentru sotul meu pentru ca momentan sta in inchisoare. Sa aflu adresa inchisorii??sau adresa lui din cartea de indentitate?