avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 719 soluții astăzi
Forum Activitate sozo

Activitate sozo

multumesc pt ajutor!
Buna ziua,
doresc sa obtin tutela unica pentru minorul incredintat mie dupa divort la notar.
Au trecut aproape 3 ani de cand suntem divortati iar, cu exceptia pensiei alimentare si celor 10 vizite a cate 3 ore, tatal nu a fost prezent in viata copilului(nu a respectat conventia de divort cu copil minor,:nu week-enduri, nu vacante, nu prezenta la scoala, nu sedinte cu parintii, nu luat de la scoala, nu serbari, nu evenimente importante din viata copilului, nu activitati sportive, nu divertisment, nu telefon prin care sa vb cu copilul- are 7 ani si jumatate.... ).
As incepe un proces, dar vreau un avocat care sa imi dea sanse de succes maxime avand in vedere ca tatal copilului nu imi va acorda acest drept foarte usor(este o ambitie personala- desi in prezent este casatorit si are un alt copil). Imi doresc sa ma casatoresc in Scotia dar sa pot lua si copilul. Intrebarea mea este :cu ce pot sa incep pentru a avea tutela unica si dreptul de putea lua cu mine copilul fara nici un impediment din partea tatalui?! Ce dovezi ar fi necesare pentru a demonstra "dezinteresul total si indiferent äl tatalui in tot acest timp?!
Astept cu interes ajutorul dvs.
as vrea sa deschid actiunea de partaj pentru bunurile din timpul casatoriei.Fostul sot stie ca nu am posibilitatea sa fac partajul asa ca nu-mi da nimic ....nu am bani si nu-mi pot permite un avocat. Precizez ca sunt bunuri in val de peste 50.000 euro. Cum as putea obtine un avocat bun care sa-l platesc la final? exista aceasta posiblitate?
multumesc
multumesc
Buna,
Va rog frumos, sa-mi explice cineva referitor la divortul la dotar cu copii minori
Am semnat de cateva zile la notar 1 singur exemplar al cererii de divort.Intrebare: de ce un sg exemplar?E corect asa?
La cererea de divort, parte din acelasi document era trecuta si conventia la minor cu toate conditiile ref. la nume, domiciliul copilului, pensia precum si modaliatatea de vizita si obligatiile parintelui care nu va locui cu copilul-Tata. Intrebare:Conventia la divort, este un document separat de certificatul de divort?La ultimul termen va fi semnata o alta cerere, o alta conventie?Care sunt documentele ce vor fi semnate si in cate exemplare?Dupa semnarea acestor documente, ce documente vom primi?
Vreau sa stiu daca certificatukl de divort este insotit de sentinta judecatoreasca irevocabila?Este insotit de Conventia la minor si de un document redactat de catre cei care fac ancheta sociala?
O ultima intrebare: In cazul in care nu se respecta conventia la divort cu copil minor(ex: tata nu plateste pensia, nu-mi da acordul sa ies din tara sau nu plateste tratamentele medicale ale copilului, nu participa la serbarile scolare...etc) si nu reusim la notar abiabil sa ne intelegem, m-a pot adresa tribunalului?In ce fel?
Răspuns la discuția partaj mamica fara bani
va multumesc pt informatii
multumesc
Răspuns la discuția partaj mamica fara bani
Buna seara,
am semnat la notar un singur exemplar (e bine un sg. exemplar, de unul si nu in mai multe exem?) al cererii de divort in care erau trecute si conventia la divort cu copii minori....vroiam sa stiu ce urmeaza? un certificat de divort,sigur....si mai apoi semnam conventia la divort, la tremenul stabilit peste 1 luna? in 28 dec. este termenul. Am ales sa merg la notar pt ca nu vreau sa risc in tribunal sa-mi ia copilul pt ca nu lucrez si nu pot face dovada fondurilor suficiente de intretinee copil. Sotul mi-a promis, amenintat ca daca nu merg la notar "m-a va tara in tribunal si-mi va lua copilul"Are putere finaciara .....si cu bani se poate face orice in tara asta!! Voi incerca sa merg in partaj dupa divort si sa cer scutire de taxa ....dar acum vreau sa-mi asigur copilasul la mine.
Buna ziua,
Am o rugaminte, as dori sa port o ultima tentativa de impacare cu sotul meu ....dar am nevoie de cineva din afara familiei. Nu reusesc ca port o discutie amiabila cu sotul meu, as incerca cu ajutorul unui mediator, sa-l fac sa accepte o ultima tentativa de impacare...cum as putea proceda in acest caz?
multumesc
Răspuns la discuția violenta in familie
multumesc