avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 589 soluții astăzi
Forum Activitate lucianbc

Activitate lucianbc

Am primit notificare de preaviz de 15 zile lucratoare datorita faptului ca firma e in insolventa si a redus personalul. pe perioada preavizului am avut concediu medical, iar cei de la servici mi l-au platit dar nu au suspendat perioada de preaviz. Stiu ca in mod normal daca firma nu ar fi in insolventa , preavizul este suspendat de concediu medical sau de arice alt motiv de suspendare a cim, dar in cazul insolventei cum se procedeaza. nu am gasit nicaieri in codul muncii un articol care sa stea in picioare in cazul insolventei. Astept raspuns si va multumesc anticipat


sint in discutie pentru a cumpara un apartament -din pacate- prin agentie imobiliara. am vazut locatia si am fost de acord sa o cumpar. dar ei m-au pus sa semnez pe o conventie dupa ce am vazut locatia. ce se intimpla daca nu le dau nici un ban avind in vedere ca la numele adresei e taiat numele strazii si scris deasupra strada corecta.? eu am semnat in dreptul adresei dar nu si la modificare. e posibil ca si numarul apartamentuli sa fie scris gresit. pot cistiga procesul daca sint dat in judecata pentru ca nu vreaqu sa le dau bani??

sint in discutie pentru a cumpara un apartament -din pacate- prin agentie imobiliara. am vazut locatia si am fost de acord sa o cumpar. dar ei m-au pus sa semnez pe o conventie dupa ce am vazut locatia. ce se intimpla daca nu le dau nici un ban avind in vedere ca la numele adresei e taiat numele strazii si scris deasupra strada corecta.? eu am semnat in dreptul adresei dar nu si la modificare. e posibil ca si numarul apartamentuli sa fie scris gresit. pot cistiga procesul daca sint dat in judecata pentru ca nu vreaqu sa le dau bani??
Sotia mea a achizitionat un apartament in anul 2002. Noi ne-am casatorit in anul 2007. vreau sa stiu daca pot sa aplic la un credit prima casa avind in vedere ca legea spune ca programul este pentru <<Persoane care nu au detinut, incepand cu anul 2000 si pana la data solicitarii creditului garantat, in proprietate exclusiva sau impreuna cu sotul ori sotia, nicio locuinta, indiferent de modul in care a fost dobandita. >>
Lucrez la compartimentul financiar contabilitate al unei firme. in una din zile un coleg de la dep resurse umane a venit si mi-a cerut informatii care se aflau doar pe fluturasii de salariu sub pretextul ca are de facut un raport. Prin acest fapt am fost acuzat de director ca nu respect confidentialitatea datelor si sint in dicutie pentru a fi sanctionat disciplinar. Mi se pare absurd atit timp cit cel care a venit la mine m-a mintit, iar in plus mai lucreaza si la un departament care are responsabilitati in acest domeniu(salarizare - personal).
este posibil sa ma sanctioneze cu micsorare de salar?
Buna ziua.
Am un apartament pe numele meu achizitionat in anul 2005 cu banii din vinzarea altui apartament care era pe numele parintilor mei. Mama mea are 2 copii dintr-o casatorie anterioara care s-a terminat cu divort. Amindoi fratii vitregi stau fiecare la casa lor. intrebarea mea este ca dupa moartea parintilor mei(care traiesc amindoi acum) ce se va intimpla cu acest apartament. In ce cote se va imparti? Tatal meu nu mai are nimic pe numele lui , iar mama doar niste teren care e pe dezbatere succesorala cu valoare mica. (Deci toata atentia se va indrepta spre acest apartament.) Si cum ar trebui sa procedez ca sa ramina mie ?
Răspuns la discuția masina avariata de la deszapezire
Din raspunsurile voastre deduc ca e prea multa bataie de cap si timp pierdut pentru o paguba pe care am am rezolvat-o cu piese originale cu 250 de lei si o ora jumate de munca singur in fata blocului. Se pare ca am avut noroc ca reparatia in regim propriu a fost mai mica decit francisa de la asigurarea Casco
Vreau sa va multumesc pentru raspunsurile acordate si pentru timpul acordat citirii acestui mesaj.
Toate cele bune.
Răspuns la discuția masina avariata de la deszapezire
law72ro a scris:

Trebuie sa dai in judecata societatea care face deszapezirea.
Oricum este un proces de durata in care va trebui sa faci dovada, ca acea societate (sau lucratorul ei) a produs paguba, si valoarea pretentiilor.
Nu dai multe informatii...ai asigurare CASCO? pentru ca situatia este alta atunci.
Daca nu ai studii juridice , sfatul meu este sa apelezi la un avocat, pentru ca si banii dati avocatului se recupereaza.

Am asigurare Casco dar pentru mine asta nu schimba situatia. de ce sa imi stric polita casco pentru un sofer de pe un utilaj care nu respecta normele de deszapezire. Primaria nu mi-a comunicat cine a condus sau cine a fost responsabil cu respectiva actiune in zona. iar noaptea la 3.20 lumea de obicei doarme, deci martori nu sint
in data de 20 dec 2009 la ora 3.20(dimineata) am auzit alarma de la masina. am coborit repede sa vad ce s-a intimplat si mi-am gasit masina avariata de unitatile de deszapezire. Masina era parcata pe trotuar la o distanta de aprox 1 m de strada iar spatiu liber pentru pietoni era de cel putin 3 m. Pe linga masina mea trece cu usurinta masina de aprovizionare la magazinele alimentare. Deci, in ordine, situatia sta cam: asa strada - 1 m - masina - 3 m - bloc cu magazine.[ link extern ] .
Raspunsul primarului pe scurt: 1 nu raspund de actiunea tertilor cu care am contract, 2 parcare neregulamentare pe trotuar, 3 se interzice parcarea si stationarea autovehiculelor in perioada de iarna in locuri in care este stanjenita functionarea utilajelor de curatare si dezapezire. 4 abordare subiectiva(daca era masina lui oare ce facea?), 5 sa le dau numarul de inmatriculare a masinii care a facut paguba. TOATE acestea sint, dupa parerea mea simple motive nefondate.Am facut sesizare si la consiliul judetean si la prefectura. Pe scurt raspunsul lor: ati procedat corect cu sesizarea facuta la primarie iar daca aveti ceva impotriva raspunsului va rugam sa va adresati instantelor judecatoresti.
Si acum vine nelamurirea mea. Daca nu a fost vina mea, de ce sa platesc eu? Daca ma duc in instanta pe cine sa dau in judecata? Ma pot duce la un mediator? Care ar fi costurile la acesta? va multumesc si celor care puteti sa imi dati un raspuns si celor care ati avut rabdarea sa cititi.