avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 791 soluții astăzi
Forum Activitate camilutza

Activitate camilutza

Răspuns la discuția Cum se contabilizeza ?
Multumesc. As dori sa mai intreb ceva : de cate ori poate achizitiona un srl produse pe un borderou de achizitii de la o persoana fizica. (ex. stupuri, mese,scaune etc. ) pe care sa le revanda mai departe. Si daca cumpara de mai multe ori de la aceasi persoana, acea persoana trebuie sa fie inreg. ca si PFA sau alta categorie....? Multumesc
O microintreprindere neplatitoare de tva cu imp.pe venit . Administratorul a retras o suma de bani din contul bancar pt. achizitionarea unor produse personale. Aceasta suma se considera divident si se aplica imp.16% in luna in care s-a retras suma, si se achita pina la 25 a lunii urmatoare.? Va rog sa-mi spuneti si ce inreg. contabile au loc. Multumesc anticipat
Buna,
Am urmatoarea problema, va rog sa-mi spuneti daca exista castig de cauza:
Am avut un contr.de inchiriere cu o societate care urma sa expire la data de aug.2010. Stiind ca acest contr. se v-a finaliza am incheiat un alt contr.cu o alta societate care urma sa ocupe spatiul in momentul eliberarii spatiului de catre vechiul chirias. Vechiul chirias nu a vrut sa paraseasca spatiul utilizandu-l in continuare aproape 1 an, fara forme legale. Vrem sa deschidem proces si sa cerem daune interese pe aceasta perioada deoarece a trebuit sa reziliem contractul cu noul chirias, si nici vechiul cirias nu a platit nimic in aceasta perioada, dar noul contract nu a fost inreg. si la finante. Din cate stiu eu intre societati nu este obligatoriu inreg.contr.de inch.la finante. Avem sanse sa castigam acest proces?
va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema: s-a cumparat o bucata de pal melaminat ( si mai multe accesorii : suruburi, yala etc.) pentru a se confectiona din el un vestiar cu mai multe dulapioare. Cineva a confectionat aceste dulapioare dar nu s-a platit manopera sau alta cheltuiala , eu nu beneficiez de nici un act in afara de factura de intrare pal si bonul de casa cu care s-a achitat factura. Cum as putea inregistra in contab. aceasta factura tinand cont ca eu beneficiez de aceste dulapioare( ex. 10 buc.) rezulate din 1 buc.pal melaminat. Multumesc anticipat .
Am uitat sa mentionez ca nu am abonament la saga si nu pot intra pe forum pentru detalii.Multumesc.
Va rog sami spuna cine lucreaza cu programul saga , la sfarsitul unui an si inceputul altui an trebuie preluate soldurile si cum se procedeaza? Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Imp.profit trim II 2010
Va rog sa imi spuneti pierderea cand si cum se recupereaza? Multumesc.
Buna ziua,
Va rog frumos sa-mi spuna cineva cum trebuie sa procedez in urmatoarea situatie:
firma este infiintata in 2009 microintreprindere, la sfarsitul exercitiului firma a inreg.pierdere. Am inteles ca pierderea nu se recupereaza la micro.In primul trim.2010 firma a inreg.pierdere si platit forfetarul 550 lei.In trim II 2010 firma are profit mai mic decat pierderea din primul trim. Intrebarea mea este ce trebuie sa fac mai departe ? Ce impozit se plateste? Multumesc anticipat.
va rog daca puteti sa mi le trimiteti si mie : camelutza07@yahoo.com. Multumesc anticipat.
Discuție profitul
Buna,
Am o rugaminte la cine ma poate ajuta cu un raspuns corect pentru ca nu am ajuns pana acum la faza asta si nu stiu exact cum trebuie sa procedez sa nu gresesc fiind incepatoare : conduc o firma din august 2009 care la sfarsitul anului a iesit in pierdere, pe trim.I 2010 in pierdere iar pe trim II 2010 iese cu ceva profit. In 2009 a fost micro iar din 2010 imp.pe profit, neplatitoare de TVA. Ce trebuie sa fac cu acest profit ? (trebuie sa acopar din pierderea de anul trecut?.....si care ar fi inregistrarile contabile corecte?).Multumesc mult anticipat.