avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 141 soluții astăzi
Forum Activitate ochio

Activitate ochio

Răspuns la discuția curs puericultura
Multumesc, sper sa nu-mi spuna ca daca nu este stipulat in RI sau CCM, nu-i acorda cele 10 zile.
Multumesc, sper sa citeasca legea si sa-mi acorde, chiar am nevoie, fiind viitoare mamica de tripleti
Buna ziua, intrebarea mea este daca trebuie sa fie stipulat in Regulamentul Intern cele 10 zile acordate daca ai cursul de puericultura facut sau sunt obligati prin lege sa-ti acorde pe langa cele 5 zile + 10 zile daca ai cursul.
sunt o viitoare mamica de tripleti, in luna aprilie trebuie sa nasc, adeverinta de la serviciu cu cele 12 luni lucrate anterior lunii nasterii copilului, este suficienta o singura hartie pt toti trei sau imi trebuie si alte acte?
aaaa....si cu noua lege care intra in vigoare cu 1 martie e valabil si la tripleti ?
multumesc
Buna ziua, am o mare dilema, o salariata a intrat in crestere copil in aprilie 2010, in luna februarie 2011, firma la care lucra s-a desfiintat si ca atare i s-a facut si ei incetarea suspendarii CIM si incetarea Contractului. In mai 2012 implineste copilul 2 ani, firma nu mai este, ea poate beneficia de somaj?
buna ziua ,
am o salariata care este angajata pe perioada determinata pana la data de 01.08.2011, de la data de 30 martie 2011 este in concediu de maternitate , la data de 10 iunie a nascut, problema este ca:
-depaseste cele 126 zile de concediu de sarcina daca le efectueaza pe toate cele 42 minime obligatorii
- si sare si peste perioada de contract determinat la data de 01.08.2011

ce se intampla cu indemnizatia ei daca nu i se mai prelungeste contractul, ce se intampla cu cele 42 zile obligattorii?
multumesc
multumesc,
se pare ca nu o sa beneficieze, pt ca nu are decat 8 luni lucrate in firma ,
multumesc
este normal, corect , dreptul lui, intrebarea mea era de cand ii scriu in adeverinta , din luna in care sa-a nascut copilul , si anume din noiembrie 2010pana in aprilie 2010 cand s-a angajat el, sau de cand a solicitat el, si anume din iunie 2011 pana in iunie 2010
buna ziua ,
am si eu o mare dilema, am un salariat care in 2010 in luna noiembrie i s-a nascut copilul, iar el in anul 2011 luna iulie el doreste sa faca actele pt a intra in crestere copil, mentionez ca lucreaza in societate din aprilie 2010.
astept raspuns cum sa-i scriu in adeverinta si daca primeste.
multumesc
buna seara
de curand am fost contactat din franta de o cunostinta care vrea sa imi ofere oportunitatea sa lucrez acolo dar din punct de vedere legal e imposibil.el nu poate angaja persoane straine pentru ca are o firma de familie.din cate am inteles pana acum poti face un pfa sau firma acolo dar nu stiu nici care e cea mai usoara si ieftina varianta si nici demersurile ce trebuie urmate.....va rog daca se poate sa ma luminati in aceasta problema....
multumesc anticipat

buna seara
de curand am fost contactat din franta de o cunostinta care vrea sa imi ofere oportunitatea sa lucrez acolo dar din punct de vedere legal e imposibil.el nu poate angaja persoane straine pentru ca are o firma de familie.din cate am inteles pana acum poti face un pfa sau firma acolo dar nu stiu nici care e cea mai usoara si ieftina varianta si nici demersurile ce trebuie urmate.....va rog daca se poate sa ma luminati in aceasta problema....
multumesc anticipat