avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 229 soluții astăzi
Forum Activitate andreea20ro

Activitate andreea20ro

buna ziua, o unitate de invatamant doreste sa ii dea ingrijitorului scolii inca jumatate de norma de portar unei angajate la cumul.Este posibil? Ea nu beneficiaza de repaus. Cand, iese din tura de noapte de portar - dupa 2 ore- o data la 3 zile, intra in tura de zi de ingrijitor. Ce solutie am in acest caz.Multumesc
Va rog sa ma ajutati pot face un contract pe drepturi de autor cu durara nedeterminata, minim un an multumesc
VA ROG SA IMI SPUNETI DACA AM O PERSOANA PENSIONATA SI AM UN CONTRACT DE DREPTURI DE AUTOR VA ROG SA IMI SPUNETI DACA MAI RETIN CAS SI CASS. mULTUMESC
De cand este obligatoriu intocmirea contractului colectiv de munca la peste 21 de angajati.In august cand am intrebat la itm mi.au spus ca nu este obligatoriu si acum cand am rediacutat cu ei au spus ca din tot deauna era obligatoriy Eu ce trebuie sa fac? Multumesc
Răspuns la discuția incredintare minori
Buna seara, aceasta actiune poate beneficia de avocat din oficiu? Daca nu, care sunt taxele percepute pentru aceasta actiune( onorariu+alte taxe) multumesc
Buna seara, sunt mama a 2 minori pe numele meu, recunoscuti de tata, necasatorita, De saptamana viitoare vreau sa plec de la tata cu copii la locuinta proprietate personala luata cu credit cu copii.Am transferat copii la o scoala din apropierea noi locuinte cu acordul tatalui .Imi este frica ca in urma mutarii sa nu imi ia copii si sa nu ii mai vad.Ce trebuie sa fac deoarece doresc domiciliul la mine si custodie comuna?Multumesc
buna ziua,
Am o angajata care are ca vechime la actualul loc de munca 5 luni si a intrat in concediu cod 08 sarcina si lauzie. A ost angajata in primele 3 luni cu 2 ore (263 lei*3luni), apoi o luna cu 8 ore ( 1050lei * 1luna) si in ultima luna inainte de CM cu 1250 lei. Cand introduc concediul in ciel imi da o atentionare ca are numai 5 luni lucrate si imi face media in functie de ele. Este corect? sau mai trebuie sa tin cont de luna a sasea prin introducerea luni de la vechiul angajator? Mentionez ca a avut o pauza intre servicii de 3 luni. Exista o baza minima de rest de plata in cazu lunii cu CM pentru 21 de zile ( toata luna). Imi da un rest de plata de 422? E coresct? Multumesc foarte mult
buna ziua, multumesc pentru raspuns Va rog, lamuriti-ma ce inseamna mai exact ( Daca tatal copilului nu indelineste conditiile pentru a beneficia de CCC atunci veti beneficia de CCC pana inclusiv in ziua in care copilul implineste 2 ani.)Care sunt aceste conditii in care eu pot ramane 2 ani in CCC? in caz de lipsa locului de munca, sau care ar fi aceelea Multumesc
buna ziua.am intrat in concediu prenatal in august 2011 cu primul copil si in iulie 2013 am nascut al doilea copil( am intrat in continuitate la concediul de crestere copil pentru doi ani).vreau sa va intreb pe ce perioada beneficiez de concediu de crestere pentru al doilea copil si anume tot pe doi ani sau un an si unsprezece luni si plus o luna tatal?si cat are obligatia vechiul angajator sa ma tina la vechiul loc de munca dupa ce reincep lucrul?in cazul in care nu mai doresc sa ma intorc la vechiul loc de munca mi se desface contractul de munca prin demisie sau pot beneficia de ajutor de somaj?
multumesc frumos.
Răspuns la discuția Lege pensionare
personal contractual