avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 654 soluții astăzi
Forum Activitate Razvandvl

Activitate Razvandvl

Si ce ma fac daca organul de ancheta este corupt de la ofiteri pana la judecatori?
Ar trebui unde sa mut cazul ?
Si eu am o intrebare, daca mai multi indivizi pe care ii acuz de vatamare corporala, plus alti martori, declara cu totul altceva, decat ce apare pe inregistrarea video a institutii cu pricina, aceasta fiind singura mea arma, pot sa actionez in instanta pentru marturie mincionasa?
Ce tipuri de cheltuieli sunt incluse in capitolul de Proiectare si Inginerie din Devizul General pentru obiective de investitii si lucrari de interventie si care este limita de eligibilitate a acestora?

Nu gasesc raspunsul prin nici o H.G sau O.U.G si sunt disperat imi trebuie la un examen.Va rog sa ma ajutati!
Multumiri anticipate
Problema e ca cel care conduce parchetul e in relatii bune cu cei inculpati,din cate am auzit(Parchetul Horezu-Jud Valcea)si probabil de aia se lauda ei ca nu o sa le mai fac nimic.Deci primul pas-angajarea unui avocat...
Buna seara.
Prin martie am fost agresat la o discoteca de 6 indivizi,care mi-au provocat o dubla fractura de mandibula,o masea lipsa si cateva leziuni la coaste(nevizibile pe radiografii).Martori au fost destui,iar localul este prevazut cu camere de supravegheat,care m-au ajutat,obtinand cd-ul care este atastat la dosar.
Politistul ce a intocmit dosarul este cam prieten cu agresorii(cu 3 dintre ei),iar el a urmarit sa ii scoata de sub acuzatie,cu toate ca eu in declaratie am specificat clar care sunt inculpatii,si martorii spun asta,si cdul spune asta.
Potrivit medicului legist,lovitura ce mi-a cauzat mie dubla fractura(aiurea...) trebuia provocata de un pumn mai special....pe mine tot ma intreba politistul cand m-am resimtit eu mai tare?la care pumn?dar ei nu au luat in considerare declaratia mea, unde am scris clar si citet ca am primit zeci de pumni,...era logic ca structura mea osoasa ceda incet...evident, m-am resimtit cand mi s-a rupt....dar acum ce vrea sa faca....sa il scoata vinovat doar pe cel ce mi-a dat cu pumnu in momentu ala?Dosarul a ramas la polititst,pana acum o luna,unde mi-a comunicat ca l-a innaintat la procuror.Mi-a mai zis ca procurorul n-o sa dea drumul la dosar pentru ca nu reiese clar cine dintre cei 6 mi-a provocat mie fractura,si astfel,trebuie sa mai ia un rand de declaratii.Mai multe de jumatate din martori, au uitat probabil....acum,ce e de facut?Cat trebuie sa astept,sau ce trebuie sa fac pentru a intra odata in judecata cu acei indivizi pe care ii cunosc de o vreme??; pentru ca ei tot se lauda ca n-o sa le mai fac nimic,ca au scapat,si ca a fost vina mea.Ba mai mult,din imbulzeala aceea lantul de aur mi-a fost tras de la gat,fapt ce am omis sa il mentionez in declaratie,ci am declarat simplu ca nu il mai aveam la gat...(s-a gasit ulterior,il luase unu din matori).Daca cumva,procurorul mai ia un rand de declaratii,pot sa declar din nou,si sa incadrez fapta la talharie?CML este de 55 de zile,pentru dubla fractura si 3 masele lipsa.(Si acum am placutele de titan in gura ce o sa ma deranjeze ani buni....)
Intre timp....inculpatii spun ca daca ma mai prind odata...ma omoara cu bataia...
Am nevoie de niste sfaturi...

O seara placuta tuturor
Răspuns la discuția vatamare corporala usoara
Buna ziua!
Prin martie am fost batut de vreo 6 indivizi,si ca urmare am avut fractura dubla de mandibula si lipsa 3 masele.Am primit certificat medical de 55 de zile pe care l-am atasat dosarului de la politie.Abea acum o luna politistul ce se ocupa de caz a dat drumul dosarului,si cica ar fi ajuns la procuror.De atunci nu mai stiu nimic de el.Ce trebuie sa fac?Sa angajez un avocat sa se instiinteze de dosar?
Ce pedeapsa pot primii agresorii,si vreau sa stiu sigur daca o sa imi recuperez banii de spitalizare si de operatii pentru ca e o suma destul de mare??
Multumesc anticipat
Va multumesc.Deci ei pot raspunde si penal daca mai dau si daune morale?Daca ar fi sa ma inteleg cu ei ca sa nu mai depun plangere nici pt 100.000 eur nu as renunta.E groaznic aici.Multumesc inca odata pt sfaturi si urari,toate cele bune
Buna seara.
Am si eu o problema similara,numai ca la mine au fost vreo 4-5.
Am primit zeci de pumni,fara sa dau vreunu,doar le-am zis ca nu vreau scandal si ca nu vreau sa ne batem.Acum scriu din spital,am dubla fractura de mandibula,cucuie in cap si o coasta fracturata.O sa fac maine operatie cu suruburi pentru ca sarma nu au avut si a trebuit sa mi le achizitionez la pretul de 810 ron.Bani sunt destui cheltuiti,doctori anestezisti etc,pe care nu poti sa ii arati in instanta.
Am o intrebare,daca intru cu ei in instanta,voi putea cere pe langa daune materiale si cele morale?Ca eu aici mor de durere si de chinuri,si e cumplit sa stai internat in conditiile astea..plus ca ma retine de la facultate,unde nu e o joaca.Si in plus trebuie sa stau la recuperare,cateva sapt,sa mananc ce pot cu paiu,bine ca si acum mananc la fel,si e groaznic.
Am inteles ca o sa imi dea peste 60 zile ingrijir,ce pot face cu ele,ce imi recomandati?
Martori pt proces sunt destui,e si filmat totul,unii dintre ei au dat declaratie ca au fost vinovati...Astept un raspuns,o seara placuta tuturor