avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 426 soluții astăzi
Forum Activitate cataflorescu

Activitate cataflorescu

Buna ziua,

as dori sa-mi spuneti daca in cazul unui cabinet medical individual care este constituit ca PFA se poate deduce pe cheltuieli suma cheltuita cu pensia privata a medicului in limita a 400euro? Medicul nu figureaza ca angajat al Cabinetului.

Multumesc.
Buna ziua,

As dori sa stiu cum se calculeaza taxa de timbru in valoare de 3% din bunurile aflate in masa succesorala.

As dori sa facem o succesiune in mod rapid, in instanta(cat mai putine infatisari).
Succesorii sunt toti de acord cu felul in care se va face succesiunea...

Cine stabileste valoarea bunurilor?
In cazul in care este vorba de mai multe apartamente, terenuri...cum se procedeaza... trebuie evitata varianta cu evaluatori...si alte treburi...

Multumesc.
Răspuns la discuția probleme impozite locuinta
Ce are a face? Cu ce ma poate ajuta?
Buna ziua,

ma intereseaza un sfat avizat legatde urmatoarea speta:

acum 10 ani un "individ" ii vinde unei "rude" 2 locuinte pentru a se pune la adapost de o eventuala executare silita. "ruda" nu se duce la finante locale pentru a declara cumpararea dar "individul" in asteptarea tranzactiei inverse isi plateste impozitele ca si inainte de vanzarea propriu-zisa. In urma unui accident "ruda " decedeaza iar urmasii doresc sa faca succesiunea pentru a inapoia "individului" - proprietar de drept cele doua locuinte. La succesiune trebuie un certificat de nesechestrare pentru cele doua locuinte dar care nu poate fi obtinut pe numele "rudei" deoarece persoana respectiva nu a figurat niciodata cu cele 2 locuinte in evidenta finantelor locale.

Mentionez ca vechiul proprietar are impozitele platite la zi deoarece in evidentele finantelor locale tot el figureaza ca fiind proprietarul celor doua locuinte.

Nu cred ca are vreo importanta dar individul si ruda au facut un contract de comodat care expira in 2013 dupa realizarea tranzactiei.

Multumesc anticipat.
athe a scris:

medicul de familie din zona unde s-a produs decesul.



Imi puteti spune si baza legala?
revin cu o completare cu dorinta de a nu deveni agasant.

Daca pacientul este inscris la un medic din localitatea A iar decesul intervine pe raza localitatii rurale B unde isi desfasoara activitaea un alt medic de famili care dintre cei doi trebuie sa constate decesul si conform carei legi?


Multumesc.
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati sa aflu cine elibereaza certificatul de deces?
medicul de familie sau medicul de familie din zona unde se produce decesul cand este vorba despre localitatile rurale.
Problema celor doi medici este ca cel de in a carui lista se afla pacientul este in alta zona iar cel care este in localitatea unde s-a produs decesul nu vrea sa vina sa faca constatatea.

Mentionez ca decesul nu are urme de suspiciuni...
Doresc sa stiu si baza legala...sa aflu cine este obligat sa faca constatarea.

Multumesc anticipat.
Scuze pentru un raspuns asa de tarziu.

Elementele concrete sunt clientele cabinetului si anume 1800 de pacienti la care se adauga instrumentar, un birou si un calculator.


Va multumesc pentru raspuns.
Buna ziua,

As dori sa stiu cum pot sa-mi deduc valoarea investita prin cumpararea conform legii cu act de vanzare cumparare incheiat la notariat a unui praxis medical in conditiile in care valoarea investita a fost de 65.000 RON iar cifra de afaceri a cabinetului pe un an de zile este de aproximativ 55.000 RON.

Mentionez ca functionez ca PFA iar cheltuielile lunare sunt de aproximativ 2.000RON iar intr-un an de zile realizez un profit impozabil de aproximativ 40.000RON. Nu stiu daca aceste date sunt de folos dar le-am dat pentru a primi un sfat cat mai precis. Suma necesara cumpararii praxisului este din fondurile familiei...


Va multumesc.
Buna ziua,

As dori sa stiu care este baza legala pentru scutirea de impozit pe profit pentru tinerii care-si infiinteaza societate comerciala?

As putea sa beneficiez de o astfel de scutire daca sunt medic, am cabinet medical si as schimba forma juridica din persoana fizica autorizata in societate comerciala?

Va multumesc.