avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 230 soluții astăzi
Forum Activitate daniel004

Activitate daniel004

buna ziua,

In calitate de medic chirurg care urmeaza sa fie angajata cu norma intreaga la spitalul Spitalul Clinic Judetean de Urgentã Craiova dar care doreste sa lucreze cu 25-50% de norma la spitalul municipal la care sunt angajata de 8 ani, ce prevedere legala ar putea invocata astfel incat conducerea manageriala sa nu se poata opune?

Aveti vre-o sugestie sau idee despre cum conducerea manageriala ar putea fi de acord cu mentinerea unui contract de munca de 25-50%?
Discuție cazier judiciar
cum se poate obtine cazierul judiciar al uni persoane cu disabilitati nedeplasabila?

multumesc!
mentionez ca am rezidenta de italia.
Buna ziua,

As avea nevoie sa deschid un cont la banca din italia. Datorita faptului ca sunt anagajat cu un contract foarte strict, nu pot face aceasta vizita in italia in urmatoarele 4 luni.

Exista posibilitatea de a angaja vre-un avocat din ro sau din italia, care sa poata deschide un cond bancar in numele meu?
Buna ziua,

Pentru a persona care in perioada comunista a lucrat in diferite santiere de constructii(15 ani), cum ar putea sa intre in posesia dovezilor ptr o eventuala cerere de recalculare.
Buna ziua,

Pentru o persoana cui handicap fizic major cu domiciliul in provincie, ce sfaturi aveti pentru dobandirea statutului de PFA. Ar fi posibil cu ajutorul unui avocat sau asa ceva? Exista persoane specializate in acest sens? Cum poate fi gasita o astfel de persoana?
Presupun ca bancile sunt cele mai interesate in a recupera imprumutul de la rau platnici. Exista vre-o procedura prin care as putea sa ma adresez bej local pentru a afla care sunt bunurile imobile ce urmeaza a fi scoase la licitatie? Sau poate ca bancile ar trebui sa aiba o astfel de baza de date.

Cum as putea afla detalii despre bunurile imobile ce sunt scoase la licitatie, dintr-un mic orasel de provincie

Va multumesc!
Buna ziua,

In legatura cu un apartament aflat sub procedura de executare silita am urmatoarele intrebari:
1) cum se face evaluarea apartamentui?
2) cum se poate alfa pretul sub care v-a fi scos la licitatie respectivul apartament?
3) exista vre-o legatura intre valoarea imprumutului si pretul rezultat in urma evaluarii?

Va multumesc ptr timpul acordat!
Buna ziua,

Unul din vecinii mei a garantat un credit de imprumut pentru o alta persoana fizica cu propriul lui apartament. Pentru ca respectiva persoana nu si-a platit datoriile, vecinul a primit o somatia de incuvintare a executarii silite.

Pentru ca stau in chirie intr-un alt apartament din acelasi bloc as fi interesat de achizitia acelui apartament. Probabil ca banca il va scoate la licitatie, intr-un anumit moment dar mai mult de atat nu stiu nimic.

Ati putea sa-mi dati ceva sfaturi/informatii/idei/linkuri despre cum ar trebui sa procedez?

Va multumesc mult ptr timpul acordat!
In perioada anilor 2000, exista un acord intre statul Roman si statul Izrael prin care se facilita angajarea de muncitori in constructii. Pentru o perosna care a lucrat timp de 6 ani in Izrael, cum se poate afla daca s-au platit contributii la fondul de pensii sau daca acei ani pot fi recunoscuti ?